Kdo je to?
Kdo byla Gabriela Wilhelmová? Životopis Gabriela Wilhelmová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Gabriela Wilhelmová

Kdo byla Gabriela Wilhelmová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Gabriela Wilhelmová byla česká divadelní, filmová a seriálová herečka. Wilhelmová se narodila v Prostějově do rodiny majitele místní továrny a měla další tři sourozence. Po maturitě na střední škole odešla do Brna, kde studovala herectví na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU). Po absolutoriu v roce 1965 získala své první angažmá v pardubickém Východočeském divadle. Seznámila se zde se svým prvním manželem Ladislavem Frejem, který byl také hercem. Krátce na to působila v Ostravě ve Státním divadle. Během let 1969-1972 pracovala v Uherském Hradišti ve Slováckém divadle a následně v brněnském Divadle na provázku. Odtud se přesunula do Prahy, kde byla členkou Činoherního klubu. Kolem roku 1973 se s Ladislavem Frejem rozvedla a později si vzala režiséra Rudolfa Růžičku. Nakonec zůstala bez angažmá a začala pracovat na volné noze.
Wilhelmová se proslavila díky monodramatům, se kterými procestovala Československo. Mezi ty známější patří Tonka Šibenice, Comedia Finita, Biletářka, Smraďoch Šindler má jít okamžitě domů.
I když více tíhla k divadlu, zahrála si během třiceti let ve více než osmdesáti filmech. Debutovala roku 1974 v úspěšné komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Následovaly role v dalších známých filmech jako Holky z porcelánu (1974), Den pro mou lásku (1976), Což takhle dát si špenát (1977), Vrchní, prchni! (1980), Sestřičky (1983), Smrt krásných srnců (1986), Proč? (1987), Černí baroni (1992), Učitel tance (1994), Královský slib (2001) a mnoho dalších.
Wilhelmová si zahrála v televizních seriálech Vlak dětství a naděje, Třetí patro (1985), Dobrodružství kriminalistiky, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993), Bylo nás pět (1994).
V roce 1996 ji diagnostikovali rakovinu. Léčila se z rakoviny šest let, avšak v roce 2002 zákeřné nemoci podlehla. Bylo jí tehdy 60 let.Kdo byla Gabriela Wilhelmová? Životopis Gabriela Wilhelmová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Gabriela Wilhelmová

Národnost: česká
Datum narození: 19. 1. 1942
Místo narození: Prostějov, Protektorát Čechy a Morava
Datum úmrtí: 14. 10. 2002

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Gabriela Wilhelmová? s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Kubismus? Vzpomněli byste si na význam slova Valorizace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Sluneční soustava? Znáte definici termínu Arytmie?

Klíčová slova: lexikon, biografie, nežijící, osobnost, informace, datum úmrtí, život, národnost, herectví, wiki, místo narození, datum narození, kdo to je, osobnosti, Gabriela Wilhelmová, vysvětlení

Pojem Gabriela Wilhelmová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít termín Gabriela Wilhelmová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Gabriela Wilhelmová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gabriela Wilhelmová ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Gabriela Wilhelmová ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Gabriela Wilhelmová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Gabriela Wilhelmová například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Gabriela Wilhelmová?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byla Gabriela Wilhelmová? Kdy se narodila Gabriela Wilhelmová? Kde se narodila Gabriela Wilhelmová? Kdy zemřela Gabriela Wilhelmová? Gabriela Wilhelmová je v kategorii Herectví

Kategorie herectví, černovlasý muž knír, gabriela Wilhelmová, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Gabriela Wilhelmová kupř. ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Gabriela Wilhelmová i v jiné kategorii než je herectví.