Kdo je to?
Kdo je Břetislav Staš? Životopis Břetislav Staš, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo je Břetislav Staš?

Kdo je Břetislav Staš? Životopis, informace, biografie, věda

Břetislav Staš je český vědec, doktor přírodních věd, geofyzik, seismolog a otec herečky Simony Stašové. Staš se narodil v Ostravě a po maturitě na gymnáziu odešel do Prahy, kde studoval obor zeměměřická studia na ČVUT. Školu úspěšně absolvoval a získal titul inženýr. Následně si odkroutil 2 roky ve vojenské službě. Na vojně zastával pozici vojenského řidiče a naučil se jezdit se spoustou dopravních prostředků a také s vrtnou soupravou, což se mu později hodilo ve vědeckém bádání.
Po návratu z vojny začal v roce 1953 pracovat na ÚPUL (Ústav pro průzkum uhelných ložisek) a působil zde celkem 6 let (do roku 1959). Během té doby on a jeho skupina měřila úložné a tektonické poměry uhelných ložisek v okolí Ostravy a Karviné (OKR – Ostravsko karvinský revír). Kolem roku 1959 se přesunul se skupinou (na příkaz Federálního Ministerstva Paliv a Energetiky) do GPO Ostrava (Geologický průzkum Ostrava). Zde pokračovali v seismických měřeních v areálu OKR.
Od roku 1962 vlastnil průkaz technického vedoucího trhacích prací. Tento průkaz mu dával oprávnění vykonávat střelmistrovské práce (odpaly z vod, vrtů a ze vzduchu). U GPO skončil Staš v roce 1965. Během práce u GPO v letech 1960-66 dálkově studoval Přírodovědeckou Fakultu Karlovy Univerzity (titul RNDr. v oboru geofyzika).
Roku 1965 začal pracovat na VVUÚ (Vědecko-výzkumný uhelný stav), kde působil celých 31 let až do roku 1996, kdy odešel do důchodu. Během své kariéry získal na 2 desítky patentů (např. Zapojení pro seismická měření z důlních děl, Způsob porušování hornin a vytváření závalů, Metoda určování změn mocnosti sloje a tektoniky v předpolí porubu a další). Patenty získal nejen u nás, ale i v USA, Polsku, SSSR, Polsku a dalších zemích. V onom roce 1996 založil vlastní společnost GEOSTAS, která se zajímá o astrofyziku a její problematiku.Kdo je Břetislav Staš? Životopis Břetislav Staš, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Břetislav Staš

Národnost: česká
Datum narození: 1. 7. 1928
Místo narození: Ostrava, Slezsko, Československo

Tento text (Břetislav Staš) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Balkon? Vzpomenete si na definici slova Čtvrtfinále? Víte, co je to Schematismus? Vzpomněli byste si na význam slova Nostrifikace?

Klíčová slova: informace, věda, Břetislav Staš, osobnosti, život, narození, kdy se narodil Břetislav Staš?, Břetislav Staš, životopis, věda, lexikon, kdo je Břetislav Staš?, kde se narodil Břetislav Staš?, popis, národnost, vysvětlení

Pojem Břetislav Staš je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Najít heslo Břetislav Staš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Břetislav Staš ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi Břetislav Staš ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Břetislav Staš ve vyhledávači Yahoo

Hledat slovo Břetislav Staš na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Břetislav Staš například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Břetislav Staš

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Břetislav Staš? Kdy se narodil Břetislav Staš? Kde se narodil Břetislav Staš? Břetislav Staš je v sekci Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Břetislav Staš dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Břetislav Staš i v jiné kategorii než je věda.