Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand I? Životopis Ferdinand I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ferdinand I?

Kdo byl Ferdinand I? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ferdinand I. Habsburský byl rakouský arcivévoda, římskoněmecký, český a uherský král, římský císař. Ferdinand I. se narodil nedaleko Madridu na zámku Alcalá de Henares do rodiny kastilského spolukrále a burgundského vévody Filipa I. Sličného a jeho ženy Johany Šílené. Jeho otec zemřel, když měl Ferdinand pouhé tři roky. Měl také staršího bratra Karla V., který se v roce 1516 stal španělským králem po smrti španělského krále Ferdinanda II. Aragonského. Ferdinand se v roce 1521 oženil s uherskou princeznou Annou Jagellonskou, se kterou během jejich 26 let dlouhého manželství zplodil celkem patnáct dětí. Bohužel, Anna Jagellonská zemřela po porodu poslední dcery Johany v roce 1547.
V roce 1520 získal Ferdinand smlouvu na Horní a Dolní Rakousy, Kraňsko, Korutany a Štýrsko v Rakousku. Karel V. jmenoval Ferdinanda svým místodržícím v dalších rakouských zemích. Plnou moc nad rakouskými zeměmi přenechal Ferdinandovi o dva roky později (1522). Během vlády nad Rakouskem zavedl jednotnou měnu po měnové reformě. Od roku 1524 do roku 1525 probíhalo selské povstání, které Ferdinand potlačil a upevnil svou moc. Po bitvě u Moháče (1526) zemřel český a uherský král Ludvík Jagellonský (bratr Anny Jagellonské). Z toho důvodu začal Ferdinand usilovat o český a uherský trůn. Ve stejném roce byl zvolen českým králem a 24. 2. 1527 byl korunován na krále Českých zemí.
V roce 1531 byl Ferdinand I. korunován v německých Cáchách na římského krále. Římským císařem se stal až v roce 1556.
Ferdinand I. Habsburský zemřel v roce 1564 ve Vídni ve věku 61 let.Kdo byl Ferdinand I? Životopis Ferdinand I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Ferdinand I

Národnost: rakouská
Datum narození: 10. 3. 1503
Místo narození: zámek Alcalá de Henares, Španělsko
Datum úmrtí: 25. 7. 1564

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ferdinand I? s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Poetika? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ad acta? Znáte termín Doktrína? Znáte termín Pohrabáč?

Klíčová slova: kdo to je, biografie, kdo je Ferdinand I?, wikipedie, datum narození, vysvětlení, informace, narození, Kdy zemřel Ferdinand I, Ferdinand I, národnost, kdy se narodil Ferdinand I?, osobnosti, panovníci, životopis, nežijící

Pojem Ferdinand I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Ferdinand I

Hledat termín Ferdinand I ve Wikipedii

Najít slovo Ferdinand I ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ferdinand I ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Ferdinand I ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Ferdinand I ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand I například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Životopis, kdo je Ferdinand I? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Ferdinand I? Kdy se narodil Ferdinand I? Kde se narodil Ferdinand I? Kdy zemřel Ferdinand I? Ferdinand I patří do sekce Panovníci

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Ferdinand I třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand I i v jiné kategorii než je panovníci.