Kdo je to?
Kdo byl Alexej Čepička? Životopis Alexej Čepička, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Alexej Čepička

Kdo byl Alexej Čepička? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Alexej Čepička byl československý politik, několikanásobný ministr v komunistických vládách.
Vystudoval práva. Od mládí tíhnul ke komunistům a angažoval se v politice. Za druhé světové války byl vězněn v koncentračních táborech Osvětim a Buchenwald (1942-1945).
Po návratu do Československa se dál angažoval v komunistické straně. I díky sňatku s dcerou Klementa Gottwalda Martou jeho hvězda ve straně prudce stoupala. V roce 1947 se stal ministrem vnitřního obchodu, od roku 1948 byl ministrem spravedlnosti a v roce 1950 se stal ministrem národní obrany. Zároveň měl jako předseda Státního úřadu pro věci církevní na starosti likvidaci a ovládnutí církví a církevních řádů. Čepička též stál za vznikem tzv. Pomocných technických praporů (pétépáci; černí baroni), které spadaly pod branný zákon a byli do nich posílání muži, které komunistický režim považoval za své nepřátele nebo označoval za "politicky nespolehlivé".
Alexej Čepička byl též jedním z mužů, kteří stáli v pozadí procesu s Rudolfem Slánským, v němž si vrcholné špičky strany vyřizovali účty a zbavovali se nepohodlných soudruhů.
Po smrti svého tchána Gottwalda však zažil Čepička strmý pád. Zvěrstva první poloviny 50. let začala být po Gottwaldově (a Stalinově) smrti pomalu přehodnocována a řada lidí spojených s tehdejšími vedením strany byla nucena ustoupit do pozadí. Tento proces byl v případě Čepičky dokončen v roce 1963, kdy byl kvůli své činnosti z 50. let z KSČ vyloučen a zbaven Řádu Klementa Gottwalda.
Ve stáří se potýkal s Alzheimerovou chorobou a zemřel v roce 1990.Kdo byl Alexej Čepička? Životopis Alexej Čepička, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Alexej Čepička

Národnost: česká
Datum narození: 18. srpna 1910
Místo narození: Kroměříž
Datum úmrtí: 30. září 1990

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Alexej Čepička? s kolegy, přáteli a partnery na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Tlak? Znáte definici termínu Zelňačka? Znáte termín Bailout? Pamatujete si definici pojmu Velur?

Klíčová slova: životopis, datum narození, politici, informace, zajímavosti, nežijící, osobnost, politici, wikipedie, kde se narodil Alexej Čepička?, kdo je Alexej Čepička?, kdy se narodil Alexej Čepička?, popis, národnost, Alexej Čepička, život

Pojem Alexej Čepička je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat videa s názvem Alexej Čepička na Youtube

Hledat výraz Alexej Čepička na Google.cz

Najít slovo Alexej Čepička v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Alexej Čepička ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Alexej Čepička ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexej Čepička například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, ve Wikipedii, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Alexej Čepička?

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo byl Alexej Čepička? Kdy se narodil Alexej Čepička? Kde se narodil Alexej Čepička? Kdy zemřel Alexej Čepička? Alexej Čepička je v sekci Politici

Kategorie politici, sekretář politiky , alexej Čepička, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro server Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Alexej Čepička dejme tomu například ve známé Wikipedii, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexej Čepička i v jiné kategorii než je politici.