Kdo je to?
Kdo byl René Descartes? Životopis René Descartes, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to René Descartes?

Kdo to byl René Descartes? Stručný životopis

René Descartes byl filosof, matematik a fyzik. Pocházel ze šlechtického prostředí, které kladlo důraz na kvalitní vzdělání. Díky tomu studoval na jezuitské koleji, kde získal poznatky o filosofii, matematice a přírodních vědách. Poté vystudoval ještě práva a odešel do Paříže, kde se věnoval psaní spisů o různých tématech. Usedlý život ale nenaplňoval jeho zvídavé potřeby, proto začal cestovat po Evropě. Navštívil Nizozemí a vstoupil do armády knížete Mořice Oranžského nebo kurfiřta Maxmiliána I. Bavorského. Velký vliv měl zřejmě mystický zážitek spatření Krista poblíž německého města Ulm. Díky šlechtickému původu měl Descartes dostatek peněz a mohl ve svých cestách pokračovat. Postupně poznal řadu vědců a filosofů a vedl s nimi obsáhlou korespondenci. Následně se Descartes usadil a začal hlouběji formulovat své přírodovědné a filosofické názory. Nadále udržoval kontakt s velkými učenci své doby a setkal se rovněž s českým myslitelem Janem Ámosem Komenským. Psal si dopisy se švédskou královnou Kristinou Švédskou, která ho pozvala do Stockholmu. Tam Descartes odjel, ale nevyhovovalo mu chladné počasí a nakonec zemřel na zápal plic.
Descartovo myšlení se formovalo v přelomové době, kdy probíhaly náboženské války a opouštěla se středověká scholastická filosofie. Řada filosofických, vědeckých i teologických jistot zanikla a vznikl zmatek, ve kterém se Descartes snažil nalézt něco stabilního a jistého. Nakonec se upnul k metodické skepsi, která zpochybňuje úplně vše a díky tomu může dojít k jistým základům. Tímto základem se pro Descarta stala myslící a pochybující duše. Vše se může ukázat jako iluze a omyl, ale je jisté, že člověk teď a tady pochybuje. Další jistotou je idea dokonalého Boha, kterou člověk jakožto nedokonalá bytost nemohl sám vymyslet. Třetí jistotou je, že okolní realita je pravdivá, protože pravdivý Bůh nemůže klamat lidské smysly. Descartes měl komplexní vliv na vývoj filosofie, matematiky, fyziky a psychologie.Kdo byl René Descartes? Životopis René Descartes, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní informace o osobě René Descartes

Národnost: francouzská
Datum narození: 31. března 1596
Místo narození: Descartes, Indre-et-Loire, Francie
Datum úmrtí: 11. února 1650

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou René Descartes sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Struma? Víte co je Fašank? Znáte pojem Přípona? Vzpomněli byste si co označuje výraz Chvalozpěv?

Klíčová slova: pojem, kdo to je, definice, význam slova, odborný výraz, co je to René Descartes?, filozofie, lexikon, wiki, původ slova, kdo je René Descartes?, přesný výraz, etymologie, slovo, termín, heslo

Pojem René Descartes je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo René Descartes ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz René Descartes ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem René Descartes na Youtube

Zkusit najít slovo René Descartes na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo René Descartes například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve Wikipedii, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to René Descartes?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku: Kdo je to René Descartes? Kdo to byl René Descartes? Kdy se narodil René Descartes? Kde se narodil René Descartes? Kdy zemřel René Descartes? René Descartes patří do sekce filozofie. Text napsán pro Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka René Descartes kupř. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost René Descartes i v jiné kategorii než je filozofie.