Kdo je to?
Kdo byl James A. A. Joyce? Životopis James A. A. Joyce, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl James A. A. Joyce?

Kdo byl James A. A. Joyce? Životopis, informace, biografie, literatura

James Joyce byl irský básník a autor románů první poloviny dvacátého století. Řadí se mezi pilíře modernistické literatury. Narodil se 2. února 1882 v Dublinu do katolické rodiny a od šesti let se vzdělával na internátní jezuitské škole. Toto období studií se později promítlo do jeho díla.
V roce 1898 začal studovat moderní filologii v Dublinu. Na jazyky byl velmi talentovaný. Uměl francouzsky, italsky, německy a pro velký obdiv k Ibsenovi se naučil také norsky. Po promoci odjel do Paříže a toužil po studiích medicíny, k nimž nakonec k jeho velkému zklamání nedošlo. Proto musel hledat uplatnění jinde. Živil se jako novinář a učitel anglického jazyka.
Přestože většinu svého života prožil mimo svou rodnou zemi, do Dublinu se často vracel alespoň prostřednictvím své tvorby. Při jednom z mála návratů do rodného Irska poznal v roce 1902 svou budoucí ženu Noru Barnacleovou. V roce 1904 společně opustili Dublin a žili v Pule, Terstu, Paříži, Vichy a Curychu, ve kterém Joyce prožil také první světovou válku.
V Terstu vydal své první dílo. Šlo o sbírku básní s názvem Komorní hudba. Definitivně však prorazil až s románem Portrét umělce v jinošských letech. Nejprve byl zveřejněn v londýnském časopise Egoist, v roce 1916 vyšel také v knižní podobě v New Yorku.
V roce 1917 si James Joyce nechal operovat oči. Zrak se mu přesto po zbytek života zhoršoval a v poslední fázi již psal na hraně slepoty. Od roku 1918 vycházel jeho nejslavnější román Odysseus. Zde lze nalézt jistou paralelu s Homérovou Odysseou, jelikož byl Homér údajně slepý. V den knižního vydání tohoto románu bylo Joyceovi právě 40 let.
James Joyce nebyl jen úspěšným spisovatelem. Byl také hudebně i výtvarně nadaný. Jeho životní pouť skončila náhle dne 13. ledna 1941 v Curychu, když mu praskl žaludeční vřed. Nezachránila ho ani následná operace. Zemřel v 58 letech.Kdo byl James A. A. Joyce? Životopis James A. A. Joyce, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě James A. A. Joyce

Národnost: irská
Datum narození: 2. února 1882
Místo narození: Rathgar, Irsko
Datum úmrtí: 13. ledna 1941

Líbí se stručný životopis s osobou James A. A. Joyce? Pak se podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Jazylka? Znáte definici termínu Alkoholismus? Znáte definici termínu Větný celek? Pamatujete si definici pojmu Kmenový list?

Klíčová slova: kdo je James A. A. Joyce?, James A. A. Joyce, kde se narodil James A. A. Joyce?, kdo to je, národnost, nežijící, datum úmrtí, James A. A. Joyce, národnost, literatura, informace, vysvětlení, životopis, biografie, zajímavosti, lexikon

Pojem James A. A. Joyce je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu James A. A. Joyce lze najít v následujících zdrojích

Hledat videa s názvem James A. A. Joyce na Youtube

Hledat heslo James A. A. Joyce ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít frázi James A. A. Joyce ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo James A. A. Joyce ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo James A. A. Joyce ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo James A. A. Joyce například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je James A. A. Joyce? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl James A. A. Joyce? Kdy se narodil James A. A. Joyce? Kde se narodil James A. A. Joyce? Kdy zemřel James A. A. Joyce? James A. A. Joyce se nachází v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka James A. A. Joyce dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost James A. A. Joyce i v jiné kategorii než je literatura.