Kdo je to?
Kdo byl Albert Camus? Životopis Albert Camus, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Albert Camus?

Kdo byl Albert Camus? Životopis, informace, biografie, filozofie

Albert Camus byl spisovatel a filosof. Vyrůstal bez otce, který zahynul v první světové válce. Žil jen s matkou a dalšími příbuznými v chudém dělnickém prostředí. Díky stipendiu začal studovat na lyceu poblíž Alžíru a seznámil se s filosofií. Zaujali ho zejména antičtí myslitelé a Arthur Schopenhauer nebo Friedrich Nietzsche. V roce 1936 dokončil studium filosofie na Alžírské univerzitě. Začal se zabývat také literaturou s filosofickým přesahem. Během studia vstoupil do Francouzské komunistické strany, protože chtěl bojovat proti nerovnosti ve společnosti. O rok později přešel do Alžírské komunistické strany, ale byl vyloučen kvůli neshodám s vedením. V roce 1938 začal psát pro levicové noviny Alger républicain a varoval před fašismem.
V roce 1940 se přesunul do Paříže a rozpracoval svá hlavní díla o absurditě – Cizince a Mýtus o Sisyfovi. Na začátku druhé světové války chtěl vstoupit do armády, ale byl odmítnut ze zdravotních důvodů. Přesunul se do Alp, kde napsal díla Mor a Nedorozumění, která se zabývala odporem a revoltou. Po návratu do Paříže se spřátelil s existencialistickými intelektuály, nejbližší vztah měl s Jean-Paulem Sartrem a Simone Beauvoir. Během okupace Francie se zapojil do odboje. Po konci války se stal díky knihám a roli v odboji slavným. Postupně začal odmítat marxistickou ideologii, což oslabilo vztah se Sartrem. Podporoval svobodomyslnou levici a evropskou integraci. V roce 1957 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Celý život měl četné milostné vztahy. Po jeho smrti během automobilové nehody se začalo spekulovat o vraždě na příkaz KGB, protože byl silně kritický k SSSR. Historici jsou k této verzi zpravidla skeptičtí.
Jako filosof je Camus obvykle řazen mezi existencialisty, přestože takové označení odmítal a jeho dílo Mýtus o Sisyfovi mělo být kritickou existencialismu. Intenzivně však řešil existencialistické otázky, zejména ty spojené s absurditou života. Na rozdíl od jiných myslitelů ho přemýšlení o absurdnosti nedovedlo k nihilismu, naopak tvrdil, že je nutné absurditu přijmout. Dalším velkým tématem pro něj byla revolta proti útlaku a nespravedlnosti, ale také proti absurdnímu a mlčícímu vesmíru. Zde viděl zdroj morálky a etiky. Camusovo dílo má dodnes velký vliv, a to jak filosofická stránka obhajující humanismus, tak politická stránka, která za všech okolností podporovala svobodu.Kdo byl Albert Camus? Životopis Albert Camus, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Albert Camus

Národnost: francouzská
Datum narození: 7. listopadu 1913
Místo narození: Drean, Alžírsko
Datum úmrtí: 4. ledna 1960

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Albert Camus s jinými lidmi na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Velká koalice? Znáte pojem Islámský stát? Vzpomněli byste si na význam slova Důtky? Vzpomenete si na definici slova Demence?

Klíčová slova: osobnost, Kdy zemřel Albert Camus, zajímavosti, kdy se narodil Albert Camus?, kdo to je, wiki, národnost, osobnosti, datum narození, životopis, kde se narodil Albert Camus?, wikipedie, život, kdo je Albert Camus?, informace, Albert Camus

Pojem Albert Camus je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Albert Camus

Hledejte bez špehování slovo Albert Camus ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Albert Camus v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Albert Camus ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Albert Camus ve Wikislovníku

Zkusit najít Albert Camus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Albert Camus například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Životopis, kdo je Albert Camus? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Albert Camus? Kdy se narodil Albert Camus? Kde se narodil Albert Camus? Kdy zemřel Albert Camus? Albert Camus je v sekci Filozofie

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Albert Camus dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Albert Camus i v jiné kategorii než je filozofie.