Kdo je to?
Kdo byl Jiří Kolář? Životopis Jiří Kolář, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jiří Kolář

Kdo byl Jiří Kolář? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jiří Kolář byl český básník, překladatel, autor knížek pro děti, esejista a výtvarník.
Jiří se narodil 24. září 1914 v Protivíně do rodiny pekaře a švadleny. Obecnou školu vychodil v rodném městě, měšťanskou školu pak v Kladně. Vyučil se truhlářem. Brzy se však stal nezaměstnaným a živil se různými příležitostnými pracemi, jako např. pomocný dělník, hlídač nebo ošetřovatel. Za války pracoval jako truhlář, pak byl totálně nasazen na stavbu železnice, díky přátelům ze Skupiny 42 získal však nakonec místo číšníka. Po válce se oženil, jeho manželka Běla byla uměleckou fotografkou. Sám Kolář se po válce již nevrátil ke svému řemeslu a plně se věnoval literatuře a výtvarné tvorbě. Ve čtyřicátých letech byl členem Skupiny 42, v roce 1964 vstoupil do skupiny Křižovatka. Od 50. let také pořádal večery moderní poezie a kromě toho i výtvarné výstavy. V 60. letech vystavoval i v západní Evropě a USA. Od roku 1980 do roku 1990 žil v emigraci v Paříži. Po sametové revoluci se s manželkou vrátili do Čech, nicméně Kolář již byl dost nemocen a stihla jej dokonce i mrtvice, po druhé atace byl již jen upoután na lůžko a invalidní vozík a roku 2002 umírá.
Literární počátky Koláře jsou spojeny se Skupinou 42, a tak stejně jako ostatní umělci sdružení v této skupině čerpá náměty zejména z velkoměsta a jeho okrajových částí. V prvních sbírkách najdeme prvky futurismu a surrealismu, mezi reálnými detaily proskakují snové variace a hlavně rozpory mezi ošklivostí a něhou, zoufalstvím a touhou apod. Sem patří sbírka Limb a jiné básně, kde se kříží mnoho významových rovin, charakteristický je volný verš, který má symbolizovat mluvený jazyk. Totéž téma různým způsobem zpracovává ve sbírce Ódy a variace. Sbírka Dny v roce se od předchozích odlišuje v tom, že vyjadřuje šedou realitu života, bezútěšnou cestu mezi paneláky, avšak prosvítá jí i naděje do budoucna. V 70. letech jeho knihy vycházely v samizdatu (Roky ve dnech, Očitý svědek, Prométheova játra, Básně ticha), jelikož je z nich cítit odpor k režimu a jeho přisluhovačům. Dalšími sbírkami jsou pak Vršovický Ezop, což je sbírka z výboru dosud nevydaných básní, poněkud nesourodá, ale o to více vypovídá o autorově vztahu k životu a světu kolem. Kolář také experimentovat s tvorbou a snažil se popsat vysoké nároky na tvůrce - což můžeme vidět v pracích jako Mistr Sun o básnickém umění nebo Nový Epiktet. Překládal zejména z anglosaské oblasti, např. W. Whitmanna, T. S. Elliota, ale také z francouzštiny - S. Becketta a z němčiny. Pro děti napsal sbírky Jeden den prázdnin nebo Nápady pana Apríla.Kdo byl Jiří Kolář? Životopis Jiří Kolář, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Jiří Kolář

Národnost: česká
Datum narození: 24. 9. 1914
Místo narození: Protivín
Datum úmrtí: 11. 8. 2002

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jiří Kolář? s bližními na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Bulimie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Rosný bod? Víte, co je to Apostila? Znáte termín Ostruha?

Klíčová slova: wikipedie, vysvětlení, literatura, zajímavosti, wiki, kde se narodil Jiří Kolář?, datum úmrtí, popis, literatura, Kdy zemřel Jiří Kolář, národnost, Jiří Kolář, Jiří Kolář, kdo je Jiří Kolář?, kdy se narodil Jiří Kolář?, místo narození

Pojem Jiří Kolář je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Jiří Kolář lze najít v následujících zdrojích

Hledat termín Jiří Kolář ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Jiří Kolář na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Kolář ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Jiří Kolář ve Wikipedii

Vyhledat slovo Jiří Kolář ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Kolář například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve Wikipedii, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Jiří Kolář? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl Jiří Kolář? Kdy se narodil Jiří Kolář? Kde se narodil Jiří Kolář? Kdy zemřel Jiří Kolář? Jiří Kolář se nachází v sekci Literatura

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Jiří Kolář dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Kolář i v jiné kategorii než je literatura.