Kdo je to?
Kdo byl Sergej Alexandrovič Jesenin? Životopis Sergej Alexandrovič Jesenin, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Sergej Alexandrovič Jesenin

Kdo byl Sergej Alexandrovič Jesenin? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Sergej Jesenin, celým jménem Sergej Alexandrovič Jesenin, byl ruský spisovatel, básník, jeden z nejvýznamnějších básníků 20. století.
Sergej se narodil 21. září 1895 v Konstantinovu v rolnické rodině. Byl vychováván zejména dědečkem, a to v křesťanském duchu. Navštěvoval zemskou selskou školu v rodném městě. Potom studoval dvouletou školu pro učitele ve Spas-Klepikach. Již na této škole začíná literárně tvořit. Po dostudování odjel za otcem do Moskvy, kde pracoval jako kancelista a potom jako tiskárenský korektor. Stal se zde také členem Surikovského literárně-hudebního kroužku, publikoval první básně a zapsal se na Lidovou univerzitu Šaňavského. Roku 1915 se přestěhoval do Petrohradu, kde se ještě více seznámil s literární tvorbou a zejména s významnými spisovateli té doby - Alexandrem Blokem, S. Goroděckým a N. Kljujevem. Roku 1916 zde vydal první sbírku - Slavnost za mrtvé. První sbírky byly velmi poetické, plné líčení přírody a radosti ze života. Po revoluci 1917 však jeho básně nabývají na naléhavosti, jsou plné zoufalství z pokračující proletarizace obyvatelstva. Básník trýzněný depresivními náladami, kterému nepomohlo ani léčení v psychiatrickém sanatoriu, nakonec ukončil svůj život sebevraždou, a to v hotelu Angleterre v Leningradu dne 27. prosince 1925.
Jeseninovy verše byly zpočátku uveřejňovány v moskevských časopisech, po přestěhování do Petrohradu pak v těch petrohradských. Po prvotině Slavnost za mrtvé se soustředil zejména na ruskou historii a tehdy vznikly jeho poemy Vyprávění o Jevpatii Kolovratovi, Starostka Marfa nebo Pugačov. Křesťanskou symbolikou jsou prodchnuty jeho básně Inonie, Nebeský bubeník nebo Jordánská holubice, které již všechny vznikly po revoluci. Životu na vesnici se věnuje v básních Jsem poslední vesnický básník nebo Stohlavá saň. Kolem roku 1920 se krátce spojil s proudem imažinistů, kteří hlásali nadřazenost básnického obrazu všem ostatním složkám poezie. Z té doby pochází báseň Mariiny klíče. Vrcholným dílem je poema Anna Sněginová, která slučuje lyriku i epiku do jednoho žánru a líčí příběh básníkovy první lásky protknutý první světovou válkou i ruskou revolucí. Pocit vykořeněnosti ze společnosti po revolučních změnách vyznívá ze sbírek Krčemná Moskva, Verše skandalistovy a z divadelní hry Země ničemů. Deziluze vyznívá se sbírky Perské motivy, která byla ovlivněna cestou na Kavkaz. Poslední sbírkou je Černý muž, někdy také překládáno jako Černý nepřítel, která jako by už předznamenala básníkův brzký konec.Kdo byl Sergej Alexandrovič Jesenin? Životopis Sergej Alexandrovič Jesenin, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Sergej Alexandrovič Jesenin

Národnost: ruská
Datum narození: 21. 9. 1895 (v našem kalendáři 3. 10.)
Místo narození: Konstantinovo, Rjazaňská gubernie, Rusko
Datum úmrtí: 27. 12. 1925

Líbí se stručný životopis s osobou Sergej Alexandrovič Jesenin? Pak se podělte s jinými lidmi na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Adenokarcinom? Vzpomněli byste si na význam slova Roaming? Znáte termín Poluce? Znáte definici termínu Elektorát?

Klíčová slova: Sergej Alexandrovič Jesenin, kde se narodil Sergej Alexandrovič Jesenin?, národnost, Kdy zemřel Sergej Alexandrovič Jesenin, osobnosti, wikipedie, informace, národnost, zajímavosti, osobnost, Sergej Alexandrovič Jesenin, nežijící, lexikon, wiki, datum narození, místo narození

Pojem Sergej Alexandrovič Jesenin je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat termín Sergej Alexandrovič Jesenin ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Sergej Alexandrovič Jesenin na Youtube

Vyhledat slovo Sergej Alexandrovič Jesenin na Google.cz

Najít termín Sergej Alexandrovič Jesenin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Sergej Alexandrovič Jesenin ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Sergej Alexandrovič Jesenin například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, v Google obrázcích, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Sergej Alexandrovič Jesenin? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl Sergej Alexandrovič Jesenin? Kdy se narodil Sergej Alexandrovič Jesenin? Kde se narodil Sergej Alexandrovič Jesenin? Kdy zemřel Sergej Alexandrovič Jesenin? Sergej Alexandrovič Jesenin patří do kategorie Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Sergej Alexandrovič Jesenin dejme tomu třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Sergej Alexandrovič Jesenin i v jiné kategorii než je literatura.