Kdo je to?
Kdo byl Konfucius? Životopis Konfucius, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Konfucius

Kdo byl Konfucius? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Konfucius byl filosof a politik. Pocházel z rodiny, která dříve vládla menšímu území a otec byl velitel vojenské jednotky. Když byl dítě, jeho otec zemřel a rodina ztratila vysoké postavení. Od té doby se potácela ve finančních problémech a mohla si dovolit pouze školu pro chudé děti. Díky bystrému intelektu dokázal i v horších podmínkách načerpat hluboké znalosti a po ukončení školy se stal úspěšným úředníkem a politikem.
Získal pozici guvernéra města, nakonec byl jmenován dokonce ministrem státu Lu. V této době byla situace značně chaotická, neboť stát ovládaly tři urozené rodiny, které soupeřily nejen mezi sebou, ale také s centrální čínskou vládou. To Konfucius považoval za chybu a podporoval podřízenost centrální vládě, nikoli lokální vzpoury, které říši oslabují. Svůj názor však neprosadil a znepřátelil si místní šlechtice, proto raději odešel do exilu. Cestoval po Číně a prosazoval vlastní politické myšlenky, ale zpravidla neúspěšně. Ve stáří se vrátil do státu Lu a obklopil se žáky. Ti zapsali myšlenky a názory svého učitele, jen díky tomu máme poznatky o Konfuciově filosofii. On sám totiž žádný spis nenapsal.
Ve filosofii se zabýval především politikou a etikou. Byl typem praktického myslitele, který se snaží prosadit filosofii v reálném, zejména politickém životě. Rovněž své studenty vedl k tomu, aby neodmítali veřejný a občanský život. Konfucius nevytvořil vlastní filosofický systém v pravém slova smyslu, spíše se snažil formulovat praktické zásady pro soukromý i politický život. Obdivoval staré šlechtické rody, ale sám před aristokratickým původem upřednostňoval jedince, kteří se dokázali vypracovat díky vlastním schopnostem. Podporoval vzdělání a kladl důraz na to, aby učitel vedle předávání poznatků působil jako dobrý příklad.
V Číně je Konfucius považován za zakladatele náboženského směru, ale on sám ve svém učení otázky ohledně bohů nebo duše příliš neřešil. Za hlavní zdroj jeho filosofie je považováno dílo Hovory, které sepsali žáci na základě přednášek a debat. Spis obsahuje zejména myšlenky o humanitě a mravnosti, ale řeší rovněž politiku a otázky, jak správně vládnout.Kdo byl Konfucius? Životopis Konfucius, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Konfucius

Národnost: čínská
Datum narození: 551 př. n. l.
Místo narození: Čchü-fu, Čína
Datum úmrtí: 479 př. n. l.

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Konfucius s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Pelota? Znáte termín Základní deska? Vzpomněli byste si na význam slova Lymfa? Víte, co je to Podnebí?

Klíčová slova: datum narození, kde se narodil Konfucius?, národnost, místo narození, filozofie, Kdy zemřel Konfucius, život, kdy se narodil Konfucius?, Konfucius, datum úmrtí, vysvětlení, kdo je Konfucius?, osobnost, popis, životopis, wikipedie

Pojem Konfucius je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít frázi Konfucius na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Konfucius ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Konfucius na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Konfucius ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Konfucius na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Konfucius například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Konfucius

Teďka už zajisté víte Kdo byl Konfucius? Kdy se narodil Konfucius? Kde se narodil Konfucius? Kdy zemřel Konfucius? Konfucius se nachází v kategorii Filozofie

Kategorie filozofie, filozof s knihou, konfucius, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Konfucius např. v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Konfucius i v jiné kategorii než je filozofie.