Kdo je to?
Kdo byl Daniel Bernoulli? Životopis Daniel Bernoulli, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Daniel Bernoulli

Kdo byl Daniel Bernoulli? Životopis, informace, biografie, věda

Daniel Bernoulli byl švýcarský matematik a fyzik. Narodil se 8. února 1700 v nizozemském Groningenu do rodiny věhlasných vědců. Jeho otec Johann Bernoulli byl profesorem matematiky na univerzitě v Basileji, kam se rodina přesunula pro své náboženské vyznání, a vedl ho již od útlého věku k lásce k vědě. Daniel se však rozhodl pro studium medicíny. V roce 1721 obhájil svou dizertační práci věnující se dýchání a úspěšně tak dostudoval. Od roku 1723 pak pokračoval ve studiu medicíny v Benátkách u profesora Michelottiho. Zde se mimo jiné zabýval rychlostí toku krve v lidském těle a tlakem. Své poznatky nakonec sepsal a publikoval v díle nazvaném Matematické cvičení.
V roce 1725 byl pozván do Ruska, aby se na nově vzniklé petrohradské Akademii věd podílel na výzkumu. Zde se zabýval nejen matematikou, ale také biologií. V neposlední řadě v Petrohradě působil jako lékař. Zde se také zabýval přípravou svého neznámějšího díla, které sepsal o pár let později. Po nástupu carevny Anny na trůn v roce 1730 se však situace změnila a Daniel Bernoulli se rozhodl v roce 1733 Petrohrad opustit. Ještě předtím, v roce 1731, se vzdal svého místa profesora matematiky a na této pozici ho nahradil jeho švýcarský přítel z dob studií Leonhard Euler. Bernoulli začal v Groningenu a Basileji přednášet botaniku, anatomii i matematiku. Byl několikrát oceněn za své dílo.
V roce 1738 pak publikoval svou stěžejní práci nazvanou Hydrodynamica, ve které shrnul své mnohaleté vědecké bádání o kapalinách. Neopomenul zmínit i vztah popisující proudění kapalin, který je známý jako Bernoulliho rovnice. Tím položil základy hydrodynamiky. Zabýval se zde také chováním plynů při změnách tlaku a teploty. Ve svém poznání o plynech a jejich částicové podstatě výrazně předběhl dobu.
Daniel Bernoulli nebyl nikdy ženatý. Zemřel 17. března roku 1782 v Basileji.Kdo byl Daniel Bernoulli? Životopis Daniel Bernoulli, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Daniel Bernoulli

Národnost: švýcarská
Datum narození: 8. února 1700
Místo narození: Groningen
Datum úmrtí: 17. března roku 1782

Zaujala vás biografie osobnosti Daniel Bernoulli? Potom se podělte s blízkými na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Obec? Znáte definici termínu Žoviální? Víte co je Přísudek? Pamatujete si definici pojmu LMD?

Klíčová slova: datum úmrtí, Kdy zemřel Daniel Bernoulli, zajímavosti, informace, život, narození, osobnost, národnost, wikipedie, Daniel Bernoulli, lexikon, životopis, biografie, místo narození, wiki, věda

Pojem Daniel Bernoulli je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít heslo Daniel Bernoulli ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Daniel Bernoulli v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Daniel Bernoulli ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Daniel Bernoulli ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Daniel Bernoulli na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Daniel Bernoulli například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Životopis, kdo je Daniel Bernoulli? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Daniel Bernoulli? Kdy se narodil Daniel Bernoulli? Kde se narodil Daniel Bernoulli? Kdy zemřel Daniel Bernoulli? Daniel Bernoulli je v sekci Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Daniel Bernoulli kupříkladu v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Daniel Bernoulli i v jiné kategorii než je věda.