Kdo je to?
Kdo byl Alexej Čepička? Životopis Alexej Čepička, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Alexej Čepička?

Kdo byl Alexej Čepička? Životopis, informace, biografie, politici

Alexej Čepička byl československý politik, několikanásobný ministr v komunistických vládách.
Vystudoval práva. Od mládí tíhnul ke komunistům a angažoval se v politice. Za druhé světové války byl vězněn v koncentračních táborech Osvětim a Buchenwald (1942-1945).
Po návratu do Československa se dál angažoval v komunistické straně. I díky sňatku s dcerou Klementa Gottwalda Martou jeho hvězda ve straně prudce stoupala. V roce 1947 se stal ministrem vnitřního obchodu, od roku 1948 byl ministrem spravedlnosti a v roce 1950 se stal ministrem národní obrany. Zároveň měl jako předseda Státního úřadu pro věci církevní na starosti likvidaci a ovládnutí církví a církevních řádů. Čepička též stál za vznikem tzv. Pomocných technických praporů (pétépáci; černí baroni), které spadaly pod branný zákon a byli do nich posílání muži, které komunistický režim považoval za své nepřátele nebo označoval za "politicky nespolehlivé".
Alexej Čepička byl též jedním z mužů, kteří stáli v pozadí procesu s Rudolfem Slánským, v němž si vrcholné špičky strany vyřizovali účty a zbavovali se nepohodlných soudruhů.
Po smrti svého tchána Gottwalda však zažil Čepička strmý pád. Zvěrstva první poloviny 50. let začala být po Gottwaldově (a Stalinově) smrti pomalu přehodnocována a řada lidí spojených s tehdejšími vedením strany byla nucena ustoupit do pozadí. Tento proces byl v případě Čepičky dokončen v roce 1963, kdy byl kvůli své činnosti z 50. let z KSČ vyloučen a zbaven Řádu Klementa Gottwalda.
Ve stáří se potýkal s Alzheimerovou chorobou a zemřel v roce 1990.Kdo byl Alexej Čepička? Životopis Alexej Čepička, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Alexej Čepička

Národnost: česká
Datum narození: 18. srpna 1910
Místo narození: Kroměříž
Datum úmrtí: 30. září 1990

Popis osobnosti Alexej Čepička můžete sdílet s přáteli a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Paradentóza? Znáte definici termínu Polní lopatka? Znáte termín Pišingr? Pamatujete si definici pojmu Webinář?

Klíčová slova: politici, Alexej Čepička, kde se narodil Alexej Čepička?, zajímavosti, životopis, Kdy zemřel Alexej Čepička, osobnosti, wikipedie, kdo je Alexej Čepička?, politici, místo narození, lexikon, národnost, informace, národnost, osobnost

Pojem Alexej Čepička je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat videa s názvem Alexej Čepička na Youtube

Najít termín Alexej Čepička ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi Alexej Čepička ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Alexej Čepička v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Alexej Čepička ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexej Čepička například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve Wikipedii, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alexej Čepička

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Alexej Čepička? Kdy se narodil Alexej Čepička? Kde se narodil Alexej Čepička? Kdy zemřel Alexej Čepička? Alexej Čepička je v sekci Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme.Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Alexej Čepička řekněme například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexej Čepička i v jiné kategorii než je politici.