Kdo je to?
Kdo byl Démokritos? Životopis Démokritos, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Démokritos

Kdo byl Démokritos? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Démokritos byl předsókratovský filosof, který se proslavil atomistickou teorií. Pocházel z Thrákie, což je přibližně oblast dnešního Bulharska a severního Řecka. Jeho rodina byla bohatá, díky tomu mohl cestovat a seznamovat se s cizími kulturami a jejich poznatky. Podle některých zpráv se mu podařilo dojít až do Indie. Po mnohaletém cestování a studiu se vrátil do rodné Abdéry, aby rozvinul vlastní učení. O jeho životě a povaze jsou jen strohé informace, ale dle antické tradice měl veselou a družnou povahu. Zabýval se zřejmě širokým spektrem témat, které zahrnovalo astronomii, matematiku, umění, lékařství a filosofii, ale nezaložil vlastní systematickou školu.
Z dnešního pohledu je nejvýznamnější jeho učení o atomech. Předpokládal totiž existenci miniaturních a dále nedělitelných částeček, ze kterých se skládá vše, včetně lidské duše. Atomy mají různé tvary a mohou se různě uspořádat, z toho pramení rozmanitost viditelného světa. Byl kritický ke smyslovému poznání, které považoval za matoucí. Pravé poznání je pouze rozumové. Zabýval se také společenskými otázkami a podporoval solidaritu mezi bohatými a chudými, aby mohla společnost fungovat v harmonii. Jeho etika je umírněná a základ spokojeného života vidí v rozumovém poznání a vyrovnané mysli. Z jeho díla se do současné doby dochovaly pouze zlomky. Velkou zásluhu na tom má Aristotelés, který se jeho myšlenkami kriticky zabýval a citoval je. Ve starověkém Řecku nepatřil mezi nejslavnější myslitele, ale během renesance jeho obliba vzrostla, zejména díky odmítání asketismu a tendenci k vědeckému přístupu. Také moderní věda ocenila Démokritovu intuici, díky které vytušil existenci atomů dávno před zrodem metod, které by je mohly vědecky dokázat.Kdo byl Démokritos? Životopis Démokritos, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Démokritos

Národnost: řecká
Datum narození: 460 př. n. l.
Místo narození: Abdéra, Thrákie (dnešní Řecko)
Datum úmrtí: 370 př. n. l.

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Démokritos? s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Screening? Znáte definici termínu Souhrnné hlášení? Víte co je Salko? Pamatujete si definici pojmu Operativní leasing?

Klíčová slova: kdy se narodil Démokritos?, Démokritos, národnost, nežijící, kdo je Démokritos?, osobnost, filozofie, život, informace, Kdy zemřel Démokritos, kde se narodil Démokritos?, wiki, narození, národnost, lexikon, datum narození

Pojem Démokritos je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Démokritos ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Démokritos ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo Démokritos ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Démokritos na Google obrázcích

Zkusit najít slovo Démokritos ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Démokritos například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Démokritos?

Nyní již víte Kdo byl Démokritos? Kdy se narodil Démokritos? Kde se narodil Démokritos? Kdy zemřel Démokritos? Démokritos je v kategorii Filozofie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Démokritos řekněme třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Démokritos i v jiné kategorii než je filozofie.