Kdo je to?
Kdo byl Isaac Asimov? Životopis Isaac Asimov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Isaac Asimov

Kdo byl Isaac Asimov? Životopis, informace, biografie, literatura

Isaac Asimov se narodil jako Izák Judovič Ozimov a byl to americký spisovatel, novinář, scénárista, vysokoškolský učitel a biochemik židovského původu. Je autorem mnoha sci-fi knih a také autorem tří zákonů robotiky. Během svého života získal mnoho prestižních ocenění za literaturu.
Asimov se narodil do židovské rodiny, která roku 1923 emigrovala z Ruska do USA. V roce 1928 získal americké občanství a svůj rodný stát už nikdy potom nenavštívil. Byl geniálním dítětem, sám se naučil číst již v 5 letech, v 11 letech začal psát, po 18. roce věku již publikoval své povídky v časopisech. Po maturitě vystudoval chemii na Kolumbijské univerzitě. Během druhé světové války pracoval jako civilista na základně ve Filadelfii a účastnil se několika válečných operací (přestože byl krátkozraký). Během válečných let také napsal jedinou povídku s touto tematikou - Důkaz.
Po válce se stal učitelem chemie a biochemie. 2x se oženil: jeho první žena se jmenovala Gertrude Blugermanová, měl s ní dceru a syna; když se manželství rozpadlo (roku 1973), oženil se podruhé, tentokrát se spisovatelkou, rovněž autorkou sci-fi Janet O. Jepsonnovou. Zemřel v roce 1992, a jeho druhá žena odhalila, že zemřel na AIDS, když se HIV nakazil při transfúzi krve.
Asimov byl výjimečným autorem, který dokázal psát jak beletrii, tak vědeckou literaturu. Nejvíce se věnoval sci-fi, jeho nejvýznamnějším dílem je celá série nazvaná Nadace, která obsahuje 7 dílů, které psal dohromady 49 let, a odehrává se ve fiktivním vesmíru. Na Nadaci navazují další série: Galaktická říše a Roboti, které se odehrávají v tomtéž fiktivním vesmíru. Slovo "robot" převzal - tak jako celý svět - od Karla Čapka, ačkoliv se mu Čapkovo dílo R.U.R. nelíbilo.
Kromě sci-fi dokázal psát i detektivky, fantasy literaturu a editoval díla jiných autorů (k jeho editorským počinům patří úctyhodných 500 děl). K zajímavostem patří i jeho historická díla, protože se zajímal také o historii; sem můžeme zařadit například knihy Římská republika, Římské císařství, Egypťané. Vydal i svou autobiografii In Memory Yet Green, která dosud nebyla vydána v češtině, ale název bychom mohli přeložit jako Ve vzpomínkách ještě živá (doslova: zelená). K největším oceněním, která za svá díla získal, patří 7 cen Hugo, 7 cen Locus a 2 ceny Nebula, dále Forry Award za celoživotní dílo a roku 1997 (tedy posmrtně) byl uveden do síně slávy Science Fiction and Fantasy.
Asimov byl jedním z největších autorů sci-fi a fantasy, můžeme dokonce říci, že tyto žánry symbolizuje. Je jen škoda, že zatím pouze málo jeho děl bylo přeloženo do češtiny.Kdo byl Isaac Asimov? Životopis Isaac Asimov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Isaac Asimov

Národnost: židovská
Datum narození: 2. 1. 1920
Místo narození: Petroviči (Rusko)
Datum úmrtí: 6. 4. 1992

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Isaac Asimov? s vašimi kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Katarze? Znáte definici termínu Vandalismus? Vzpomenete si na definici slova Rum? Pamatujete si definici pojmu Latte macchiato?

Klíčová slova: život, kdo je Isaac Asimov?, wikipedie, datum úmrtí, datum narození, Isaac Asimov, kde se narodil Isaac Asimov?, osobnost, Isaac Asimov, biografie, národnost, vysvětlení, wiki, místo narození, osobnosti, literatura

Pojem Isaac Asimov je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Isaac Asimov doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat videa s názvem Isaac Asimov na Youtube

Hledat termín Isaac Asimov ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Isaac Asimov ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Isaac Asimov ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Isaac Asimov ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Isaac Asimov například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Isaac Asimov?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Isaac Asimov? Kdy se narodil Isaac Asimov? Kde se narodil Isaac Asimov? Kdy zemřel Isaac Asimov? Isaac Asimov je v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Isaac Asimov například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Isaac Asimov i v jiné kategorii než je literatura.