Kdo je to?
Kdo byl Otakar Vávra? Životopis Otakar Vávra, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Otakar Vávra

Kdo byl Otakar Vávra? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Otakar Vávra byl český filmový scénárista režisér a pedagog, který se narodil 28. února 1911 v Hradci Králové. Jeho otcem byl Alois Vávra, ředitel všeobecné úvěrní společnosti v Hradci Králové, matkou Marie rozená Beiglová. Rodiče Otakara Vávry byli oddáni 11. února 1902 v Hradci Králové a o necelý měsíc později přišel na svět Otakarův starší bratr spisovatel a cestovatel Jaroslav Raimund Vávra.
Otakar se věnoval studiu architektury v Brně i Praze. Už v rámci studia se věnoval tvorbě dokumentů a ve svých dvaceti letech produkoval svůj první experimentální film Světlo proniká tmou.
Vnímání osobnosti Otakara Vávry bývá rozporuplné, jelikož je na jednu stranu nejvýznamnějším představitelem českého filmu, na stranu druhou se však dokázal přizpůsobit téměř jakémukoli režimu. Vzhledem k tomu, že žil jak za nacismu, tak i za komunismu vyvstávají nad jeho osobnostními kvalitami jisté pochybnosti. Vychoval však plnou tvůrců takzvané „nové vlny“ bez nichž bychom si dnešní českou kinematografii dokázali představit jen velmi těžko.
Během druhé světové války se zabýval tvorbou politicky neutrálních psychologických snímků. Byl oceněn Čestným štítem Protektorátu Čechy a Morava s orlicí svatého Václava. Právě přijetí tohoto vyznamenání mu vyneslo kritiku v době po změně režimu. V roce 1945 vstoupil do Komunistické strany Československa a 25. února 1948 podepsal prokomunistickou výzvu na podporu komunistického převratu s názvem Kupředu, zpátky ni krok. I za toto byl zpětně kritizován.
I přesto se však v roce 2001 dočkal vyznamenání Českým lvem za celoživotní přínos české kinematografii a získal Cenu za mimořádný umělecký přínos světovému filmu na Karlovarském filmovém festivalu. V roce 2004 byl z rukou tehdejšího českého prezidenta Václava Klause oceněn Medailí Za zásluhy.
Za svou dlouhou a bohatou kariéru zrežíroval například snímky jako Panenství, Cech panen kutnohorských, Kouzelný dům, Dívka v modrém, Přijdu hned, Šťastnou cestu, Rozina sebranec, Nezbedný bakalář, předtucha, Krakatit, Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem, noční host, Zlatá reneta, Romance pro křídlovku nebo Kladivo na čarodějnice.
Přestože má Otakar Vávra na kontě mnoho úspěšných snímků, u široké veřejnosti se proslavil zejména díky historické trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem. Tyto snímky mapují vybájenou historii husitství na základě výkladu dějin Zdeňka Nejedlého. Tyto filmy vznikly na motivy děl Aloise Jiráska a patřily k nejnákladnějším projektům své doby.
Vedle režie se Otakar Vávra věnoval také psaní scénářů. „Z jeho pera“ pochází například scénář k filmu Jedenácté přikázání, Ulička v ráji, Tři muži ve sněhu, Panenství, Mravnost nade vše, Hlídač č. 47, Cech panen kutnohorských, Kouzelný dům, Dívka v modrém, Přijdu hned, Krakatit, Jan Hus, Jan Žižka, Kladivo na čarodějnice, Temné slunce či Komediant.
Z prvního manželství měl Vávra syna. Jeho životní partnerkou a později i manželkou byla režisérka Jitka Němcová.
Otakar Vávra zemřel 15. září 2011 ve věku 100 let na komplikace spojené s operací zlomeniny krčku.Kdo byl Otakar Vávra? Životopis Otakar Vávra, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní informace o osobě Otakar Vávra

Národnost: česká
Datum narození: 28. února 1911
Místo narození: Hradec Králové
Datum úmrtí: 15. září 2011

Líbí se stručný životopis s osobou Otakar Vávra? Pak se podělte s dalšími osobami na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem S-rank? Pamatujete si definici pojmu Anafora? Pamatujete si definici pojmu Derby? Vzpomněli byste si co znamená slovo Elita?

Klíčová slova: kde se narodil Otakar Vávra?, nežijící, informace, osobnost, národnost, kdo to je, wiki, Otakar Vávra, kdo je Otakar Vávra?, popis, narození, Otakar Vávra, datum úmrtí, umělci, národnost, wikipedie

Pojem Otakar Vávra je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít heslo Otakar Vávra ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Otakar Vávra ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Otakar Vávra na Google.cz

Vyhledat termín Otakar Vávra na Google obrázcích

Hledat frázi Otakar Vávra ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Otakar Vávra například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Otakar Vávra?

Nyní již víte Kdo byl Otakar Vávra? Kdy se narodil Otakar Vávra? Kde se narodil Otakar Vávra? Kdy zemřel Otakar Vávra? Otakar Vávra se nachází v kategorii Umělci

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Otakar Vávra řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Otakar Vávra i v jiné kategorii než je umělci.