Kdo je to?
Kdo byl Václav Kliment Klicpera? Životopis Václav Kliment Klicpera, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Václav Kliment Klicpera?

Kdo byl Václav Kliment Klicpera? Životopis, informace, biografie, literatura

Václav Kliment Klicpera byl spisovatel a dramatik. Narodil se do rodiny krejčího a zpočátku navázal na rodinné řemeslo a učil se krejčovství. Poté zkusil i řeznictví, ale nakonec řemesla opustil a vystudoval gymnázium v Praze. V hlavním městě zůstal a začal studovat medicínu, ale podobně jako u řemesel se rozhodl ke změně a přešel na studium humanitních věd. Vedl bohatý studentský život, během kterého se spřátelil s vlastenecky smýšlejícími studenty a začal s nimi hrát ochotnické divadlo. Představení byla v češtině namísto obvyklé němčiny. V tomto období se seznámil s herečkou Annou Švamberkovou, se kterou se později oženil.
Klicperovy herecké výkony měly pozitivní ohlasy a brzy se pustil do psaní vlastních divadelních her. Studium humanitních věd ho opravňovalo pracovat jako středoškolský profesor a brzy po dokončení univerzitního studia se přestěhoval do Hradce Králové, kde působil na tamním gymnáziu. Zde vychoval generaci úspěšných spisovatelů, mimo jiné učil Erbena, Langera nebo Tyla, se kterým často spolupracoval na divadelních představeních. V Hradci tak zanechal důležitou kulturní stopu a dnes je po něm pojmenované hradecké divadlo. Po necelých dvaceti letech v Hradci se vrátil do Prahy a vyučoval na Akademickém gymnáziu. Po revolučním roce 1848 vstoupil do politiky, stal se ředitelem Akademického gymnázia a podporoval rodící se českou kulturu.
Klicperovo dramatické dílo je tematicky i kvantitativně rozsáhlé a celkově napsal téměř šedesát divadelních her. Díky tomu se stal předním dramatikem národního obrození. Nejčastěji psal komedie a frašky, přičemž hry jako Divotvorný klobouk nebo Hadrián z Římsů se hrají dodnes. Oblíbil si rovněž historické hry, ve kterých se věnoval zejména postavám z českých dějin. Napsal i několik prozaických děl, mimo jiné povídku Příchod Karla IV. do Čech nebo historickou prózu Točník.Kdo byl Václav Kliment Klicpera? Životopis Václav Kliment Klicpera, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Václav Kliment Klicpera

Národnost: česká
Datum narození: 23. listopadu 1792
Místo narození: Chlumec nad Cidlinou
Datum úmrtí: 15. září 1859

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Václav Kliment Klicpera s vašimi známými a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Bonita? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ratan? Víte co je Lodyha? Znáte termín Tabula rasa?

Klíčová slova: wiki, datum úmrtí, život, národnost, kdo to je, kde se narodil Václav Kliment Klicpera?, zajímavosti, Kdy zemřel Václav Kliment Klicpera, popis, narození, literatura, národnost, datum narození, nežijící, Václav Kliment Klicpera, osobnost

Pojem Václav Kliment Klicpera je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít heslo Václav Kliment Klicpera ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Václav Kliment Klicpera ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Václav Kliment Klicpera ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Václav Kliment Klicpera ve Wikipedii

Najít heslo Václav Kliment Klicpera na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Kliment Klicpera například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Václav Kliment Klicpera?

Právě jste zjistili Kdo byl Václav Kliment Klicpera? Kdy se narodil Václav Kliment Klicpera? Kde se narodil Václav Kliment Klicpera? Kdy zemřel Václav Kliment Klicpera? Václav Kliment Klicpera patří do kategorie Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Václav Kliment Klicpera řekněme třeba v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Kliment Klicpera i v jiné kategorii než je literatura.