Kdo je to?
Kdo byl Herbert Thomas Mandl? Životopis Herbert Thomas Mandl, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Herbert Thomas Mandl?

Kdo byl Herbert Thomas Mandl? Životopis, informace, biografie, filozofie

Herbert Thomas Mandl byl autor povídek, romanopisec, houslista, profesor hudby, filosof, vynálezce a pedagog. Mandl se narodil v Bratislavě do židovské rodiny původem z Československa. Když mu bylo teprve šest let, naučil se hrát na housle. Postupně chodil na základní školu v Bratislavě, později se ve třinácti letech přestěhoval s rodiči do Brna (1939). Během druhé světové války byl roku 1942 odvlečen s rodinou do Terezínského ghetta. O dva roky později byl spolu s otcem transportován do koncentračního tábora v Osvětimi. Moc dlouho zde nepobyli a museli putovat do tábora v Dachau, kde zemřel Mandlův otec. Když skončila druhá světová válka, vrátil se Mandl zpět do Československa, kde se znovu shledal se svou matkou.
Po znovu nabytí svobody začal Mandl studovat a dokonce získal doktorát ve hře na housle na Akademii múzických umění v Praze (AMU). Později vyučoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Kvůli špatné politické situaci v Československu chtěl utéct do západních zemí. Když byl na dovolené v Káhiře, odpojil se od skupiny a utekl na ambasádu USA, kde zažádal o azyl. Nejprve byl vyslýchán CIA (mysleli si, že by mohl být špión), ale poté jej umístili do uprchlického tábora v Zirndorf (Západní Německo). Po získání statusu politického uprchlíka se Mandl přestěhoval do Kolína, kde se stal sekretářem Heinricha Bölla (laureát Nobelovy ceny za literaturu z roku 1972).
Spolu s manželkou emigroval Mandl do USA, kde studoval psychologii na University of Washington v Seattlu. Po studiích získal práci jako dozorce kriminálníku ve Western State Hospital v Tacomě.
Roku 1971 se vrátil do Německa, kde se stal profesorem angličtiny na katolickém gymnáziu v Essenu. V Essenu zůstal až do svého důchodu.
Jako spisovatel napsal pět novel, ve kterých se objevuje protagonista v boji proti sofistikovanému totalitnímu systému. Většinu těžkostí zachycených v těchto dílech zažil Mandl na vlastní kůži během doby, kdy byl v koncentračních táborech.
Herbert Thomas Mandl zemřel v roce 2007 ve věku 80 let.Kdo byl Herbert Thomas Mandl? Životopis Herbert Thomas Mandl, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Herbert Thomas Mandl

Národnost: slovenská
Datum narození: 18. 8. 1926
Místo narození: Bratislava, Československo
Datum úmrtí: 22. 2. 2007

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Herbert Thomas Mandl s jinými lidmina Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Kanyla? Víte, co je to Paddleboard? Vzpomněli byste si co označuje výraz Depozitář? Rozumíte pojmu Fyzické napadení?

Klíčová slova: filozofie, osobnosti, kdo to je, nežijící, život, wikipedie, informace, popis, životopis, kdy se narodil Herbert Thomas Mandl?, Herbert Thomas Mandl, zajímavosti, Herbert Thomas Mandl, národnost, wiki, filozofie

Pojem Herbert Thomas Mandl je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Herbert Thomas Mandl

Vyhledat heslo Herbert Thomas Mandl v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat výraz Herbert Thomas Mandl na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Herbert Thomas Mandl ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Herbert Thomas Mandl ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Herbert Thomas Mandl ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Herbert Thomas Mandl například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Herbert Thomas Mandl

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Herbert Thomas Mandl? Kdy se narodil Herbert Thomas Mandl? Kde se narodil Herbert Thomas Mandl? Kdy zemřel Herbert Thomas Mandl? Herbert Thomas Mandl je v sekci Filozofie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Herbert Thomas Mandl např. v projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Herbert Thomas Mandl i v jiné kategorii než je filozofie.