Kdo je to?
Kdo byl Karel VI? Životopis Karel VI, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Karel VI?

Kdo byl Karel VI? Životopis, informace, biografie, panovníci

Karel VI. byl rakouský arcivévoda v letech (1711-1740), český a uherský král, markrabě moravský, španělský král (1703-1711) a císař Svaté říše římské (1711-1740). Karel VI. se narodil ve Vídni jako nejmladší syn habsburského císaře Leopolda I. a jeho ženy Eleonory Falcko-Neuburské. Mládí prožil na dvoře otce Leopolda I. ve Vídni. Uměl mluvit několika jazyky a díky lásce k hudbě složil také několik oper.
Po smrti jeho bratra Josefa I. se Karel v roce 1703 stal španělským králem jako Karel III. a vedl vojska v bojích proti Francii. Dne 1. 8. 1708 se oženil s princeznou Alžbětou Kristýnou, se kterou měl následně čtyři potomky. Jako Karel II. se stal v roce 1711 králem českým (korunovace proběhla v roce 1723), markrabětem moravským a arcivévodou rakouským. Ve stejném roce se jako Karel VI. stal císařem Svaté říše římské (korunovace proběhla ve Frankfurtu nad Mohanem) a jako Karel III. se stal rovněž králem uherským (korunován v roce 1712). Roku 1713 v holandském Utrechtu vznikl mír mezi Anglií, habsburskými spojenci a Francií. Mír se potvrdil nástupem Filipa V. na španělský trůn místo Karla VI., který místo toho získal jako kompenzaci Španělské Nizozemsko (dnešní Belgie), Neapolskou oblast, Milánsko a ostrov Sardinie. V následujících letech říše získala finanční zdroje z války s Tureckem (1716-1718), které však ztratili ve válce na Balkáně v letech 1737-1738. Ve třicátých letech kvůli bojům s Francií přišli o Neapolskou oblast a ostrov Sicílie.
V roce 1713 Karel VI. vydal Pragmatickou sankci (celým názvem Pragmatická sankce o posloupnosti nejjasnějšího arcidómu rakouského), kde je ustanovena nedělitelnost habsburského území a v případě vymření mužské linie rodu může nastoupit na trůn žena. Do roku 1723 přijaly Pragmatickou sankci všechny země monarchie. Karel VI. byl zbožný katolík a během jeho vlády pokračovala vlna rekatolizace.
Karel VI. zemřel údajně na otravu houbami v roce 1740 ve věku 55 let.Kdo byl Karel VI? Životopis Karel VI, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Karel VI

Národnost: rakouská
Datum narození: 1. 10. 1685
Místo narození: Vídeň, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 20. 10. 1740

Popis osobnosti Karel VI můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Schematismus? Vzpomenete si na definici slova Fair play? Víte, co je to Komprese? Vzpomněli byste si na význam slova Inverze?

Klíčová slova: datum narození, narození, osobnosti, kdy se narodil Karel VI?, panovníci, životopis, biografie, kde se narodil Karel VI?, nežijící, Karel VI, datum úmrtí, život, Kdy zemřel Karel VI, popis, národnost, národnost

Pojem Karel VI je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Karel VI

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel VI ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Karel VI ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Karel VI ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Karel VI ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Karel VI v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel VI například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel VI

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Karel VI? Kdy se narodil Karel VI? Kde se narodil Karel VI? Kdy zemřel Karel VI? Karel VI se nachází v kategorii Panovníci

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Vyzkoušejte nalézt osobnost, osobu, člověka Karel VI řekněme například ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel VI i v jiné kategorii než je panovníci.