Kdo je to?
Kdo byl Albert Camus? Životopis Albert Camus, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Albert Camus?

Kdo byl Albert Camus? Životopis, informace, biografie, filozofie

Albert Camus byl spisovatel a filosof. Vyrůstal bez otce, který zahynul v první světové válce. Žil jen s matkou a dalšími příbuznými v chudém dělnickém prostředí. Díky stipendiu začal studovat na lyceu poblíž Alžíru a seznámil se s filosofií. Zaujali ho zejména antičtí myslitelé a Arthur Schopenhauer nebo Friedrich Nietzsche. V roce 1936 dokončil studium filosofie na Alžírské univerzitě. Začal se zabývat také literaturou s filosofickým přesahem. Během studia vstoupil do Francouzské komunistické strany, protože chtěl bojovat proti nerovnosti ve společnosti. O rok později přešel do Alžírské komunistické strany, ale byl vyloučen kvůli neshodám s vedením. V roce 1938 začal psát pro levicové noviny Alger républicain a varoval před fašismem.
V roce 1940 se přesunul do Paříže a rozpracoval svá hlavní díla o absurditě – Cizince a Mýtus o Sisyfovi. Na začátku druhé světové války chtěl vstoupit do armády, ale byl odmítnut ze zdravotních důvodů. Přesunul se do Alp, kde napsal díla Mor a Nedorozumění, která se zabývala odporem a revoltou. Po návratu do Paříže se spřátelil s existencialistickými intelektuály, nejbližší vztah měl s Jean-Paulem Sartrem a Simone Beauvoir. Během okupace Francie se zapojil do odboje. Po konci války se stal díky knihám a roli v odboji slavným. Postupně začal odmítat marxistickou ideologii, což oslabilo vztah se Sartrem. Podporoval svobodomyslnou levici a evropskou integraci. V roce 1957 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Celý život měl četné milostné vztahy. Po jeho smrti během automobilové nehody se začalo spekulovat o vraždě na příkaz KGB, protože byl silně kritický k SSSR. Historici jsou k této verzi zpravidla skeptičtí.
Jako filosof je Camus obvykle řazen mezi existencialisty, přestože takové označení odmítal a jeho dílo Mýtus o Sisyfovi mělo být kritickou existencialismu. Intenzivně však řešil existencialistické otázky, zejména ty spojené s absurditou života. Na rozdíl od jiných myslitelů ho přemýšlení o absurdnosti nedovedlo k nihilismu, naopak tvrdil, že je nutné absurditu přijmout. Dalším velkým tématem pro něj byla revolta proti útlaku a nespravedlnosti, ale také proti absurdnímu a mlčícímu vesmíru. Zde viděl zdroj morálky a etiky. Camusovo dílo má dodnes velký vliv, a to jak filosofická stránka obhajující humanismus, tak politická stránka, která za všech okolností podporovala svobodu.Kdo byl Albert Camus? Životopis Albert Camus, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Albert Camus

Národnost: francouzská
Datum narození: 7. listopadu 1913
Místo narození: Drean, Alžírsko
Datum úmrtí: 4. ledna 1960

Popis osobnosti Albert Camus můžete sdílet s vašimi kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Velká koalice? Víte co je HbbTV? Vzpomněli byste si na význam slova Příkon? Vzpomněli byste si co označuje výraz DDHM?

Klíčová slova: biografie, filozofie, zajímavosti, osobnosti, Kdy zemřel Albert Camus, kdy se narodil Albert Camus?, popis, nežijící, národnost, datum úmrtí, lexikon, vysvětlení, wikipedie, Albert Camus, filozofie, kdo to je

Pojem Albert Camus je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Najít termín Albert Camus ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Albert Camus ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Albert Camus ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Albert Camus ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Albert Camus ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Albert Camus například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Stručná biografie, resp. životopis osoby Albert Camus

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Albert Camus? Kdy se narodil Albert Camus? Kde se narodil Albert Camus? Kdy zemřel Albert Camus? Albert Camus patří do sekce Filozofie

Text napsán pro Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Doporučujeme taktéž hledat osobnost, osobu, člověka Albert Camus např. na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Albert Camus i v jiné kategorii než je filozofie.