Kdo je to?
Kdo byla Blanka Waleská? Životopis Blanka Waleská, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Blanka Waleská

Kdo byla Blanka Waleská? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Blanka Waleská, rodným jménem Blanka Wedlichová, byla česká filmová, televizní a divadelní herečka, dabingová herečka. Waleská se narodila v Cerhenicích v okrese Kolín. Po základní škole navštěvovala gymnázium, ale odtud odešla do Kolína, kde se učila na rodinné škole. Tuto školu však nedokončila.
Později pracovala jako vychovatelka dětí a byla v tanečním souboru ve smíchovské Aréně. V roce 1930 začala studovat na Pražské konzervatoři na dramatickém oddělení. Konzervatoř úspěšně absolvovala roku 1934.
Po studiích vystřídala několik různých divadelních štací. Hrála v Divadle Vlasty Buriana, v Novém divadle (1934-1936), v Osvobozeném divadle, ve Státním divadle Ostrava (1936-1941), v holešovickém Lidovém divadle Uranie, v Divadle 5. Května a v letech 1948-1976 byla členkou činohry Národního divadle v Praze. Během své divadelní kariéry si zahrála v inscenaci Velká cena, Veliká zkouška, Tlustý anděl z Rouenu, Zkrocení zlé ženy, Loupežník, Tři sestry, Romeo a Julie, Trojská válka nebude, Třetí zvonění a další.
Waleská hrála ve více než 80 českých televizních filmech. Debutovala v roce 1932 ve snímcích Zlaté ptáče a Sňatková kancelář. Dále se objevila ve známých filmech jako Přijdu hned, Městečko na dlani (1942), Skalní plemeno (1944), 13. revír (1946), Čapkovy povídky (1947), Stříbrný vítr (1954), Proti všem (1956), Kladivo na čarodějnice (1969), Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977). Poslední roli si zahrála ve filmu Případ nevinné řeky (1986).
Waleská v roce 1966 propůjčila svůj hlas loutkovému dětskému seriálu Broučci. Objevila se v několika epizodách seriálů Alexander Dumas starší (1970), Pohádky z tisíce a jedné noci (1971) nebo Čas zakladatelů (1980).
Během svého života obdržela řadu ocenění. V roce 1958 získala vyznamenání Za vynikající práci. O dva roky později následovalo ocenění Zasloužila členka Národního Divadla (1960) a roku 1965 získala titul Zasloužila umělkyně.
Blanka Waleská zemřela v roce 1986 ve věku 76 let.Kdo byla Blanka Waleská? Životopis Blanka Waleská, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Blanka Waleská

Národnost: česká
Datum narození: 19. 5. 1910
Místo narození: Cerhenice, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 6. 7. 1986

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Blanka Waleská? s vašimi přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Gambling? Vzpomněli byste si co označuje výraz Fuzzy logic? Víte, co je to Netolismus? Znáte termín Chaš?

Klíčová slova: kdo je Blanka Waleská?, kdy se narodila Blanka Waleská?, wiki, osobnost, nežijící, národnost, Blanka Waleská, kde se narodila Blanka Waleská?, informace, zajímavosti, místo narození, popis, osobnosti, biografie, Blanka Waleská, Kdy zemřela Blanka Waleská

Pojem Blanka Waleská je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat slovo Blanka Waleská ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Blanka Waleská v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Blanka Waleská ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Blanka Waleská na Google.cz

Najít slovo Blanka Waleská na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Blanka Waleská například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Blanka Waleská?

Nyní již víte Kdo byla Blanka Waleská? Kdy se narodila Blanka Waleská? Kde se narodila Blanka Waleská? Kdy zemřela Blanka Waleská? Blanka Waleská je v kategorii Herectví

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Blanka Waleská řekněme třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Blanka Waleská i v jiné kategorii než je herectví.