Kdo je to?
Kdo byl Eusébio? Životopis Eusébio, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Eusébio

Kdo byl Eusébio? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, sport

Eusébio da Silva Ferreira, zvaný též jako Černá perla z Mosambiku nebo Černý panter, byl slavný portugalský fotbalista. Eusébio se narodil v hlavním městě Mosambiku v Maputu, kde vyrůstal v chudinské čtvrti s rodiči a třemi bratry. Jeho otec byl běloch a pocházel z Angoly, zatímco matka byla domorodá černoška. Otec zemřel, když měl Eusébio 8 let. V 15 letech začal hrát za mosambický klub FC Sporting Lourenço Marques, kde v letech 1957-1960 vstřelil 77 branek.
Odtud v 19 letech Eusébio přestoupil do portugalského klubu FC Benfica Lisabon. V Lisabonu hrával v letech 1961-1975 a stal se nejslavnějším hráčem v klubové historii. Za 14 let v klubu odehrál 440 zápasů, ve kterých nastřílel neuvěřitelných 473 branek. Svými výkony pomohl Benfice k 11 mistrovským titulům, 5 portugalským pohárům a 1 vítězství v Poháru vítězů pohárů (dnešní Liga Mistrů). Ve finále ročníku 1961-1962 přispěl dvěma góly proti Realu Madrid (5:3).
Eusébio obdržel v roce 1965 Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. Po sezóně 1967-1968 měl na kontě 42 ligových branek a vysloužil si tak Zlatou kopačku pro nejlepšího evropského kanonýra. Stejnou cenu získal o 5 let později po sezóně 1972-1973, kdy nastřílel 40 branek.
Za portugalskou reprezentaci hrál od roku 1961 až do roku 1973. Odehrál 64 mezistátních utkání a připsal si 41 gólů (více mají na kontě už jen Pauleta a Cristiano Ronaldo). Eusébio na Mistrovství světa 1966 v Anglii dal za Portugalsko 9 gólů, čímž se stal nejlepším střelcem turnaje. Portugalsko nakonec vybojovalo bronzové medaile, když porazili Sovětský svaz 2:1. Eusébio otevřel skóre z penalty na 1:0.
Po roce 1975 opustil Lisabon a v následujících čtyřech letech oblékal dresy různých klubů z USA, Mexika a Portugalska. S hráčskou kariérou skončil v roce 1979 kvůli zdravotním problémům. Jako hráč musel během kariéry podstoupit 7 operací svých kolen.
Poté začal působit jako trenér, hledač talentů a v komisi pro portugalský národní tým. Navíc propagoval fotbal všude po světě. Roku 2004 obdržel portugalský Řád za Zásluhy.
Od roku 1965 byl Eusébio ženatý s Florou Bruheimovou, se kterou vychovával 2 dcery (Carla a Sandra).
Eusébio prodělal na Mistrovství Evropy v Polsku v roce 2012 mozkovou příhodu. Zemřel o dva roky později na infarkt (2014). V den smrti mu bylo 71 let.Kdo byl Eusébio? Životopis Eusébio, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní informace o osobě Eusébio

Národnost: portugalská
Datum narození: 25. 1. 1942
Místo narození: Maputo, Mosambik
Datum úmrtí: 5. 1. 2014

Líbí se stručný životopis s osobou Eusébio? Pak se podělte s jinými osobami na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Plugin? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kloaka? Vzpomněli byste si na význam slova Hotspot? Víte co je Apatie?

Klíčová slova: datum úmrtí, osobnost, sport, osobnosti, národnost, kdy se narodil Eusébio?, wikipedie, vysvětlení, popis, kdo je Eusébio?, Kdy zemřel Eusébio, místo narození, Eusébio, biografie, národnost, informace

Pojem Eusébio je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat frázi Eusébio ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Eusébio ve Wikislovníku

Hledat termín Eusébio ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Eusébio ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Eusébio na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Eusébio například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Eusébio? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl Eusébio? Kdy se narodil Eusébio? Kde se narodil Eusébio? Kdy zemřel Eusébio? Eusébio je v kategorii Sport

Text vytvořen pro Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Eusébio dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eusébio i v jiné kategorii než je sport.