Kdo je to?
Kdo byl Karel Jaromír Erben? Životopis Karel Jaromír Erben, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Jaromír Erben

Kdo byl Karel Jaromír Erben? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Karel Jaromír Erben, občanským jménem Karel Erben, byl český spisovatel – básník i prozaik, ale také historik, jazykovědec a sběratel lidové poezie.
Karel se narodil do vzdělané rodiny, otec Jan Erben byl sice švec a sadař, ale za obrození i písmák, matka Anna byla dcerou miletínského učitele. Z Karlových devíti sourozenců přežila jen mladší sestra Josefa. Karel měl nadání k hudbě, ale zato byl tělesně slabý, měl výslovnostní vadu a celý život se léčil s chorobou plic. Do školy chodil nejprve v Miletíně, na gymnázium pak v Hradci Králové. V Praze studoval filozofii a práva. V hlavním městě se seznámil s Františkem Palackým, který jej ovlivnil v životě i tvorbě. Erben se přátelil s mnoha mladými českými i německými umělci - Karel Hynek Mácha, J. K. Tyl, U. Horn), účinkoval v ochotnickém divadle v Žebráku, kde se seznámil i se svou budoucí ženou - Betynou Mečířovou. Měli spolu čtyři děti. Roku 1842 se s přáteli vypravil na Chodsko, kde zapisoval tamní folklorní tvorbu, později i jinou, z různých koutů země. Sbíral listinný materiál k české historii (za to byl placen českými stavy), pracoval ve Frýdlantu, na Chodsku, v Českých Budějovicích. Podílel se na založení Měšťanské besedy v Praze. Od roku 1848 byl redaktorem Pražských novin. Také překládal občanský zákoník do češtiny, což byl obrovský počin na tu dobu, totiž aby i Češi rozuměli zákonům říše. V 60. letech se stal archivářem města Prahy, což bylo mimochodem konečně zaměstnání, které jej existenčně dostatečně zajistilo. Kromě toho se zabýval i Riegrovým Slovníkem naučným, konkrétně doplňoval hesla pro slavistiku, gramatiku, historii a bájesloví. V té době mu bohužel zemřela první žena, zanedlouho se oženil znovu, tentokrát s Žofií Mastnou z Lomnice nad Popelkou. Ačkoliv spolu měli dvě děti, obě zemřeli v dětském věku. Ke konci života byl Erben ještě zakladatelem Hlaholu a Umělecké besedy. Účastnil se výstavy v Moskvě, což jej však přidalo na seznam podezřelých lidí a dostal se pod policejní dohled. V roce 1870 onemocněl žloutenkou, dostal akutní zánět jater a ještě téhož roku zemřel. Pohřben byl sice na Malostranském hřbitově, ale roku 1908 byly jeho ostatky přeneseny do hrobky na Olšanských hřbitovech.
Erbenova hlavní tvorba spočívá ve vědecké práci, sbírání pohádek, písní, zvyků a obyčejů. Přitom však tvořil i vlastní poezii a prózu, i když ne tolik početnou. Vlastní Erbenovy pohádky jsou například O třech přadlenách nebo Dobře tak, že je smrt na světě. Později napsal pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký a Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Básně vydal se sbírce Kytice, která obsahuje 12 vlastních básní a jeden překlad polského spisovatele A. Rósciszewského (Poklad). Jednotlivé básně nesou názvy: Polednice (matka unavená péčí o syna i domácnost pozve Polednici, ale pak sama ve strachu svého syna udusí), Svatební košile (ponuré prostředí hřbitova, dívka se však zachrání), Zlatý kolovrat (asi nejvíce hororová báseň celé sbírky, nevlastní matka s dcerou zabijí dívku a odřežou jí ruce i nohy, nakonec to však dobře dopadne, Poklad (na Velikonoční pondělí se otevírají poklady, ale člověk nesmí být nenasytný) atd. Co je pro všechny básně a jejich hrdiny typické, je to, že odevzdaně následují osud, věří, že pokání zmírňuje nebo odvrací trest, a celkově byla Kytice ve své době vnímána jako odkaz na národní hodnoty v tuhém bachovském absolutismu.Kdo byl Karel Jaromír Erben? Životopis Karel Jaromír Erben, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Karel Jaromír Erben

Národnost: česká
Datum narození: 7. 11. 1811
Místo narození: Miletín
Datum úmrtí: 21. 11. 1870

Zaujala vás biografie osobnosti Karel Jaromír Erben? Potom se podělte s dalšími osobami na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Parlament? Znáte termín Lavaš? Víte co je Piloxing? Víte, co je to Kalvárie?

Klíčová slova: datum úmrtí, osobnosti, datum narození, Karel Jaromír Erben, život, literatura, vysvětlení, popis, kdo je Karel Jaromír Erben?, národnost, národnost, lexikon, místo narození, Karel Jaromír Erben, wiki, zajímavosti

Pojem Karel Jaromír Erben je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít výraz Karel Jaromír Erben ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Karel Jaromír Erben ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Karel Jaromír Erben ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Jaromír Erben ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Karel Jaromír Erben ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Jaromír Erben například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Karel Jaromír Erben?

Právě jste zjistili Kdo byl Karel Jaromír Erben? Kdy se narodil Karel Jaromír Erben? Kde se narodil Karel Jaromír Erben? Kdy zemřel Karel Jaromír Erben? Karel Jaromír Erben se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, básnířka, karel Jaromír Erben, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Jaromír Erben řekněme třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Jaromír Erben i v jiné kategorii než je literatura.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.