Kdo je to?
Kdo je Dana Černá? Životopis Dana Černá, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Dana Černá

Kdo je Dana Černá? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Herečka Dana Černá je rodačka z Jablonce. Kvůli studiu však její kroky zamířily do Prahy. Absolvovala Pražskou konzervatoř. Tam ji sice přijali až napodruhé, už během studia ale hostovala na prknech divadla v Hradci Králové.
V roce 1990 získala stálé angažmá v Městském divadle v Kladně, odkud poté přešla do Mladé Boleslavi. Mezi roky 2000 a 2019 působila v Činoherním klubu (Kati, Dámský krejčí).
Diváci ji v současnosti mohou vídat v Divadle Viola (Smluvní vztahy), v Divadle Na Fidlovačce (Absolvent), v Divadle Palace (Velká zebra aneb Jakže se to jmenujete?), ve Vršovickém divadle Mana nebo v rámci Osečanského divadelního léta.
Byla nominována na prestižní cenu Thálie a získala uznání divadelní kritiky.
K filmu se dostala v roce 1996, kdy si zahrála v pohádce Kouzelný měšec. Tehdy však šlo o dabing, jelikož propůjčila hlas princezně Blance v podání německé herečky Tiny Ruland. O rok později získala roli v pohádce Čarodějné námluvy.
Dále ji diváci mohli vidět v česko-polsko-slovensko-francouzském dramatu Je třeba zabít Sekala. Od té doby si zahrála například v dramatu Dušana Kleina Český Robinson, v dramatu Černý slzy Milana Cieslera, ve sci-fi komedii Miroslava Šmídmajera Probudím se včera, kde zazářil Jiří Mádl, nebo v pohádce Pravý rytíř s Janem Komínkem a Lucií Černou v hlavních rolích.
Rok 2018 přinesl Daně Černé výraznou roli v komediálním dramatu Můj strýček Archimédes, v němž se objevila po boku Ondřeje Vetchého a Miroslava Donutila, a kde ztvárnila jednu z hlavních postav Penelope.
Na kontě má Dana také několik seriálů včetně Redakce, Oběti, Kriminálky Anděl, Cirkusu Bukowsky (Gabriela Hvozdíková), Rapla, Bohémy, Poldy, Specialistů, Modrého kódu, Herce, Ochránce nebo kriminálky Hlava Medúzy. Dana Černá si navíc zahrála i v minisérii Božena, která sleduje život a dílo spisovatelky Boženy Němcové, nebo v kriminálce Odznak Vysočina.
Vedle herectví se Dana Černá aktivně věnuje také dabingu. Hlas propůjčila například doktorce Jeremy Hanlonové v seriálu nemocnice Chicago Hope, Charlotte York Goldenblattové v seriálu Sex ve městě, Zoufalé manželce Susan Mayerové, Lindsay Monroové z Kriminálky New York, Ann v King Kongovi, Yvainne v pohádce Hvězdný prach, bílé čarodějce z Letopisů Narnie, Gazelle v animáku Zootropolis: Město zvířat a mnoha dalším postavám.
Její hlas ostatně mohou znát i pravidelní posluchači Českého rozhlasu, jelikož se objevuje v různých rozhlasových hrách.
Dana Černá je vdaná maminkou dvou dcer – Vandy a Kláry. Klára se už v dětském věku představila po boku své matky v Činoherním klubu.Kdo je Dana Černá? Životopis Dana Černá, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Dana Černá

Národnost: česká
Datum narození: 31. května 1970
Místo narození: Jablonec nad Nisou

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Dana Černá sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Fraktál? Pamatujete si definici pojmu Síra? Vzpomněli byste si co znamená slovo Evolucionismus? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ramadán?

Klíčová slova: místo narození, osobnost, datum narození, lexikon, vysvětlení, narození, herectví, popis, wiki, herectví, národnost, zajímavosti, životopis, wikipedie, Dana Černá, kdo je Dana Černá?

Pojem Dana Černá je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Vyhledat heslo Dana Černá v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít výraz Dana Černá ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Dana Černá na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dana Černá ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Dana Černá ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Dana Černá například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, v metavyhledávači Info.com nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Dana Černá

Teď už víte Kdo je to Dana Černá? Kdy se narodila Dana Černá? Kde se narodila Dana Černá? Dana Černá je v sekci Herectví

Kategorie herectví, herec v bílém, dana Černá, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Dana Černá např. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Dana Černá i v jiné kategorii než je herectví.