Kdo je to?
Kdo byl George Bush starší? Životopis George Bush starší, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

George Bush starší

Kdo byl George Bush starší? Životopis, informace, biografie, politici

George Bush starší (celým jménem George Herbert Walker Bush) byl podnikatel, politik a 41. prezident Spojených států amerických. Jeho rodina byla finančně dobře zajištěná, takže se ho ekonomické krize v 30. letech příliš nedotkly a navštěvoval soukromou školu Greenwich Country Day School a poté elitní akademii v Massachusetts. Na začátku druhé světové války se přihlásil do armády a sloužil jako námořní letec v Tichomoří. Během jedné mise byl sestřelen, ale se štěstím přežil. Na konci války se oženil s Barbarou Pierceovou a manželství jim vydrželo po celý život. Ve zrychleném programu vystudoval ekonomii na Yale College a následně se začal věnovat vlastnímu podnikání. Působil hlavně v ropném průmyslu a finančně se mu dařilo.
Už během podnikatelských let se stýkal s republikánskými politiky a podporoval jejich volební kampaně. Na začátku 60. let se začal aktivně zapojovat do politiky. Byl považován za nadějného politika a měla o něj zájem i Demokratická strana, ale tu odmítal, protože mu vadila podpora centralistické vlády. Místo toho se přidal k republikánům v Texasu a v roce 1966 se díky vítězství ve volbách dostal do Sněmovny reprezentantů. Podporoval hlavně konzervativní zákony a tuto politickou linii zastával po celý život. I v dalších letech zůstal ve vysoké politice a zastával řadu významných funkcí. V roce 1971 se stal velvyslancem USA při OSN a díky tomu dobře poznal zahraniční politiku. Po návratu do Ameriky byl zvolen předsedou Republikánské národní rady a v roce 1976 se stal ředitelem CIA.
V roce 1980 poprvé kandidoval na prezidenta, ale republikánské primárky vyhrál favorizovaný Reagan. Když se Reagan stal prezidentem, navzdory vyhrocené kampani si Bushe vybral za viceprezidenta. V letech 1981 až 1989 díky tomu působil jako druhý nejvyšší představitel USA, ale držel se stranou a příliš nezasahoval. Po odchodu Reagana se však rozhodl znovu kandidovat a tentokrát byl úspěšný, takže se roku 1989 stal 41. prezidentem Spojených států amerických. Jako prezident pokračoval v konzervativní a pravicové politice. Velký důraz kladl na zahraniční politiku, zapojil se do války v Zálivu, s rozpadajícím se Sovětským svazem dohodl vzájemné odzbrojení a v roce 1990 navštívil i Prahu.
Ve volbách roku 1993 prezidentský mandát obhajoval, ale byl poražen Billem Clintonem. I nadále se však vyjadřoval k politice a jezdil na zahraniční cesty. Při návštěvě Kuvajtu přežil atentát, o který se pokusily irácké jednotky v rámci odvety za válku v Zálivu. Kromě toho se věnoval dobročinnosti a svou popularitu využíval v různých charitativních akcích. Podporoval také politickou kariéru svých synů, hlavně jmenovce George Bushe, který se stal americkým prezidentem. Závěr života strávil na své rezidenci v Texasu, kde po dlouhém boji podlehl Parkinsonově chorobě.Kdo byl George Bush starší? Životopis George Bush starší, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě George Bush starší

Národnost: americká
Datum narození: 12. června 1924
Místo narození: Milton, USA
Datum úmrtí: 30. listopadu 2018

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou George Bush starší sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte co je Recese? Vzpomenete si na definici slova Čedič? Rozumíte pojmu Fettuccine? Vzpomněli byste si na význam slova Pleonasmus?

Klíčová slova: George Bush starší, wiki, národnost, životopis, popis, datum narození, politici, biografie, kde se narodil George Bush starší?, místo narození, datum úmrtí, Kdy zemřel George Bush starší, informace, osobnosti, narození, George Bush starší

Pojem George Bush starší je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat výraz George Bush starší na Google.cz

Najít pojem George Bush starší ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem George Bush starší ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz George Bush starší na Google obrázcích

Hledat heslo George Bush starší ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo George Bush starší například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to George Bush starší?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl George Bush starší? Kdy se narodil George Bush starší? Kde se narodil George Bush starší? Kdy zemřel George Bush starší? George Bush starší patří do sekce Politici

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka George Bush starší dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost George Bush starší i v jiné kategorii než je politici.