Kdo je to?
Kdo byl René Descartes? Životopis René Descartes, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to René Descartes?

Kdo to byl René Descartes? Stručný životopis

René Descartes byl filosof, matematik a fyzik. Pocházel ze šlechtického prostředí, které kladlo důraz na kvalitní vzdělání. Díky tomu studoval na jezuitské koleji, kde získal poznatky o filosofii, matematice a přírodních vědách. Poté vystudoval ještě práva a odešel do Paříže, kde se věnoval psaní spisů o různých tématech. Usedlý život ale nenaplňoval jeho zvídavé potřeby, proto začal cestovat po Evropě. Navštívil Nizozemí a vstoupil do armády knížete Mořice Oranžského nebo kurfiřta Maxmiliána I. Bavorského. Velký vliv měl zřejmě mystický zážitek spatření Krista poblíž německého města Ulm. Díky šlechtickému původu měl Descartes dostatek peněz a mohl ve svých cestách pokračovat. Postupně poznal řadu vědců a filosofů a vedl s nimi obsáhlou korespondenci. Následně se Descartes usadil a začal hlouběji formulovat své přírodovědné a filosofické názory. Nadále udržoval kontakt s velkými učenci své doby a setkal se rovněž s českým myslitelem Janem Ámosem Komenským. Psal si dopisy se švédskou královnou Kristinou Švédskou, která ho pozvala do Stockholmu. Tam Descartes odjel, ale nevyhovovalo mu chladné počasí a nakonec zemřel na zápal plic.
Descartovo myšlení se formovalo v přelomové době, kdy probíhaly náboženské války a opouštěla se středověká scholastická filosofie. Řada filosofických, vědeckých i teologických jistot zanikla a vznikl zmatek, ve kterém se Descartes snažil nalézt něco stabilního a jistého. Nakonec se upnul k metodické skepsi, která zpochybňuje úplně vše a díky tomu může dojít k jistým základům. Tímto základem se pro Descarta stala myslící a pochybující duše. Vše se může ukázat jako iluze a omyl, ale je jisté, že člověk teď a tady pochybuje. Další jistotou je idea dokonalého Boha, kterou člověk jakožto nedokonalá bytost nemohl sám vymyslet. Třetí jistotou je, že okolní realita je pravdivá, protože pravdivý Bůh nemůže klamat lidské smysly. Descartes měl komplexní vliv na vývoj filosofie, matematiky, fyziky a psychologie.Kdo byl René Descartes? Životopis René Descartes, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Základní informace o osobě René Descartes

Národnost: francouzská
Datum narození: 31. března 1596
Místo narození: Descartes, Indre-et-Loire, Francie
Datum úmrtí: 11. února 1650

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je René Descartes? s vašimi kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Struma? Rozumíte pojmu Krkavice? Znáte pojem Přípona? Znáte pojem Souhrnné hlášení?

Klíčová slova: význam, odborný výraz, vysvětlení, lexikon, filozofie, přesný výraz, wiki, synonymum, kdo je René Descartes?, etymologie, přesný význam, kdo to je, termín, původ slova, informace, popis

Pojem René Descartes je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat výraz René Descartes ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem René Descartes na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem René Descartes ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo René Descartes ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo René Descartes například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je René Descartes? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku: Kdo je to René Descartes? Kdo to byl René Descartes? Kdy se narodil René Descartes? Kde se narodil René Descartes? Kdy zemřel René Descartes? René Descartes je v sekci filozofie. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Neručíme za pravdivost uvedených informací. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Můžete též vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka René Descartes kupříkladu ve známé Wikipedii, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost René Descartes i v jiné kategorii než je filozofie.