Kdo je to?
Kdo byl John Milton? Životopis John Milton, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

John Milton

Kdo byl John Milton? Životopis, informace, biografie, literatura

John Milton byl anglický básník 17. století. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších postav světové literatury.
Vystudoval teologii, jeho vědomostní záběr však byl poměrně impozantní - věnoval se různým oborům od historie, přes filozofii až po přírodovědu. Jeho vědomosti se poté promítaly i do jeho díla. Milton také hodně cestoval a jeho znalost cizích jazyků mu později vynesla prestižní místo ve vládě Lorda protektora Olivera Cromwella.
Psaní a publikaci se věnoval už od poměrně mladého věku. Zkoušel hlavně poezii, ale psal také politické traktáty - například se vymezoval proti cenzuře (traktát známý jako Areopagitika).
V komplikované politické situaci Anglie 17. století stál John Milton na straně protestantů a také na straně republikánů vedených Oliverem Cromwellem. I proto se za protektorovy vlády dostal do vysokých státních pozic, konkrétně na post tajemníka pro cizí jazyky. Jeho úkolem bylo mimo jiné komunikovat se zahraničním a vysvětlovat, co se to v Anglii během revoluce vlastně stalo a jak chtějí Angličané vést svou zemi dál. Byl horlivým zastáncem revoluce, zřízení republikánského typu a Cromwella - proto byl po pádu režimu a restauraci monarchie v roce 1660 uvězněn a jeho díla zakázána či pálena. Nicméně Milton se nakonec z vězení dostal a zbytek života prožil v klidu, bohužel však slepý. Vada zraku ho trápila celý život a v posledních letech života přišel o vidění zcela.
Nejzásadnějším dílem Johna Miltona je Ztracený ráj (první vydání 1667). Jde o epickou báseň rozdělenou do dvanácti knih, která vychází z biblických příběhu, konkrétně z knihy Genesis. Celá báseň se točí hlavně kolem postavy Satana a jeho vlivu na svět. Zároveň však Milton do svého díla, psaného v blankversu, promítá i dobovou teologii a filozofii, ale báseň je též ovlivněna aktuální politickou situací v Anglii a podobně. Ztracený ráj je velmi rozsáhlou a v historii literatury ojedinělou epickou poezií. Toto dílo již Milton dopisoval slepý, nicméně přesto na něj navázal knihou Ráj znovu ztracený, který se věnoval námětu z Nového zákona, konkrétně Kristovu pokušení na poušti.
Miltonův Ztracený ráj byl dlouhá staletí zařazený na Indexu zakázaných knih, který vydávala katolická církev.
Zajímavá je též jeho poslední báseň nazvaná Samson. Zpracovává biblický příběh siláka a hrdiny Samsona, kterému nepřátelé vypíchnou oči. Milton zjevně do básně promítl i vlastní životní příběh.
Miltonův Ztracený ráj je nejen zásadním dílem barokní literatury, ale velmi výjimečným dílem obecně - ovlivnil celé generace dalších autorů a stal se jedním z kamenů evropské kultury. Milton sám také inspiruje jako osobnost s velmi rozsáhlým vzděláním a svými svobodomyslnými postoji.Kdo byl John Milton? Životopis John Milton, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě John Milton

Národnost: anglický
Datum narození: 9. prosince 1608
Místo narození: Cheapside
Datum úmrtí: 8. listopadu 1674

Líbí se stručný životopis s osobou John Milton? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to DNS? Znáte termín Vivisekce? Vzpomněli byste si na význam slova Ostruha? Víte, co je to Whiskey?

Klíčová slova: literatura, kdo je John Milton?, lexikon, životopis, nežijící, kdo to je, John Milton, literatura, popis, kdy se narodil John Milton?, život, informace, biografie, zajímavosti, místo narození, osobnosti

Pojem John Milton je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledejte bez špehování slovo John Milton ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem John Milton ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz John Milton ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz John Milton ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo John Milton ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo John Milton například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve videích na Youtube, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je John Milton? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl John Milton? Kdy se narodil John Milton? Kde se narodil John Milton? Kdy zemřel John Milton? John Milton se nachází v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka John Milton dejme tomu třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Milton i v jiné kategorii než je literatura.