Kdo je to?
Kdo byl Alexej Čepička? Životopis Alexej Čepička, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Alexej Čepička?

Kdo byl Alexej Čepička? Životopis, informace, biografie, politici

Alexej Čepička byl československý politik, několikanásobný ministr v komunistických vládách.
Vystudoval práva. Od mládí tíhnul ke komunistům a angažoval se v politice. Za druhé světové války byl vězněn v koncentračních táborech Osvětim a Buchenwald (1942-1945).
Po návratu do Československa se dál angažoval v komunistické straně. I díky sňatku s dcerou Klementa Gottwalda Martou jeho hvězda ve straně prudce stoupala. V roce 1947 se stal ministrem vnitřního obchodu, od roku 1948 byl ministrem spravedlnosti a v roce 1950 se stal ministrem národní obrany. Zároveň měl jako předseda Státního úřadu pro věci církevní na starosti likvidaci a ovládnutí církví a církevních řádů. Čepička též stál za vznikem tzv. Pomocných technických praporů (pétépáci; černí baroni), které spadaly pod branný zákon a byli do nich posílání muži, které komunistický režim považoval za své nepřátele nebo označoval za "politicky nespolehlivé".
Alexej Čepička byl též jedním z mužů, kteří stáli v pozadí procesu s Rudolfem Slánským, v němž si vrcholné špičky strany vyřizovali účty a zbavovali se nepohodlných soudruhů.
Po smrti svého tchána Gottwalda však zažil Čepička strmý pád. Zvěrstva první poloviny 50. let začala být po Gottwaldově (a Stalinově) smrti pomalu přehodnocována a řada lidí spojených s tehdejšími vedením strany byla nucena ustoupit do pozadí. Tento proces byl v případě Čepičky dokončen v roce 1963, kdy byl kvůli své činnosti z 50. let z KSČ vyloučen a zbaven Řádu Klementa Gottwalda.
Ve stáří se potýkal s Alzheimerovou chorobou a zemřel v roce 1990.Kdo byl Alexej Čepička? Životopis Alexej Čepička, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Alexej Čepička

Národnost: česká
Datum narození: 18. srpna 1910
Místo narození: Kroměříž
Datum úmrtí: 30. září 1990

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alexej Čepička s jinými lidmina specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Teplota? Znáte definici termínu Brusný papír? Znáte termín Promiskuita? Pamatujete si definici pojmu Foton?

Klíčová slova: zajímavosti, kdo je Alexej Čepička?, národnost, kdo to je, popis, politici, životopis, datum úmrtí, Kdy zemřel Alexej Čepička, nežijící, Alexej Čepička, informace, narození, politici, lexikon, datum narození

Pojem Alexej Čepička je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Alexej Čepička doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat frázi Alexej Čepička ve Wikipedii

Hledat slovo Alexej Čepička ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Alexej Čepička na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Alexej Čepička ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Alexej Čepička na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexej Čepička například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Alexej Čepička?

Právě jste zjistili Kdo byl Alexej Čepička? Kdy se narodil Alexej Čepička? Kde se narodil Alexej Čepička? Kdy zemřel Alexej Čepička? Alexej Čepička je v kategorii Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Alexej Čepička například v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexej Čepička i v jiné kategorii než je politici.