Kdo je to?
Kdo byla Matka Tereza? Životopis Matka Tereza, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Kdo byla Matka Tereza?

Kdo byla Matka Tereza? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Matka Tereza, vlastním jménem Agnese Gonxhe Bojaxhiu, byla albánská řeholnice, držitelka Nobelovy ceny za mír a humanitární pracovnice, která byla po své smrti prohlášena za svatou. Matka Tereza se narodila v albánském městě Shkupi (dnešní Skopje) jako nejmladší dcera obchodníka a farmaceutky. Když jí bylo osm let, její otec zemřel. O čtyři roky později se rozhodla, že povede řeholní život. V důsledku válek na Balkáně a první světové války se její rodina rozpadla a Agnes odešla do Irska. Zde se roku 1928 připojila ke kongregaci Loretánských sester. Tato kongregace byla nejvíce aktivní v Indii, což Agnes imponovalo. Hned v následujícím roce odjela do Indie a ve městě Dárdžiling po složení slibu novice přijala jméno Tereza. V Indii vyučovala zeměpis na misionářské dívčí škole a díky jejím organizačním schopnostem získala místo na Vyšší misijní škole St. Mary’s High School v Kalkatě. Roku 1946 opustila Loretánský klášter, aby se mohla věnovat chudým a umírajícím.
Roku 1949 založila vlastní kongregaci v Kalkatě pod názvem Misionářky lásky. Následně zakládala nemocnice, školy a útulky pro nemocné, sirotky a opuštěné děti. Postupně získala popularitu za svou humanitární pomoc potřebným. Za to ji byla v roce 1973 udělena Templetonova cena a začalo se ji říkat Matka Tereza. V roce 1979 obdržela Nobelovu cenu za mír. Roku 1983 získala britský Řád Za zásluhy a bylo ji uděleno nejvyšší indické vyznamenání Bharat Ratna. Při předávání Nobelovy ceny za mír označila potraty za ničitele míru. Stejně tak se stavěla k antikoncepci. Za tyto názory byla širokou veřejností kritizována.
Matka Tereza navštívila celkem třikrát Československo, a to v letech 1984 (Praha, Brno), 1990 (Praha) a 1992 (Bratislava).
Její zdravotní stav se začal zhoršovat. Roku 1983 navštívila v Římě Papeže Jana Pavla II. Během návštěvy dostala infarkt. Druhý infarkt dostala v roce 1989 a následně ji museli voperovat kardiostimulátor. V roce 1996 podstoupila v Kalifornii operaci srdce. Avšak o rok později, dne 5. září 1997 Matka Tereza zemřela. V den smrti měla 87 let.
Pro její řád pracovalo v době její smrti více než 4 000 sester ve 123 zemích a 610 misiích. Za blahoslavenou byla Matka Tereza prohlášena v roce 2003. O třináct let později ji Papež František prohlásil za svatou (2016). Po Matce Tereze je rovněž pojmenováno mezinárodní letiště v albánském hlavním městě Tirana.Kdo byla Matka Tereza? Životopis Matka Tereza, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Hlavní informace o osobě Matka Tereza

Národnost: albánská
Datum narození: 26. 8. 1910
Místo narození: Skopje, Osmanská říše
Datum úmrtí: 5. 9. 1997

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Matka Tereza sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Viktimizace? Pamatujete si definici pojmu Patio? Vzpomněli byste si co znamená slovo Prohazovačka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Modem?

Klíčová slova: národnost, místo narození, křesťanství, popis, wiki, životopis, Kdy zemřela Matka Tereza, osobnost, datum úmrtí, biografie, kdo to je, osobnosti, nežijící, život, narození, Matka Tereza

Pojem Matka Tereza je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít pojem Matka Tereza ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Matka Tereza ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Matka Tereza ve Wikipedii

Najít pojem Matka Tereza ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Matka Tereza ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Matka Tereza například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Matka Tereza?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byla Matka Tereza? Kdy se narodila Matka Tereza? Kde se narodila Matka Tereza? Kdy zemřela Matka Tereza? Matka Tereza se nachází v kategorii Křesťanství

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Matka Tereza kupř. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Matka Tereza i v jiné kategorii než je křesťanství.