Kdo je to?
Kdo byl James A. A. Joyce? Životopis James A. A. Joyce, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

James A. A. Joyce

Kdo byl James A. A. Joyce? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

James Joyce byl irský básník a autor románů první poloviny dvacátého století. Řadí se mezi pilíře modernistické literatury. Narodil se 2. února 1882 v Dublinu do katolické rodiny a od šesti let se vzdělával na internátní jezuitské škole. Toto období studií se později promítlo do jeho díla.
V roce 1898 začal studovat moderní filologii v Dublinu. Na jazyky byl velmi talentovaný. Uměl francouzsky, italsky, německy a pro velký obdiv k Ibsenovi se naučil také norsky. Po promoci odjel do Paříže a toužil po studiích medicíny, k nimž nakonec k jeho velkému zklamání nedošlo. Proto musel hledat uplatnění jinde. Živil se jako novinář a učitel anglického jazyka.
Přestože většinu svého života prožil mimo svou rodnou zemi, do Dublinu se často vracel alespoň prostřednictvím své tvorby. Při jednom z mála návratů do rodného Irska poznal v roce 1902 svou budoucí ženu Noru Barnacleovou. V roce 1904 společně opustili Dublin a žili v Pule, Terstu, Paříži, Vichy a Curychu, ve kterém Joyce prožil také první světovou válku.
V Terstu vydal své první dílo. Šlo o sbírku básní s názvem Komorní hudba. Definitivně však prorazil až s románem Portrét umělce v jinošských letech. Nejprve byl zveřejněn v londýnském časopise Egoist, v roce 1916 vyšel také v knižní podobě v New Yorku.
V roce 1917 si James Joyce nechal operovat oči. Zrak se mu přesto po zbytek života zhoršoval a v poslední fázi již psal na hraně slepoty. Od roku 1918 vycházel jeho nejslavnější román Odysseus. Zde lze nalézt jistou paralelu s Homérovou Odysseou, jelikož byl Homér údajně slepý. V den knižního vydání tohoto románu bylo Joyceovi právě 40 let.
James Joyce nebyl jen úspěšným spisovatelem. Byl také hudebně i výtvarně nadaný. Jeho životní pouť skončila náhle dne 13. ledna 1941 v Curychu, když mu praskl žaludeční vřed. Nezachránila ho ani následná operace. Zemřel v 58 letech.Kdo byl James A. A. Joyce? Životopis James A. A. Joyce, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě James A. A. Joyce

Národnost: irská
Datum narození: 2. února 1882
Místo narození: Rathgar, Irsko
Datum úmrtí: 13. ledna 1941

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je James A. A. Joyce? se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Chráněná dílna? Vzpomněli byste si na význam slova Zelňačka? Znáte definici termínu Slovo souřadné? Znáte definici termínu Maligní?

Klíčová slova: Kdy zemřel James A. A. Joyce, zajímavosti, literatura, místo narození, životopis, vysvětlení, život, kdy se narodil James A. A. Joyce?, datum narození, kdo je James A. A. Joyce?, biografie, lexikon, nežijící, popis, osobnosti, národnost

Pojem James A. A. Joyce je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu James A. A. Joyce zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat heslo James A. A. Joyce ve Wikipedii

Zkusit najít pojem James A. A. Joyce ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem James A. A. Joyce na Youtube

Hledat pojem James A. A. Joyce v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo James A. A. Joyce ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo James A. A. Joyce například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby James A. A. Joyce

Teďka již bezesporu víte Kdo byl James A. A. Joyce? Kdy se narodil James A. A. Joyce? Kde se narodil James A. A. Joyce? Kdy zemřel James A. A. Joyce? James A. A. Joyce je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, editorka, james A. A. Joyce, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka James A. A. Joyce řekněme například ve známé Wikipedii, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost James A. A. Joyce i v jiné kategorii než je literatura.