Kdo je to?
Kdo byl René Descartes? Životopis René Descartes, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

René Descartes

Kdo byl René Descartes? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

René Descartes byl filosof, matematik a fyzik. Pocházel ze šlechtického prostředí, které kladlo důraz na kvalitní vzdělání. Díky tomu studoval na jezuitské koleji, kde získal poznatky o filosofii, matematice a přírodních vědách. Poté vystudoval ještě práva a odešel do Paříže, kde se věnoval psaní spisů o různých tématech. Usedlý život ale nenaplňoval jeho zvídavé potřeby, proto začal cestovat po Evropě. Navštívil Nizozemí a vstoupil do armády knížete Mořice Oranžského nebo kurfiřta Maxmiliána I. Bavorského. Velký vliv měl zřejmě mystický zážitek spatření Krista poblíž německého města Ulm. Díky šlechtickému původu měl Descartes dostatek peněz a mohl ve svých cestách pokračovat. Postupně poznal řadu vědců a filosofů a vedl s nimi obsáhlou korespondenci. Následně se Descartes usadil a začal hlouběji formulovat své přírodovědné a filosofické názory. Nadále udržoval kontakt s velkými učenci své doby a setkal se rovněž s českým myslitelem Janem Ámosem Komenským. Psal si dopisy se švédskou královnou Kristinou Švédskou, která ho pozvala do Stockholmu. Tam Descartes odjel, ale nevyhovovalo mu chladné počasí a nakonec zemřel na zápal plic.
Descartovo myšlení se formovalo v přelomové době, kdy probíhaly náboženské války a opouštěla se středověká scholastická filosofie. Řada filosofických, vědeckých i teologických jistot zanikla a vznikl zmatek, ve kterém se Descartes snažil nalézt něco stabilního a jistého. Nakonec se upnul k metodické skepsi, která zpochybňuje úplně vše a díky tomu může dojít k jistým základům. Tímto základem se pro Descarta stala myslící a pochybující duše. Vše se může ukázat jako iluze a omyl, ale je jisté, že člověk teď a tady pochybuje. Další jistotou je idea dokonalého Boha, kterou člověk jakožto nedokonalá bytost nemohl sám vymyslet. Třetí jistotou je, že okolní realita je pravdivá, protože pravdivý Bůh nemůže klamat lidské smysly. Descartes měl komplexní vliv na vývoj filosofie, matematiky, fyziky a psychologie.Kdo byl René Descartes? Životopis René Descartes, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě René Descartes

Národnost: francouzská
Datum narození: 31. března 1596
Místo narození: Descartes, Indre-et-Loire, Francie
Datum úmrtí: 11. února 1650

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou René Descartes sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Tanin? Pamatujete si definici pojmu Groteska? Znáte pojem Editace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Patentka?

Klíčová slova: život, životopis, lexikon, wiki, datum úmrtí, osobnosti, osobnost, kdo je René Descartes?, informace, Kdy zemřel René Descartes, národnost, nežijící, popis, kdo to je, René Descartes, národnost

Pojem René Descartes je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo René Descartes ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín René Descartes ve vyhledávači Yandex

Najít pojem René Descartes ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem René Descartes ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz René Descartes ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo René Descartes například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby René Descartes

Právě jste zjistili Kdo byl René Descartes? Kdy se narodil René Descartes? Kde se narodil René Descartes? Kdy zemřel René Descartes? René Descartes je v sekci Filozofie

Kategorie filozofie, filozof, rené Descartes, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka René Descartes řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost René Descartes i v jiné kategorii než je filozofie.