Kdo je to?
Kdo byl Ethelstan? Životopis Ethelstan, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ethelstan?

Kdo byl Ethelstan? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ethelstan, nebo také Æthelstan, je považován za prvního krále sjednocené Anglie. Jeho vláda od roku 924 do roku 939 byla charakteristická pokrokovými reformami a úspěšnými vojenskými výpravami, které ovlivnily budoucí růst a stabilitu Anglie.
Ethelstan se narodil kolem roku 894 jako syn anglosaského krále Eduarda I. Staršího a jeho první manželky Ecgwynn. Měl dalších šest sourozenců. Místo jeho narození není známo, ale pravděpodobně se narodil ve Wessexu, hlavní oblasti vlády jeho otce.
Ethelstan, jakožto královský princ, byl vzděláván v oborech jako latinská gramatika, náboženství, právo a vojenská taktika. Po smrti svého otce v roce 924 byl Ethelstan korunován na krále Mercie a o rok později byl uznán králem sjednocené Anglie.
Během své vlády Ethelstan sjednotil různé anglosaské království pod jednu vládu, čímž se stal prvním králem celé Anglie. Jeho nejvýznamnějším vojenským vítězstvím byla bitva u Brunanburhu v roce 937, kde porazil spojené síly Skotů a irsko-vikingského krále Olafa Guthfrithsona.
Ethelstan zůstal celý svůj život svobodný a zemřel bez dětí. Jeho nástupcem se stal jeho nevlastní bratr Edmund.
Ethelstan je známý svým podněcováním učení a literatury. Jeho dvůr se stal domovem pro mnoho učenců a básníků. Je také známý pro zavedení zákonů, které zlepšovaly právní ochranu pro obyčejné občany, včetně žen a dětí.
Ethelstan zemřel 27. října 939 ve věku kolem 45 let v Gloucesteru. Byl pohřben v klášteře Malmesbury, kde je stále uctíván jako jeden z největších anglosaských králů.
Ethelstanova vláda představovala klíčovou fázi v historii Anglie, která položila základy pro vznik moderního anglického státu.Kdo byl Ethelstan? Životopis Ethelstan, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Ethelstan

Národnost: anglická
Datum narození: 894
Místo narození: Wessex, Anglie
Datum úmrtí: 27. 10. 939

Líbí se stručný životopis s osobou Ethelstan? Pak se podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Flowin? Vzpomněli byste si co označuje výraz Apostrofa? Víte co je Výkon? Znáte termín Litografie?

Klíčová slova: lexikon, národnost, informace, život, popis, životopis, nežijící, panovníci, vysvětlení, kdo to je, datum narození, wiki, biografie, národnost, Ethelstan, Ethelstan

Pojem Ethelstan je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Ethelstan zkuste tyto odkazy

Hledat heslo Ethelstan na Google obrázcích

Zkusit najít pojem Ethelstan ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Ethelstan na Google.cz

Najít slovo Ethelstan ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ethelstan ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Ethelstan například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve Wikipedii, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ethelstan

Právě nyní již víte Kdo byl Ethelstan? Kdy se narodil Ethelstan? Kde se narodil Ethelstan? Kdy zemřel Ethelstan? Ethelstan je v sekci Panovníci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Ethelstan dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ethelstan i v jiné kategorii než je panovníci.