Kdo je to?
Kdo je Břetislav Staš? Životopis Břetislav Staš, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo je Břetislav Staš?

Kdo je Břetislav Staš? Životopis, informace, biografie, věda

Břetislav Staš je český vědec, doktor přírodních věd, geofyzik, seismolog a otec herečky Simony Stašové. Staš se narodil v Ostravě a po maturitě na gymnáziu odešel do Prahy, kde studoval obor zeměměřická studia na ČVUT. Školu úspěšně absolvoval a získal titul inženýr. Následně si odkroutil 2 roky ve vojenské službě. Na vojně zastával pozici vojenského řidiče a naučil se jezdit se spoustou dopravních prostředků a také s vrtnou soupravou, což se mu později hodilo ve vědeckém bádání.
Po návratu z vojny začal v roce 1953 pracovat na ÚPUL (Ústav pro průzkum uhelných ložisek) a působil zde celkem 6 let (do roku 1959). Během té doby on a jeho skupina měřila úložné a tektonické poměry uhelných ložisek v okolí Ostravy a Karviné (OKR – Ostravsko karvinský revír). Kolem roku 1959 se přesunul se skupinou (na příkaz Federálního Ministerstva Paliv a Energetiky) do GPO Ostrava (Geologický průzkum Ostrava). Zde pokračovali v seismických měřeních v areálu OKR.
Od roku 1962 vlastnil průkaz technického vedoucího trhacích prací. Tento průkaz mu dával oprávnění vykonávat střelmistrovské práce (odpaly z vod, vrtů a ze vzduchu). U GPO skončil Staš v roce 1965. Během práce u GPO v letech 1960-66 dálkově studoval Přírodovědeckou Fakultu Karlovy Univerzity (titul RNDr. v oboru geofyzika).
Roku 1965 začal pracovat na VVUÚ (Vědecko-výzkumný uhelný stav), kde působil celých 31 let až do roku 1996, kdy odešel do důchodu. Během své kariéry získal na 2 desítky patentů (např. Zapojení pro seismická měření z důlních děl, Způsob porušování hornin a vytváření závalů, Metoda určování změn mocnosti sloje a tektoniky v předpolí porubu a další). Patenty získal nejen u nás, ale i v USA, Polsku, SSSR, Polsku a dalších zemích. V onom roce 1996 založil vlastní společnost GEOSTAS, která se zajímá o astrofyziku a její problematiku.Kdo je Břetislav Staš? Životopis Břetislav Staš, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Břetislav Staš

Národnost: česká
Datum narození: 1. 7. 1928
Místo narození: Ostrava, Slezsko, Československo

Popis osobnosti Břetislav Staš můžete sdílet s přáteli a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Bulgur? Vzpomenete si na definici slova Interpretace? Víte, co je to Evangelium? Vzpomněli byste si na význam slova Termínovaný vklad?

Klíčová slova: Břetislav Staš, osobnosti, Břetislav Staš, informace, národnost, lexikon, vysvětlení, věda, život, narození, životopis, místo narození, věda, wiki, osobnost, kde se narodil Břetislav Staš?

Pojem Břetislav Staš je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Najít heslo Břetislav Staš ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Břetislav Staš ve Wikipedii

Hledat heslo Břetislav Staš ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Břetislav Staš ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Břetislav Staš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Břetislav Staš například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Břetislav Staš? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Břetislav Staš? Kdy se narodil Břetislav Staš? Kde se narodil Břetislav Staš? Břetislav Staš je v kategorii Věda

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pokuste se vyhledat osobnost, osobu, člověka Břetislav Staš kupříkladu na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Břetislav Staš i v jiné kategorii než je věda.