Kdo je to?
Kdo je Antonín Gondolán? Životopis Antonín Gondolán, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo je Antonín Gondolán?

Kdo je Antonín Gondolán? Životopis, informace, biografie, hudba

Antonín Gondolán je slovenský a romský hudebník, skladatel, kontrabasista, zpěvák a člen Rady vlády České republiky pro záležitosti romské menšiny. Gondolán se narodil ve slovenské vesnici Brutovce u Spišského Podhradí do početné rodiny (měl dalších 12 sourozenců). Když měl Gondolán 2 roky, přestěhoval se s rodinou do severních Čech. Od útlého věku byl svým otcem veden k hudbě a učil se hrát na kytaru, housle a kontrabas. První zkušenosti s hraním získal během různých křtů a svateb.
Od 15 let působil v Orchestru Gustava Broma, kde hrál na kontrabas. Brom si mladého Antonína vybral do orchestru jednou, když ho slyšel hrát na kontrabas právě v severních Čechách, kde měl Brom vystoupení. Během té doby začal navštěvovat Státní konzervatoř v Brně. Odtud následně přestoupil do Prahy na Státní konzervatoř. Na Státní konzervatoři v Praze se učil u profesora Pošty. Po studiu na konzervatoři získal angažmá v pražském divadle Semafor. Následujících 10 let spolupracoval s Orchestrem Ladislava Štaidla a se zpěvákem Karlem Gottem.
Po zájezdu do USA a Kanady v roce 1967 založil Gondolán skupinu Bratří Gondolánů. Kapela se brzy proslavila, protože vystupovali se slavnými osobnostmi jako Karel Gott, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška a další. Gondolán psal hudbu a texty pro kapelu tvořil Eduard Krečmar, Pavel Vrba a Petr Rada. Jejich hit s názvem Čekej a neplakej se prodal v počtu 150 000 nosičů. Na vrcholu slávy si dala kapela pauzu. Návrat kapely přišel až po roce 1989.
Antonín Gondolán zkoušel kandidovat do senátu roku 2004, avšak neúspěšně. Znovu kandidoval v komunálních volbách roku 2018, ale opět se jejich strana do zastupitelstva nedostala.Kdo je Antonín Gondolán? Životopis Antonín Gondolán, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Antonín Gondolán

Národnost: slovenská
Datum narození: 13. 6. 1942
Místo narození: Brutovce, Československo

Zaujala vás biografie osobnosti Antonín Gondolán? Potom se podělte s kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Přátelství? Rozumíte pojmu Faradayova klec? Pamatujete si definici pojmu Revmatologie? Znáte pojem Ping?

Klíčová slova: život, Antonín Gondolán, kdo je Antonín Gondolán?, Antonín Gondolán, narození, hudba, biografie, wiki, kdy se narodil Antonín Gondolán?, datum narození, národnost, lexikon, místo narození, hudba, wikipedie, popis

Pojem Antonín Gondolán je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít termín Antonín Gondolán v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Antonín Gondolán na Google.cz

Zkusit najít heslo Antonín Gondolán ve Wikislovníku

Hledat heslo Antonín Gondolán ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Antonín Gondolán ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Gondolán například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Biografie, životopis, kdo je to Antonín Gondolán?

Právě jste zjistili Kdo je to Antonín Gondolán? Kdy se narodil Antonín Gondolán? Kde se narodil Antonín Gondolán? Antonín Gondolán se nachází v kategorii Hudba

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Antonín Gondolán třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Gondolán i v jiné kategorii než je hudba.