Kdo je to?
Kdo je Lil Wayne? Životopis Lil Wayne, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Lil Wayne

Kdo je Lil Wayne? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Lil Wayne, vlastním jménem Dwayne Michael Carter, Jr., zvaný také Weezy, (narozen 27. září 1982, New Orleans, Louisiana, USA), je americký rapper, který se stal jedním z nejprodávanějších hiphopových umělců na počátku 21. století.
Lil Wayne vyrůstal v chudinském 17. okrsku New Orleansu. Tam si ho všiml šéf Cash Money Records Bryan Williams a brzy se stal členem hvězdné skupiny Hot Boys tohoto vydavatelství a získal si pozornost díky albům Get It How U Live! (1997) a Gerrilula Warfare (1999). Lil Wayneova první sólová deska Tha Block Is Hot se objevila později v roce 1999 a prodalo se jí více než milion kusů, ale další dvě desky Lights Out (2000) a 500 Degreez (2002) se u veřejnosti setkaly s menší oblibou.
Lil Wayne našel novou cestu k úspěchu v roce 2003 s Da Drought, svým prvním sólovým mixtapem. (V kontextu hip-hopu počátku 21. století termín mixtape obvykle označoval nahrávku vytvořenou a distribuovanou mimo oficiální kanály hudebního průmyslu, často ke stažení zdarma na internetu.) Jeho album Tha Carter z roku 2004 se umístilo na pátém místě žebříčku Billboard 200 a vyšel z něj hit „Go D.J.“. V této době se Lil Wayne prosadil jako umělec, jehož texty byly hluboké i chytré a oslovovaly široké spektrum lidí.
Jeho příspěvek v roce 2004 k singlu „Soldier“ (skupiny Destiny’s Child) patřil k prvním z mnoha hostování u jiných umělců, která přitáhla širší pozornost k jeho charakteristickému chraplavému projevu a obratnému flow. Zatímco si Lil Wayne nadále budoval svou pověst prostřednictvím mixtapů a spoluprací, vydal kritikou chválené album Tha Carter II (2005), kterého se prodalo více než milion kusů.
V roce 2008 se v prvním týdnu po vydání ve Spojených státech prodalo více než milion kopií alba Tha Carter III, které obsahovalo všudypřítomné singly „A Milli“ a „Lollipop“. Do konce prosince se ho prodalo více než 2,8 milionu kusů, což z něj udělalo nejprodávanější album roku v zemi. V únoru 2009 si odnesl ceny Grammy za nejlepší rapové album, nejlepší rapovou píseň, nejlepší sólový rapový výkon a nejlepší rapový výkon dua nebo skupiny; poslední ocenění získal za píseň „Swagga like Us“, na které si zazpíval spolu s Jay-Z, T.I. a Kanyem Westem.
Později téhož roku se Lil Wayne přiznal k pokusu o trestný čin držení zbraně; obvinění vyplynulo z incidentu z roku 2007, kdy byla v jeho koncertním autobusu nalezena nabitá zbraň. V únoru 2010, měsíc před nástupem do vězení, vydal rockem ovlivněné album Rebirth, které se setkalo s převážně nepříznivými recenzemi. Následující album I Am Not a Human Being (2010), které vydal v době, kdy byl ve vězení (nakonec si odseděl osm měsíců z ročního trestu), stylově více odpovídalo jeho předchozí tvorbě a bylo přijato lépe.
Lil Wayne debutoval singlem „6 Foot 7 Foot“ koncem roku 2010, několik měsíců předtím, než se vydal na severoamerické turné s Nicki Minaj a Rickem Rossem. Plnohodnotné pokračování alba I Am Not a Human Being však vznikalo pomalu a datum jeho vydání bylo několikrát posunuto. Lil Wayne tato zpoždění kvitoval mixtapem Sorry 4 the Wait a na hiphopové scéně se nadále objevoval jako častý hostující zpěvák.
V srpnu 2011, po bouřlivém vystoupení na MTV Video Music Awards, vydal Tha Carter IV, na kterém hostovali John Legend, Busta Rhymes a Andre 3000 z OutKast.
V roce 2013 následovala deska I Am Not a Human Being II. V té době už někteří kritici začali tušit, že Lil Wayne má svůj tvůrčí vrchol za sebou, ačkoli zůstal důležitou komerční silou.
Očekávané vydání alba v roce 2014 se neuskutečnilo kvůli neshodám mezi Lil Waynem a vydavatelstvím Cash Money Records. Spory ještě vyostřilo vydání mixtapu Sorry 4 the Wait 2 v roce 2015. Lil Wayne se poté připojil ke službě pro streamování hudby TIDAL, jejímž prostřednictvím vydal mixtape Free Weezy Album. Teprve v roce 2018, po rozchodu umělce a vydavatelství Cash Money Records, se konečně objevil dlouho očekávaný Tha Carter V, který se setkal s obecně příznivými recenzemi a s jeho obvyklou komerční přitažlivostí. Funeral (2020) byl pátým albem Lil Waynea, které debutovalo na vrcholu žebříčku Billboard 200. V roce 2020 se také přiznal k nezákonnému vzetí pistole a střeliva na palubu soukromého letadla. Očekávalo se, že dostane až 10 let vězení, ale krátce před vynesením rozsudku v lednu 2021 mu prezident udělil milost.Kdo je Lil Wayne? Životopis Lil Wayne, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Lil Wayne

Národnost: americká
Datum narození: 27. září 1982
Místo narození: New Orleans, Louisiana, USA

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Lil Wayne s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Spiritualismus? Znáte termín Mozilla Thunderbird? Víte co je Kratom? Víte, co je to Nominální mzda?

Klíčová slova: zajímavosti, Lil Wayne, národnost, informace, wiki, místo narození, životopis, život, vysvětlení, wikipedie, lexikon, narození, kdo je Lil Wayne?, datum narození, hudba, kdy se narodil Lil Wayne?

Pojem Lil Wayne je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Lil Wayne hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat výraz Lil Wayne ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lil Wayne ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Lil Wayne ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Lil Wayne na Google obrázcích

Najít slovo Lil Wayne ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Lil Wayne například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Lil Wayne? Stručná biografie

Teďka už zajisté víte Kdo je to Lil Wayne? Kdy se narodil Lil Wayne? Kde se narodil Lil Wayne? Lil Wayne se nachází v kategorii Hudba

Kategorie hudba, harmonium velké, lil Wayne, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Lil Wayne třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Lil Wayne i v jiné kategorii než je hudba.