Kdo je to?
Kdo byl Alexej Čepička? Životopis Alexej Čepička, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Alexej Čepička?

Kdo byl Alexej Čepička? Životopis, informace, biografie, politici

Alexej Čepička byl československý politik, několikanásobný ministr v komunistických vládách.
Vystudoval práva. Od mládí tíhnul ke komunistům a angažoval se v politice. Za druhé světové války byl vězněn v koncentračních táborech Osvětim a Buchenwald (1942-1945).
Po návratu do Československa se dál angažoval v komunistické straně. I díky sňatku s dcerou Klementa Gottwalda Martou jeho hvězda ve straně prudce stoupala. V roce 1947 se stal ministrem vnitřního obchodu, od roku 1948 byl ministrem spravedlnosti a v roce 1950 se stal ministrem národní obrany. Zároveň měl jako předseda Státního úřadu pro věci církevní na starosti likvidaci a ovládnutí církví a církevních řádů. Čepička též stál za vznikem tzv. Pomocných technických praporů (pétépáci; černí baroni), které spadaly pod branný zákon a byli do nich posílání muži, které komunistický režim považoval za své nepřátele nebo označoval za "politicky nespolehlivé".
Alexej Čepička byl též jedním z mužů, kteří stáli v pozadí procesu s Rudolfem Slánským, v němž si vrcholné špičky strany vyřizovali účty a zbavovali se nepohodlných soudruhů.
Po smrti svého tchána Gottwalda však zažil Čepička strmý pád. Zvěrstva první poloviny 50. let začala být po Gottwaldově (a Stalinově) smrti pomalu přehodnocována a řada lidí spojených s tehdejšími vedením strany byla nucena ustoupit do pozadí. Tento proces byl v jeho případě dokončen v roce 1963, kdy byl kvůli své činnosti z 50. let z KSČ vyloučen a zbaven Řádu Klementa Gottwalda.
Ve stáří se potýkal s Alzheimerovou chorobou a zemřel v roce 1990.Kdo byl Alexej Čepička? Životopis Alexej Čepička, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Alexej Čepička

Národnost: česká
Datum narození: 18. srpna 1910
Místo narození: Kroměříž
Datum úmrtí: 30. září 1990

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alexej Čepička s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Jaderná velmoc? Vzpomněli byste si co označuje výraz Sidžo? Znáte termín Netolismus? Znáte termín Rump steak?

Klíčová slova: datum narození, lexikon, popis, kdo to je, politici, nežijící, informace, zajímavosti, Alexej Čepička, biografie, wikipedie, vysvětlení, osobnosti, národnost, místo narození, kde se narodil Alexej Čepička?

Pojem Alexej Čepička je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít heslo Alexej Čepička ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Alexej Čepička na Google.cz

Hledat heslo Alexej Čepička ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alexej Čepička ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Alexej Čepička ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexej Čepička například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Alexej Čepička?

Právě jste zjistili Kdo byl Alexej Čepička? Kdy se narodil Alexej Čepička? Kde se narodil Alexej Čepička? Kdy zemřel Alexej Čepička? Alexej Čepička je v sekci Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Alexej Čepička například v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexej Čepička i v jiné kategorii než je politici.