Kdo je to?
Kdo byla Blanka Waleská? Životopis Blanka Waleská, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo byla Blanka Waleská?

Kdo byla Blanka Waleská? Životopis, informace, biografie, herectví

Blanka Waleská, rodným jménem Blanka Wedlichová, byla česká filmová, televizní a divadelní herečka, dabingová herečka. Waleská se narodila v Cerhenicích v okrese Kolín. Po základní škole navštěvovala gymnázium, ale odtud odešla do Kolína, kde se učila na rodinné škole. Tuto školu však nedokončila.
Později pracovala jako vychovatelka dětí a byla v tanečním souboru ve smíchovské Aréně. V roce 1930 začala studovat na Pražské konzervatoři na dramatickém oddělení. Konzervatoř úspěšně absolvovala roku 1934.
Po studiích vystřídala několik různých divadelních štací. Hrála v Divadle Vlasty Buriana, v Novém divadle (1934-1936), v Osvobozeném divadle, ve Státním divadle Ostrava (1936-1941), v holešovickém Lidovém divadle Uranie, v Divadle 5. Května a v letech 1948-1976 byla členkou činohry Národního divadle v Praze. Během své divadelní kariéry si zahrála v inscenaci Velká cena, Veliká zkouška, Tlustý anděl z Rouenu, Zkrocení zlé ženy, Loupežník, Tři sestry, Romeo a Julie, Trojská válka nebude, Třetí zvonění a další.
Waleská hrála ve více než 80 českých televizních filmech. Debutovala v roce 1932 ve snímcích Zlaté ptáče a Sňatková kancelář. Dále se objevila ve známých filmech jako Přijdu hned, Městečko na dlani (1942), Skalní plemeno (1944), 13. revír (1946), Čapkovy povídky (1947), Stříbrný vítr (1954), Proti všem (1956), Kladivo na čarodějnice (1969), Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977). Poslední roli si zahrála ve filmu Případ nevinné řeky (1986).
Waleská v roce 1966 propůjčila svůj hlas loutkovému dětskému seriálu Broučci. Objevila se v několika epizodách seriálů Alexander Dumas starší (1970), Pohádky z tisíce a jedné noci (1971) nebo Čas zakladatelů (1980).
Během svého života obdržela řadu ocenění. V roce 1958 získala vyznamenání Za vynikající práci. O dva roky později následovalo ocenění Zasloužila členka Národního Divadla (1960) a roku 1965 získala titul Zasloužila umělkyně.
Blanka Waleská zemřela v roce 1986 ve věku 76 let.Kdo byla Blanka Waleská? Životopis Blanka Waleská, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Blanka Waleská

Národnost: česká
Datum narození: 19. 5. 1910
Místo narození: Cerhenice, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 6. 7. 1986

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Blanka Waleská? s vašimi kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Tromba? Vzpomněli byste si na význam slova Akciová společnost? Víte, co je to Univerzita? Znáte definici termínu Remíza?

Klíčová slova: narození, národnost, wiki, datum úmrtí, datum narození, herectví, místo narození, Kdy zemřela Blanka Waleská, život, popis, nežijící, národnost, osobnost, wikipedie, herectví, životopis

Pojem Blanka Waleská je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Blanka Waleská v následujících zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Blanka Waleská ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Blanka Waleská ve Wikimedia Commons

Najít heslo Blanka Waleská ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Blanka Waleská ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Blanka Waleská ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Blanka Waleská například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Blanka Waleská? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byla Blanka Waleská? Kdy se narodila Blanka Waleská? Kde se narodila Blanka Waleská? Kdy zemřela Blanka Waleská? Blanka Waleská se nachází v kategorii Herectví

Sepsáno redaktory Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Blanka Waleská třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Blanka Waleská i v jiné kategorii než je herectví.