Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand II? Životopis Ferdinand II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ferdinand II?

Kdo byl Ferdinand II? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ferdinand II. Štýrský byl rakouský arcivévoda, císař Svaté říše římské, král český, chorvatský a uherský, vévoda štýrský. Ferdinand II. se narodil ve Štýrském Hradci jako nejstarší syn arcivévody Karla II. Štýrského. Jeho výchova byla založená na přísné katolické víře, kterou mu do hlavy vštěpovala jeho matka. Ve 12 letech odjel do německého Ingolstadtu (1590), kde se učil na jezuitské koleji a kde se naučil, že panovník je zodpovědný za duchovní spásu svých poddaných a že jediná správná víra je ta katolická. Svá studia v Ingolstadtu dokončil v roce 1595. Před návratem do své země podnikl tzv. kavalírskou cestu do Říma a Loreta. Po návratu do rakouských zemí začal potlačovat vyznavače jiné než katolické víry, když např. roku 1598 vykázal nekatolické kazatele ze Štýrského Hradce. V roce 1600 byly rakouské země formálně katolické. Roku 1600 se oženil s Marií Annou, se kterou měl celkem sedm dětí.
V roce 1617 byl Ferdinand II. korunován na českého krále v chrámu sv. Víta v Praze. Brzy se stal neoblíbeným vladařem, protože v českých zemích bylo spousta protestantů, což se Ferdinandovi nelíbilo. To vedlo 23. 5. 1618 k Pražské defenestraci a to pokračovalo ve vypuknutí Třicetileté války. Sněm Koruny české prohlásil 19. 8. 1618 Ferdinanda za sesazeného panovníka a na jeho místo dosedl protestantský Fridrich Falcký. V roce 1618 se stal králem uherským. Roku 1619 byl Ferdinand II. korunován na císaře Svaté říše římské. Hlas dostal i od svého rivala Fridricha Falckého. Dne 8. 11. 1620 porazili jeho spojenci české stavovské vojsko v bitvě na Bílé hoře. Po vítězství Ferdinand II. dosednul opět na český trůn a zrušil Rudolfův majestát. Následovalo zabavování majetku, zatýkání a 21. 6. 1621 proběhla poprava vůdce povstání na Staroměstském náměstí v Praze. Roku 1627 vydal ústavu Obnovené zřízení zemské pro České země, která určila, že dědicem trůnu bude někdo z rodu Habsburků (zavedení absolutismu). Po uzavření tzv. pražského míru roku 1635 byly postoupeny saskému kurfiřtu Janu Jiřímu Horní a Dolní Lužice. O rok později zajistil pro svého syna Ferdinanda III. korunu pro římského krále. Ferdinand II. zemřel v roce 1637 ve věku 58 let.
Vláda Ferdinanda II. je popisovaná jako počátek „temna“.Kdo byl Ferdinand II? Životopis Ferdinand II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Ferdinand II

Národnost: rakouská
Datum narození: 9. 7. 1575
Místo narození: Štýrský Hradec, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 15. 2. 1637

Líbí se stručný životopis s osobou Ferdinand II? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Projekt Gutenberg? Vzpomenete si na definici slova Lumbago? Víte co je Pojištění vkladů? Vzpomněli byste si na význam slova Byreta?

Klíčová slova: kde se narodil Ferdinand II?, nežijící, biografie, wiki, kdo to je, wikipedie, Kdy zemřel Ferdinand II, životopis, osobnost, kdo je Ferdinand II?, panovníci, zajímavosti, národnost, život, panovníci, popis

Pojem Ferdinand II je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít termín Ferdinand II ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ferdinand II ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Ferdinand II ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Ferdinand II ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Ferdinand II ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand II například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Biografie, životopis, kdo je to Ferdinand II?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Ferdinand II? Kdy se narodil Ferdinand II? Kde se narodil Ferdinand II? Kdy zemřel Ferdinand II? Ferdinand II se nachází v sekci Panovníci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Ferdinand II například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand II i v jiné kategorii než je panovníci.