Kdo je to?
Kdo byl Karel Hynek Mácha? Životopis Karel Hynek Mácha, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Karel Hynek Mácha?

Kdo byl Karel Hynek Mácha? Životopis, informace, biografie, literatura

Karel Hynek Mácha byl básník, spisovatel a vrcholný představitel českého romantismu. Narodil se do rodiny pražského mlynáře a kvůli chudobě se často stěhovali, nakonec se usadili v oblasti dnešního Karlova náměstí. Mácha zpočátku navštěvoval školu přidruženou ke kostelu svatého Petra na Poříčí, později přestoupil na piaristické gymnázium. V Praze pokračoval na Univerzitu Karlovu a postupně vystudoval filosofii a práva. V průběhu dospívání se v něm utvrdily revoluční názory, protože byl v častém kontaktu s polskými uprchlíky, kteří do Prahy utíkali po neúspěšném povstání z roku 1830.
V Praze se od mladých let věnoval literární činnosti a hrál rovněž v pražských divadlech. Objevoval se zejména v hrách od Klicpery a dobovou kritikou byl chválen za přesvědčivý a energický projev. V reakci na herecké úspěchy se pokusil o vlastní dramatickou tvorbu, ale žádnou hru nedokončil a vrátil se zpět k poezii a próze. Důležitým aspektem jeho života bylo cestovatelství. Vzhledem k romantické a spontánní povaze rád cestoval po přírodě a středověkých zříceninách, přičemž chodil pěšky a denně ušel až šedesát kilometrů. Zpočátku putoval po českých zemích, zejména v okolí Prahy, ale v létě roku 1834 se přes Rakousko dostal až do severní Itálie. Během cest často maloval zříceniny a hrady.
Během studia práv se seznámil s Eleonorou Šomkovou, se kterou měl po zbytek života divoký vztah. Šomková je dnes známější pod přezdívkou Lori. Vzájemný vztah je popsán v intimním šifrovaném deníku, který se později podařilo rozluštit a dnes vychází pod názvem Šifrovaný deník Karla Hynka Máchy, ačkoli byly snahy o zákaz vydávání, aby se nepoškodil obraz slavného romantického umělce. Vztah silně ovlivnila Máchova citlivost a žárlivost. Navzdory sporům se jim narodil syn Ludvík, ale zemřel krátce po narození.
Po úspěšném dokončení studia práv se Mácha přestěhoval do Litoměřic a začal pracovat jako koncipient. V Litoměřicích se u něj rozvinulo vážné infekční onemocnění, pravděpodobně kvůli pití znečištěné vody poté, co se účastnil hašení požáru. Jeho zdravotní stav se prudce zhoršoval, ale přesto odmítal léčbu a nadále chodil do práce. Nakonec zemřel v noci několik dní poté, co napsal poslední dopis pro Lori. Lékaři prohlásili, že příčinou smrti byla cholera. Pohřbu se účastnily významné osobnosti včetně Jungmanna a dnes se Máchův hrob nachází na vyšehradském hřbitovu.
Mácha psal zpočátku německy, ale postupně se i kvůli politickým názorům rozhodl psát výhradně česky. Jeho prozaická tvorba je oproti poezii méně známá, ale pro Máchu byla důležitá a věnoval se v ní oblíbeným historickým tématům. Z prózy dokončil mimo jiné díla Cikáni, Valdice, Pouť krkonošská nebo Klášter sázavský. Na pomezí prózy a poezie jsou lyrické črty Obrazy ze života mého, které obsahují silné autobiografické prvky. Nejslavnějším dílem je lyrickoepická skladba Máj, která se stala jedním ze základních děl české literatury. Objevují se v ní zřetelné romantické rysy jako vnitřně rozervaný hrdina a jeho vzpoura proti řádu, což pro český romantismus nebylo typické.Kdo byl Karel Hynek Mácha? Životopis Karel Hynek Mácha, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Karel Hynek Mácha

Národnost: česká
Datum narození: 16. listopadu 1810
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 6. listopadu 1836

Zaujala vás biografie osobnosti Karel Hynek Mácha? Potom se podělte s blízkými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Pogrom? Vzpomněli byste si na význam slova Rh faktor? Rozumíte pojmu Tachykardie? Znáte definici termínu Mramor?

Klíčová slova: kdo je Karel Hynek Mácha?, popis, kde se narodil Karel Hynek Mácha?, datum úmrtí, nežijící, narození, lexikon, Karel Hynek Mácha, život, wiki, místo narození, wikipedie, biografie, Kdy zemřel Karel Hynek Mácha, zajímavosti, národnost

Pojem Karel Hynek Mácha je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat videa s názvem Karel Hynek Mácha na Youtube

Vyhledat výraz Karel Hynek Mácha ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz Karel Hynek Mácha na Google.cz

Vyhledat výraz Karel Hynek Mácha ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Karel Hynek Mácha ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Hynek Mácha například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Karel Hynek Mácha?

Právě jste zjistili Kdo byl Karel Hynek Mácha? Kdy se narodil Karel Hynek Mácha? Kde se narodil Karel Hynek Mácha? Kdy zemřel Karel Hynek Mácha? Karel Hynek Mácha patří do kategorie Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Hynek Mácha kupř. v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Hynek Mácha i v jiné kategorii než je literatura.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.