Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand I? Životopis Ferdinand I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ferdinand I?

Kdo byl Ferdinand I? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ferdinand I. Habsburský byl rakouský arcivévoda, římskoněmecký, český a uherský král, římský císař. Ferdinand I. se narodil nedaleko Madridu na zámku Alcalá de Henares do rodiny kastilského spolukrále a burgundského vévody Filipa I. Sličného a jeho ženy Johany Šílené. Jeho otec zemřel, když měl Ferdinand pouhé tři roky. Měl také staršího bratra Karla V., který se v roce 1516 stal španělským králem po smrti španělského krále Ferdinanda II. Aragonského. Ferdinand se v roce 1521 oženil s uherskou princeznou Annou Jagellonskou, se kterou během jejich 26 let dlouhého manželství zplodil celkem patnáct dětí. Bohužel, Anna Jagellonská zemřela po porodu poslední dcery Johany v roce 1547.
V roce 1520 získal Ferdinand smlouvu na Horní a Dolní Rakousy, Kraňsko, Korutany a Štýrsko v Rakousku. Karel V. jmenoval Ferdinanda svým místodržícím v dalších rakouských zemích. Plnou moc nad rakouskými zeměmi přenechal Ferdinandovi o dva roky později (1522). Během vlády nad Rakouskem zavedl jednotnou měnu po měnové reformě. Od roku 1524 do roku 1525 probíhalo selské povstání, které Ferdinand potlačil a upevnil svou moc. Po bitvě u Moháče (1526) zemřel český a uherský král Ludvík Jagellonský (bratr Anny Jagellonské). Z toho důvodu začal Ferdinand usilovat o český a uherský trůn. Ve stejném roce byl zvolen českým králem a 24. 2. 1527 byl korunován na krále Českých zemí.
V roce 1531 byl Ferdinand I. korunován v německých Cáchách na římského krále. Římským císařem se stal až v roce 1556.
Ferdinand I. Habsburský zemřel v roce 1564 ve Vídni ve věku 61 let.Kdo byl Ferdinand I? Životopis Ferdinand I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Ferdinand I

Národnost: rakouská
Datum narození: 10. 3. 1503
Místo narození: zámek Alcalá de Henares, Španělsko
Datum úmrtí: 25. 7. 1564

Popis osobnosti Ferdinand I můžete sdílet s dalšími osobami na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Poetika? Znáte definici termínu Rozvracení republiky? Znáte termín Postskriptum? Pamatujete si definici pojmu Prvočíslo?

Klíčová slova: národnost, nežijící, panovníci, kde se narodil Ferdinand I?, místo narození, wiki, osobnosti, Ferdinand I, kdo je Ferdinand I?, životopis, vysvětlení, Kdy zemřel Ferdinand I, život, biografie, informace, Ferdinand I

Pojem Ferdinand I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Ferdinand I v následujících vyhledávačích

Zkusit najít frázi Ferdinand I na Google.cz

Vyhledat pojem Ferdinand I v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít slovo Ferdinand I ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Ferdinand I ve Wikipedii

Najít termín Ferdinand I ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand I například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ferdinand I

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Ferdinand I? Kdy se narodil Ferdinand I? Kde se narodil Ferdinand I? Kdy zemřel Ferdinand I? Ferdinand I je v kategorii Panovníci

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Ferdinand I dejme tomu např. ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand I i v jiné kategorii než je panovníci.