Kdo je to?
Kdo byl Roald Amundsen? Životopis Roald Amundsen, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Roald Amundsen

Kdo byl Roald Amundsen? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Roald Engelbregt Gravning Amundsen byl norský vědec, cestovatel a polární badatel, který se nejvíce proslavil jako první člověk na Jižním pólu a jako první člověk v historii se dostal lodí kolem Severní Ameriky přes severozápadní cestu. Amundsen se narodil v norském městě Østfold do rodiny norského kapitána a majitele lodí. Jeho matka chtěla, aby se z něj stal lékař. Amundsen se však rozhodl pro dráhu badatele. Ve 25 letech se začal plavit na lodích jako kormidelník a byl součástí několika výprav za polárním kruhem a na Antarktidu (1897). V roce 1903 se vydal na plavbu kolem Grónska severozápadním průjezdem podél Severní Ameriky. Jeho posádka čítala pouze 6 mužů a k plavbě mu sloužila rybářská loď. Během výpravy se jim podařilo určit polohu magnetického pólu.
Poté Amundsen oznámil, že se chce vydat na Severní pól, ale po vyplutí jeho lodi Fram roku 1910 oznámil, že se místo na sever vydá dobýt jižní pól. Po půl roce se se svou lodí Fram dostal do Zátoky velryb u Rossova ledovce, kde vybudoval základnu Framheim. Jako první člověk v historii se dostal na jižní pól dne 14. 12. 1911. Na místě pólu nechal stan s názvem Polheim, který sloužil jako zpráva pro badatele Scotta, který přišel až o měsíc později po Amundsenovi. Během této výpravy rovněž objevil pohoří, které nazval Pohoří královny Maud. Po úspěšné výpravě se rozhodl pro letecké průzkumy polárních oblastí a stal se pilotem. První pokus dopadl v roce 1925 špatně, když s letadlem havaroval. O rok později se však let povedl a dne 12. 5. 1926 přeletěli přes severní pól vzducholodí Norge. Amundsen se tak stal prvním člověkem, který dosáhl obou zemských pólů.
Roku 1928 se Amundsen vydal na záchrannou misi ztracených členů Nobileho vzducholodi Italia. Později moře vyplavilo ostatky letounu a Amundsenovo tělo nebylo nikdy nalezeno. Během svých výprav vydal vědecké knihy s názvy Můj život polárního badatele, Severozápadní průjezd, Letadlem k severní točně, Amundsen objevitel a Člověk objevitel. Je po něm pojmenovaná řada zeměpisných míst (moře, ledovce, zálivy, planetky).
Roald Amundsen zemřel ve věku 55 let.Kdo byl Roald Amundsen? Životopis Roald Amundsen, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Roald Amundsen

Národnost: norská
Datum narození: 16. 7. 1872
Místo narození: Østfold, Norsko
Datum úmrtí: 18. 6. 1928

Líbí se stručný životopis s osobou Roald Amundsen? Pak se podělte s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Troposféra? Rozumíte pojmu Světelný tok? Víte, co je to Outlook? Znáte pojem Jmelí?

Klíčová slova: národnost, nežijící, datum narození, život, biografie, zajímavosti, vysvětlení, věda, kdo je Roald Amundsen?, popis, informace, věda, kdy se narodil Roald Amundsen?, kde se narodil Roald Amundsen?, wikipedie, Kdy zemřel Roald Amundsen

Pojem Roald Amundsen je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Roald Amundsen

Vyhledat výraz Roald Amundsen ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Roald Amundsen ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Roald Amundsen ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Roald Amundsen ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo Roald Amundsen ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Roald Amundsen například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Roald Amundsen? Stručná biografie

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Roald Amundsen? Kdy se narodil Roald Amundsen? Kde se narodil Roald Amundsen? Kdy zemřel Roald Amundsen? Roald Amundsen patří do sekce Věda

Kategorie věda, laboratoř, roald Amundsen, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Roald Amundsen dejme tomu v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Roald Amundsen i v jiné kategorii než je věda.