Kdo je to?
Kdo byl Václav Kliment Klicpera? Životopis Václav Kliment Klicpera, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Václav Kliment Klicpera

Kdo byl Václav Kliment Klicpera? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Václav Kliment Klicpera byl spisovatel a dramatik. Narodil se do rodiny krejčího a zpočátku navázal na rodinné řemeslo a učil se krejčovství. Poté zkusil i řeznictví, ale nakonec řemesla opustil a vystudoval gymnázium v Praze. V hlavním městě zůstal a začal studovat medicínu, ale podobně jako u řemesel se rozhodl ke změně a přešel na studium humanitních věd. Vedl bohatý studentský život, během kterého se spřátelil s vlastenecky smýšlejícími studenty a začal s nimi hrát ochotnické divadlo. Představení byla v češtině namísto obvyklé němčiny. V tomto období se seznámil s herečkou Annou Švamberkovou, se kterou se později oženil.
Klicperovy herecké výkony měly pozitivní ohlasy a brzy se pustil do psaní vlastních divadelních her. Studium humanitních věd ho opravňovalo pracovat jako středoškolský profesor a brzy po dokončení univerzitního studia se přestěhoval do Hradce Králové, kde působil na tamním gymnáziu. Zde vychoval generaci úspěšných spisovatelů, mimo jiné učil Erbena, Langera nebo Tyla, se kterým často spolupracoval na divadelních představeních. V Hradci tak zanechal důležitou kulturní stopu a dnes je po něm pojmenované hradecké divadlo. Po necelých dvaceti letech v Hradci se vrátil do Prahy a vyučoval na Akademickém gymnáziu. Po revolučním roce 1848 vstoupil do politiky, stal se ředitelem Akademického gymnázia a podporoval rodící se českou kulturu.
Klicperovo dramatické dílo je tematicky i kvantitativně rozsáhlé a celkově napsal téměř šedesát divadelních her. Díky tomu se stal předním dramatikem národního obrození. Nejčastěji psal komedie a frašky, přičemž hry jako Divotvorný klobouk nebo Hadrián z Římsů se hrají dodnes. Oblíbil si rovněž historické hry, ve kterých se věnoval zejména postavám z českých dějin. Napsal i několik prozaických děl, mimo jiné povídku Příchod Karla IV. do Čech nebo historickou prózu Točník.Kdo byl Václav Kliment Klicpera? Životopis Václav Kliment Klicpera, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Václav Kliment Klicpera

Národnost: česká
Datum narození: 23. listopadu 1792
Místo narození: Chlumec nad Cidlinou
Datum úmrtí: 15. září 1859

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Václav Kliment Klicpera s vašimi známými a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Vektor? Znáte pojem Součin? Víte co je Fašank? Vzpomenete si na definici slova Pícnina?

Klíčová slova: Kdy zemřel Václav Kliment Klicpera, nežijící, osobnost, literatura, lexikon, národnost, kdo to je, wikipedie, kdy se narodil Václav Kliment Klicpera?, vysvětlení, životopis, wiki, biografie, Václav Kliment Klicpera, kde se narodil Václav Kliment Klicpera?, Václav Kliment Klicpera

Pojem Václav Kliment Klicpera je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít termín Václav Kliment Klicpera ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Václav Kliment Klicpera na Google obrázcích

Vyhledat termín Václav Kliment Klicpera v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Václav Kliment Klicpera na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Václav Kliment Klicpera ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Kliment Klicpera například v metavyhledávači Info.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Václav Kliment Klicpera

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Václav Kliment Klicpera? Kdy se narodil Václav Kliment Klicpera? Kde se narodil Václav Kliment Klicpera? Kdy zemřel Václav Kliment Klicpera? Václav Kliment Klicpera se nachází v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Václav Kliment Klicpera dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Kliment Klicpera i v jiné kategorii než je literatura.