Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand I? Životopis Ferdinand I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Ferdinand I

Kdo byl Ferdinand I? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Ferdinand I. Habsburský byl rakouský arcivévoda, římskoněmecký, český a uherský král, římský císař. Ferdinand I. se narodil nedaleko Madridu na zámku Alcalá de Henares do rodiny kastilského spolukrále a burgundského vévody Filipa I. Sličného a jeho ženy Johany Šílené. Jeho otec zemřel, když měl Ferdinand pouhé tři roky. Měl také staršího bratra Karla V., který se v roce 1516 stal španělským králem po smrti španělského krále Ferdinanda II. Aragonského. Ferdinand se v roce 1521 oženil s uherskou princeznou Annou Jagellonskou, se kterou během jejich 26 let dlouhého manželství zplodil celkem patnáct dětí. Bohužel, Anna Jagellonská zemřela po porodu poslední dcery Johany v roce 1547.
V roce 1520 získal Ferdinand smlouvu na Horní a Dolní Rakousy, Kraňsko, Korutany a Štýrsko v Rakousku. Karel V. jmenoval Ferdinanda svým místodržícím v dalších rakouských zemích. Plnou moc nad rakouskými zeměmi přenechal Ferdinandovi o dva roky později (1522). Během vlády nad Rakouskem zavedl jednotnou měnu po měnové reformě. Od roku 1524 do roku 1525 probíhalo selské povstání, které Ferdinand potlačil a upevnil svou moc. Po bitvě u Moháče (1526) zemřel český a uherský král Ludvík Jagellonský (bratr Anny Jagellonské). Z toho důvodu začal Ferdinand usilovat o český a uherský trůn. Ve stejném roce byl zvolen českým králem a 24. 2. 1527 byl korunován na krále Českých zemí.
V roce 1531 byl Ferdinand I. korunován v německých Cáchách na římského krále. Římským císařem se stal až v roce 1556.
Ferdinand I. Habsburský zemřel v roce 1564 ve Vídni ve věku 61 let.Kdo byl Ferdinand I? Životopis Ferdinand I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Ferdinand I

Národnost: rakouská
Datum narození: 10. 3. 1503
Místo narození: zámek Alcalá de Henares, Španělsko
Datum úmrtí: 25. 7. 1564

Tento text (Ferdinand I) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Rondon? Víte co je Kerblík? Znáte termín Oxykodon? Vzpomněli byste si co označuje výraz Hřebenáč?

Klíčová slova: popis, místo narození, osobnosti, lexikon, datum úmrtí, kde se narodil Ferdinand I?, Ferdinand I, Kdy zemřel Ferdinand I, vysvětlení, informace, nežijící, wikipedie, panovníci, biografie, Ferdinand I, národnost

Pojem Ferdinand I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat pojem Ferdinand I ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ferdinand I ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Ferdinand I ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz Ferdinand I na Google.cz

Hledat výraz Ferdinand I na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand I například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Ferdinand I?

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Ferdinand I? Kdy se narodil Ferdinand I? Kde se narodil Ferdinand I? Kdy zemřel Ferdinand I? Ferdinand I patří do kategorie Panovníci

Kategorie panovníci, monacká princezna, ferdinand I, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Ferdinand I například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand I i v jiné kategorii než je panovníci.