Jan Pivec
Kdo byl Jan Pivec? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví
Jan Pivec byl český herec, syn nožíře a zámečníka Jana Pivce staršího a jeho manželky Františky. Tatínek se sám kdysi chtěl stát hercem, k herectví jej nakonec ale přivedla maminka. Divadlo miloval odmalička. Své herecké kolegy zásoboval sarkastickými poznámkami a měl údajně skvělý smysl pro humor.
Nastoupil na Reálné gymnázium. To však nedokončil a přestoupil na obchodní školu. Jeho kroky měly směřovat k účetnictví, nakonec ale zareagoval na inzerát kočovné divadelní společnosti Karla Hroudy, která hledala herce.
Své první angažmá získal v ochotnickém spolku Vavřín. Vystřídal několik divadelních společností, než si jej všiml tehdejší člen činohry Národního divadla Jaroslav Hurt. Díky němu byl přijat na Státní konzervatoř v Praze.
Svou první filmovou roli získal v roce 1929. Šlo o kriminálku Pancéřové auto. Později hrál v mnoha oblíbených snímcích jako je Svět kde se žebrá, Příklady táhnou, Poznej svého muže, Preludium, Hotel Modrá hvězda, Muži nestárnou, Tanečnice, U pěti veverek, Rozina sebranec, Divá Bára, Haškovy povídky ze starého mocnářství, Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem, Žena ve smutku, Láska jako trám, Lucerna a mnoho dalších.
V roce 1961 získal jednu z hlavních rolích v dramatickém komediálním seriálu Hrdinové okamžiku. O tři roky později si zahrál v komediálním dramatu shakespearovské monology. Pro mnoho diváků je Jan Pivec známý díky postavě otce F. L. Věka ve stejnojmenném seriálu z přelomu sedmdesátých let. Hlavní roli zde ztvárnil Radoslav Brzobohatý.
Jeho první ženou byla herecká kolegyně Jana Romanová. Pár se seznámil během natáčení romantické komedie Vladimíra Slavínského Muži nestárnou z roku 1942, v němž Jan Pivec ztvárnil spolu se Zitou Kabátovou hlavní roli. Láska však dlouho nevydržela. Jana po únorovém převratu emigrovala do Anglie.
Jan se oženil i podruhé. Jeho ženu sekretářku Tatianu však maminka neměla ráda a tlačila na svého syna, aby vztah ukončil. Ten nakonec nátlaku podlehl. Jeho osudovou ženou byla Věra, účetní z Národního divadla. Seznámil se s ní až jednapadesáti letech a žil s ní až do své smrti.
Dlouhá léta žil jen sám se svojí matkou. Společenský život jej příliš nelákal a všechna svá životní rozhodnutí podřizoval přání maminky.
Jeho životní příběh sepsal a vydal v roce 2006 David Laňka. Kniha dostala název Jan Pivec známý neznámý.
V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, které mu zabraňovali hrát. Trpěl srdečním astmatem a před smrtí byl upoután na lůžko. Jelikož zemřel devět dní před svými třiasedmdesátými narozeninami, pohřben byl symbolicky právě 17. května.
Základní informace o osobě Jan Pivec
Národnost: česká
Datum narození: 19. května 1907
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 10. května 1980
Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu
Hledat videa s názvem Jan Pivec na Youtube
Zkusit najít výraz Jan Pivec ve Wikislovníku
Vyhledat výraz Jan Pivec ve vyhledávači Qwant
Zkusit najít pojem Jan Pivec ve vyhledávači Yandex
Vyhledat výraz Jan Pivec ve vyhledávači Yahoo
Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Pivec například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova
Biografie, životopis, kdo je to Jan Pivec?
Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Jan Pivec? Kdy se narodil Jan Pivec? Kde se narodil Jan Pivec? Kdy zemřel Jan Pivec? Jan Pivec je v kategorii Herectví

Text vytvořen pro Superia.cz. Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Pivec třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Pivec i v jiné kategorii než je herectví.