Kdo je to?
Kdo byla Édith Piaf? Životopis Édith Piaf, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Édith Piaf

Kdo byla Édith Piaf? Životopis, informace, biografie, hudba

Édith Piaf byla textařka a zpěvačka. Její skutečné jméno bylo Édith Giovanna Gassion, ale od dvaceti let používala umělecké jméno Piaf, které ve francouzském slangu znamená „vrabčák“. Otec byl akrobat a matka zpěvačka. Oba rodiče byli spojení s divadelním a cirkusovým prostředím a Piaf díky tomu objevovala vlastní umělecký talent. Otec jí dovolil, aby zpívala na jeho akrobatických vystoupeních a na základě pozitivních reakcí se rozhodla věnovat pouličnímu zpěvu. Sblížila se s nevlastní sestrou Simone Berteaut a společně si vydělávaly peníze zpěvem v pařížských ulicích. V této době se seznámila s Louisem Dupontem a měla s ním dceru, ale také časté spory kvůli její pěvecké kariéře, takže vztah brzy ukončila.
Zlom v její kariéře nastal roku 1935, kdy začala zpívat v nočním klubu Le Gerny’s na Champs-Élysées. Zaujala několik slavných lidí a s jejich pomocí mohla vydat první desky. Vedle toho začala nosit černé šaty, které zůstaly jejím charakteristickým znakem po celý život. Když byl majitel klubu zavražděn a vyšly najevo její kontakty s pouliční mafií, musela bojovat se ztrátou popularity. Nacistická okupace Francie během druhé světové války jí paradoxně pomohla, protože vystupovala pro německé důstojníky a dostala se až do Berlína. Po porážce nacistů byla vyšetřována z kolaborace, ale ukázalo se, že svůj vliv využívala k pomoci vězňům.
V 50. letech její popularita rychle rostla a začala se prosazovat i za hranicemi. Z pařížských ulic a klubů se tak dostala až na koncerty po Severní nebo Jižní Americe. Z její slávy těžil také Charles Aznavour, který pro ni skládal texty a později zahájil samostatnou kariéru. Na začátku 60. let se její zdravotní stav zhoršil, protože měla dlouhodobé problémy s alkoholem a se závislostí na lécích. Navzdory několika operacím zemřela a dnes je pohřbena na hřbitovu Père Lachaise v Paříži. Po smrti její sláva ještě rostla a byla námětem mnoha knih, filmů i divadelních her. Její největší hity jako La vie en rose, Les Amants d’un jour nebo Non, je ne regrette rien jsou oblíbené i v současnosti.Kdo byla Édith Piaf? Životopis Édith Piaf, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Édith Piaf

Národnost: francouzská
Datum narození: 19. prosince 1915
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 10. října 1963

Tento text (Édith Piaf) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Šoufek? Pamatujete si definici pojmu Lobbista? Rozumíte pojmu Sebereflexe? Vzpomněli byste si co znamená slovo Syrovátka?

Klíčová slova: wikipedie, datum úmrtí, zajímavosti, osobnosti, hudba, kdy se narodila Édith Piaf?, datum narození, životopis, osobnost, hudba, Édith Piaf, národnost, lexikon, nežijící, Kdy zemřela Édith Piaf, biografie

Pojem Édith Piaf je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít heslo Édith Piaf ve Wikipedii

Zkusit najít slovo Édith Piaf na Google obrázcích

Hledat pojem Édith Piaf ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Édith Piaf ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Édith Piaf ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Édith Piaf například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Édith Piaf

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byla Édith Piaf? Kdy se narodila Édith Piaf? Kde se narodila Édith Piaf? Kdy zemřela Édith Piaf? Édith Piaf je v kategorii Hudba

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Édith Piaf řekněme například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Édith Piaf i v jiné kategorii než je hudba.