Kdo je to?
Kdo byl Molière? Životopis Molière, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Molière

Kdo byl Molière? Životopis, informace, biografie, literatura

Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, byl francouzský dramatik, herec a spisovatel období klasicismu.
Ačkoliv se Jean-Baptiste narodil v měšťanské rodině a jeho otec byl čalouník, táhlo jej to ke kočovným hercům. Vystudoval sice jezuitskou kolej a práva v Orleansu, ale divadlu se chtěl věnovat nadále. Rodina z toho nebyla nadšena, a protože ji nechtěl kompromitovat, zvolil si pseudonym Molière a jako člen jedné kočovné divadelní společnosti cestoval po venkově. Později si založil svou vlastní divadelní společnost. Díky uznání od krále Ludvíka XIV. a jeho bratra měl zajištěno stálé angažmá u dvora i docela slušný důchod. Molièrovy hry se hrály nejen na dvoře, ale po celé Paříži a staly se slavnými i ve světě. Příznačný je i konec samotného autora a herce. Protože často ve svých hrách i vystupoval, ve své poslední hře Zdravý nemocný hrál také hlavní postavu. V posledním představení mu již nebylo dobře, a jakmile zašel za oponu, zemřel. Nestačil se tak zříci hříšného komediantského života a církev jej nechtěla nechat pohřbít. Zasáhl až samotný král, když jej nechal pohřbít na hřbitově na Montmartru, i když přece jen v části, kam se pohřbívali sebevrazi a nekřtění. Od 19. století, kdy byly jeho ostatky exhumovány, pak odpočívají na hřbitově Pére Lachaise v Paříži.
Molière se specializoval na tzv. nízké divadlo, tj. komedie a frašky. Nebál se vystoupit svými díly proti morálce své doby, proti šlechticům i proti církvi (ta jej také nejvíce nenáviděla). Kritizoval prakticky vše, od lakomství, přes pokrytectví, zištné jednání až po nerovné postavení žen ve společnosti. Protože hry byly velmi populární po celé Francii a časem i ve světě, má se za to, že mohly mít podíl na vyvolání Velké francouzské revoluce. Mnoho her dnes již ztratilo svůj význam a téměř se na ně zapomnělo (Létavý lékař, Žárlivý Petřík, Potřeštěnec). Jiné se ale hrají dodnes a mohou i dnešnímu divákovi nabídnout pohled na typické negativní vlastnosti, které se časem nemění. Sem patří například Lakomec, komedie o otci Harpagonovi, který tolik lpí na majetku a bohatství, že by pro něj obětoval všechno včetně rodiny a svých dětí. Hra Tartuffe neboli Pokrytec je možná spjat se situací ve Francii v 17. století a míří hlavně na církev, ale klidně by se dala interpretovat i na dnešní chování lidí, kteří se chovají jako pokrytci. Tartuffe je nakonec odhalen a zatčen, ale hra ve své době popudila církev natolik, že odmítla nechat Molièra i pohřbít. Poslední a také velmi známá a zdařilá je již zmíněná hra Zdravý nemocný. Pojednává o hypochondrovi a přihlouplém měšťanovi Arganovi a kromě komedie má v sobě i prvky baletu. Tato hra a hlavní postava se však nakonec staly Molièrovi osudnými.Kdo byl Molière? Životopis Molière, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Molière

Národnost: francouzská
Datum narození: 15. 1. 1622
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 17. 2. 1673

Líbí se stručný životopis s osobou Molière? Pak se podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Mandátní smlouva? Znáte definici termínu Sitcom? Vzpomenete si na definici slova Ethereum? Pamatujete si definici pojmu Intelekt?

Klíčová slova: datum úmrtí, místo narození, literatura, nežijící, narození, datum narození, kde se narodil Molière?, popis, národnost, biografie, wikipedie, kdy se narodil Molière?, zajímavosti, lexikon, Kdy zemřel Molière, Molière

Pojem Molière je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Molière zkuste tyto odkazy

Hledat videa s názvem Molière na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Molière ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Molière ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Molière na Google.cz

Hledat termín Molière ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Molière například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Molière

Právě nyní již víte Kdo byl Molière? Kdy se narodil Molière? Kde se narodil Molière? Kdy zemřel Molière? Molière patří do sekce Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Molière dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Molière i v jiné kategorii než je literatura.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.