Kdo je to?
Kdo byl Jack Kerouac? Životopis Jack Kerouac, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jack Kerouac

Kdo byl Jack Kerouac? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jack Kerouac (vlastním jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac) byl americký spisovatel a ústřední postava Beat Generation, literárního a kulturního hnutí, které vzniklo v 50. letech 20. století ve Spojených státech. Kerouac je známý především díky svému románu Na cestě, který se stal klasikou americké literatury a symbolem odmítání většinové společnosti a jejích hodnot.
Jack Kerouac se narodil v Lowellu ve státě Massachusetts ve francouzsko-kanadské rodině. Jeho dětství bylo poznamenáno tragédií, protože jeho starší bratr zemřel na revmatickou horečku a otec holdoval alkoholu. V mládí byl Jack Kerouac nadaným sportovcem a získal stipendium na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde hrál fotbal. Studium však přerušil a vydal se na cestu a psaní. Většinu svého dospělého života strávil na cestách, stopoval po Americe a Mexiku a žil v různých městech včetně New Yorku, San Franciska a Mexico City.
Kerouacovo psaní se vyznačuje stylem proudu vědomí a zaměřením na prožitky jednotlivce ve společnosti, kterou považoval za konformní a dusivou. Byl hluboce ovlivněn jazzovou hudbou a jejím improvizačním duchem a jeho psaní má často rytmický, hudební charakter. Při vytváření postav a zápletek vycházel také z vlastních zkušeností a zážitků svých přátel.
Kerouacovo nejslavnější dílo Na cestě vyšlo v roce 1957 a vypráví příběh Sala Paradise (postava založená na Kerouacovi samotném) a jeho přítele Deana Moriartyho (založený na Kerouacově příteli Nealu Cassadym), kteří cestují napříč Amerikou a Mexikem. Román byl kriticky i komerčně úspěšný a od té doby se stal klasikou americké literatury. Často je vnímán jako oslava svobody a spontánnosti, a zároveň jako kritika materialismu a konformity většinové společnosti.
Mezi Kerouacova další díla patří The Dharma Bums, která se zaměřuje na duchovní a filozofické aspekty životního stylu beatníků, Desolation Angels, která čerpá z jeho zážitků z divočiny ve státě Washington, a Big Sur, která popisuje jeho boj se slávou a alkoholismem. Psal také poezii a spolupracoval s dalšími beatovými spisovateli.
Navzdory svému spisovatelskému úspěchu se Jack Kerouac po celý život potýkal s alkoholismem a depresemi. Byl třikrát ženatý a měl jednu dceru. Zemřel v roce 1969 ve věku 47 let na krvácení do břicha způsobené dlouholetým pitím. Jeho vliv na americkou literaturu a kulturu však v desetiletích po jeho smrti stále rostl. Kerouacův život a dílo byly předmětem mnoha analýz a debat. Někteří ho považují za vizionáře a proroka kontrakultury, jiní za homofoba, jehož psaní je často rasistické a necitlivé. Jeho dílo však inspirovalo nespočet spisovatelů, hudebníků a umělců a jeho odkaz zůstává silný.Kdo byl Jack Kerouac? Životopis Jack Kerouac, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jack Kerouac

Národnost: americká
Datum narození: 12.3.1922
Místo narození: Lowell, Massachusetts, USA
Datum úmrtí: 21.10.1969

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jack Kerouac s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Sacharidy? Znáte termín Epilepsie? Víte co je Gulag? Víte, co je to Laryngitida?

Klíčová slova: informace, Jack Kerouac, wikipedie, osobnost, životopis, wiki, nežijící, kdo je Jack Kerouac?, národnost, místo narození, vysvětlení, kdo to je, život, datum narození, literatura, Jack Kerouac

Pojem Jack Kerouac je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Jack Kerouac zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít slovo Jack Kerouac na Google.cz

Zkusit najít slovo Jack Kerouac na Google obrázcích

Hledat pojem Jack Kerouac ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Jack Kerouac ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Jack Kerouac ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jack Kerouac například v metavyhledávači Info.com, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jack Kerouac

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Jack Kerouac? Kdy se narodil Jack Kerouac? Kde se narodil Jack Kerouac? Kdy zemřel Jack Kerouac? Jack Kerouac se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, písařka píše, jack Kerouac, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jack Kerouac dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jack Kerouac i v jiné kategorii než je literatura.