Kdo je to?
Kdo byla Blanka Bohdanová? Životopis Blanka Bohdanová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Blanka Bohdanová

Kdo byla Blanka Bohdanová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Blanka Bohdanová byla česká divadelní, seriálová, filmová a dabingová herečka, malířka, divadelní pedagožka, držitelka Ceny Thálie a dvojnásobná držitelka Ceny Františka Filipovského. Bohdanová se narodila v Plzni a již od mala hrávala divadlo a chtěla studovat výtvarná studia na keramické škole. Nicméně z obav ze druhé světové války ji rodiče přihlásili na plzeňskou Obchodní akademii. Po konci války a po maturitě na střední škole odešla do Brna, kde začala studovat na JAMU (Janáčkova Akademie Múzických Umění). Školu úspěšně dokončila absolutoriem v roce 1951. Následovalo její první angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde působila v letech 1951-1957. Poté se přesídlila do Prahy, kde pracovala nejprve v Městských divadlech pražských (1957-1960), později v Divadle E. F. Buriana a během let 1966-2010 byla členkou Činohry Národního divadla. Za 44 let v Národním divadle ztvárnila více než 80 rolí. Na Pražské konzervatoři učila herectví, věnovala se malířství, grafice a svá díla vystavovala u nás i v cizině. Roku 1985 obdržela titul Zasloužilá umělkyně.
Bohdanová se poprvé objevila ve filmu roku 1958 ve snímku Občan Brych. Následovaly role ve filmech Romeo, Julie a Tma (1959), Obžalovaný (1964), Čest a sláva (1968), Křtiny (1981), Neúplné zatmění (1982), Tažní ptáci (1983), Velká filmová loupež (1986). Posledním filmem, ve kterém si zahrála, byli Bastardi (2010). Celkem si zahrála ve více než 80 filmech.
Bohdanová si zahrála také v českých seriálech 30 případů majora Zemana (1976), My všichni školou povinni (1984), Třetí patro (1985), Život na zámku (1995), Náves (2006) a další.
Jako dabingová herečka propůjčila svůj hlas desítce filmů. Nejznámější z nich jsou velký flám (1966) a Řidič slečny Daisy (1989). V letech 1996 a 1997 získala Cenu Františka Filipovského za dabing.
Blanka Bohdanová zemřela v roce 2021 ve věku 91 let.Kdo byla Blanka Bohdanová? Životopis Blanka Bohdanová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Blanka Bohdanová

Národnost: česká
Datum narození: 4. 3. 1930
Místo narození: Plzeň, Československo
Datum úmrtí: 3. 10. 2021

Tento text (Blanka Bohdanová) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Zvěrokruh? Víte co je Frigidita? Vzpomněli byste si co znamená slovo Percepce? Vzpomněli byste si co označuje výraz Rispet?

Klíčová slova: Blanka Bohdanová, osobnosti, život, herectví, datum úmrtí, informace, popis, wikipedie, wiki, zajímavosti, životopis, vysvětlení, místo narození, datum narození, biografie, Blanka Bohdanová

Pojem Blanka Bohdanová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat termín Blanka Bohdanová na Google.cz

Vyhledat pojem Blanka Bohdanová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít termín Blanka Bohdanová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Blanka Bohdanová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Blanka Bohdanová na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Blanka Bohdanová například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je Blanka Bohdanová? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byla Blanka Bohdanová? Kdy se narodila Blanka Bohdanová? Kde se narodila Blanka Bohdanová? Kdy zemřela Blanka Bohdanová? Blanka Bohdanová patří do kategorie Herectví

Kategorie herectví, mikádo blondýnka, blanka Bohdanová, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Blanka Bohdanová dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Blanka Bohdanová i v jiné kategorii než je herectví.