Kdo je to?
Kdo byl William Saroyan? Životopis William Saroyan, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

William Saroyan

Kdo byl William Saroyan? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

William Saroyan byl americký spisovatel a dramatik, který se zabýval především tématem chudoby. Jeho dílo bylo oceněno Pulitzerovou cenou, kterou ale jako jeden z mála spisovatelů odmítl převzít. Byl také držitelem Oscara za nejlepší příběh za dílo Lidská komedie.
William Saroyan se narodil 31. srpna 1908 ve Fresnu v Kalifornii. Byl synem arménských přistěhovalců a dětství prožil v extrémní chudobě, což výrazně ovlivnilo jeho pozdější dílo. Po smrti otce vyrůstal nějaký čas v sirotčinci, protože jeho matka situaci finančně nezvládala. Vystudoval pouze základní školu, ale k psaní ho to vždy táhlo, takže začal posílat příspěvky do arménského časopisu vydávaného v Bostonu, což mu otevřelo bránu k úspěšné spisovatelské kariéře.
Jeho první dílo Odvážný mladý muž na létající hrazdě vyšlo v roce 1934. Celkem má na svém kontě 18 knih a více než 2 000 povídek. Ve svých dílech se často zabýval otázkou chudoby, prostého života a hledání štěstí v každodenních strastech. Navzdory těžkému tématu jsou ale jeho díla optimistická a často také vtipná. Mezi nejvýznamnější počiny Williama Saroyana patří divadelní hra Čas tvého života či román Lidská komedie. Obě díla se odehrávají ve spisovatelově rodném městě a vychází z událostí, které tam zažil. Za dramatickou hru Čas tvého života obdržel Pulitzerovu cenu za drama, kterou ale nepřevzal, protože cenám za umění nevěřil. Za Lidskou komedii pak získal v roce 1943 Oscara. Mezi další slavná díla tohoto spisovatele patří Tracyho tygr, Tati, tobě přeskočilo či Jeskynní lidé.
Ač byl William Saroyan i přes těžké výchozí podmínky velmi úspěšným a známým spisovatelem, celý život se potýkal s chudobou, protože rád sázel a propadal depresím. Když se mu dařilo, často věnoval peníze na dobročinnost. Byl dvakrát ženatý se stejnou ženou a měl dvě děti. Angažoval se také v politice a v arménské komunitě v USA. Zemřel v roce 1981 na rakovinu prostaty.Kdo byl William Saroyan? Životopis William Saroyan, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě William Saroyan

Národnost: americká
Datum narození: 31.8.1908
Místo narození: Fresno, Kalifornie, USA
Datum úmrtí: 18.5.1981

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou William Saroyan sdílet s jinými osobami prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Tejpování? Víte, co je to Generace? Víte, co je to Pařížská káva? Rozumíte pojmu Zvratné zájmeno?

Klíčová slova: wikipedie, zajímavosti, biografie, literatura, místo narození, literatura, nežijící, wiki, datum úmrtí, kdo to je, William Saroyan, narození, kde se narodil William Saroyan?, informace, Kdy zemřel William Saroyan, lexikon

Pojem William Saroyan je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Najít výraz William Saroyan ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo William Saroyan ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo William Saroyan ve Wikislovníku

Hledat slovo William Saroyan ve Wikipedii

Hledat termín William Saroyan ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo William Saroyan například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je William Saroyan? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl William Saroyan? Kdy se narodil William Saroyan? Kde se narodil William Saroyan? Kdy zemřel William Saroyan? William Saroyan je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, písařka brýle, william Saroyan, ilustrační obrázek

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka William Saroyan dejme tomu třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost William Saroyan i v jiné kategorii než je literatura.