Kdo je to?
Kdo byl Ludvík Aškenazy? Životopis Ludvík Aškenazy, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ludvík Aškenazy

Kdo byl Ludvík Aškenazy? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ludvík Aškenazy byl český spisovatel, novinář, dramatik a pracovník v rozhlasu. Narodil se 24. února 1921 v Českém Těšíně do česko-židovské rodiny. Poté, co se rodina přestěhovala do Polska, studoval na střední škole ve Stanislavi (dnes se město nazývá Ivano-Frankivsk), kde také v roce 1939 odmaturoval. Následně studoval slovanskou filologii a všeobecné dějiny ve Lvově.
Po vypuknutí druhé světové války, byl evakuován do Kazachstánu. Tam působil nějaký čas jako středoškolský učitel dějepisu. Později vstoupil do nově vzniklého 1. československého armádního sboru, který byl vedený Ludvíkem Svobodou. S ním se zúčastnil také bitvy u Sokolova. Byl oceněn několika vyznamenáními za statečnost, jež mu byly uděleny po skončení války. Po návratu do vlasti se seznámil Carlou Henriettou Mariou Leonií Mann, jedinou dcerou spisovatele Heinricha Manna. S ní se také následně oženil a měli spolu dva syny.
Od roku 1945 působil jako zahraničněpolitický komentátor a reportér v pražském rozhlase. Díky své profesi navštívil NDR, Polsko, ale také například Spojené státy americké, Japonsko či Izrael. Tyto poznatky a zkušenosti se následně promítly do jeho literární tvorby, které se naplno začal věnovat koncem 50. let. Nejdříve mu vycházely reportáže, jako byly například Kde teče krev a nafta z roku 1948, Ulice milá a jiné reportáže z Polska (1950), Německé jaro (1950), Všude jsem potkal lidi (1955) či Indiánské léto (1956). Tyto byly silně ovlivněny komunistickou ideologií. V roce 1955 mu vyšla knížka pro děti nazvaná Dětské etudy. Obsahovala poezii a zaznamenala tehdy velký ohlas. Populární byla i pohádka Ukradený měsíc, která vyšla v roce 1956 a dočkala se dramatizace. Uvedlo ji i divadlo Semafor. V 50. letech mu vycházely další sbírky povídek, jako byly Sto ohňů (1952), Květnové hvězdy (1955) či Psí život (1959). V 60. letech se věnoval jak psaní pro děti, tak psaní dramat. Z tvorby pro děti stojí za zmínku Osamělý létací talíř (1963) nebo Pohádka na klíč (1967). Psal též filmové scénáře k filmům Tam na konečné (1957) či Der Poltergeist (1981). Je známý také jako autor mnoha rozhlasových her.
V roce 1968 se po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa rozhodl s rodinou emigrovat do Mnichova. Také zde se plně věnoval psaní. Jeho tvorba byla však již zaměřena převážně na dětské čtenáře. Ve svých knihách také postupně přešel na němčinu. Ke konci sedmdesátých let se přestěhoval do Itálie, kde v Bolzanu dne 18. března 1986 ve věku 65 let zemřel.Kdo byl Ludvík Aškenazy? Životopis Ludvík Aškenazy, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Ludvík Aškenazy

Národnost: česká
Datum narození: 24. února 1921
Místo narození: Český Těšín
Datum úmrtí: 18. března 1986

Tento text (Ludvík Aškenazy) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Akontace? Víte co je Patetický? Znáte definici termínu Natura 2000? Vzpomněli byste si co označuje výraz Fermentace?

Klíčová slova: datum úmrtí, Ludvík Aškenazy, popis, wikipedie, osobnosti, zajímavosti, wiki, literatura, lexikon, Kdy zemřel Ludvík Aškenazy, kdy se narodil Ludvík Aškenazy?, Ludvík Aškenazy, kdo to je, vysvětlení, narození, osobnost

Pojem Ludvík Aškenazy je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat heslo Ludvík Aškenazy ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Ludvík Aškenazy ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Ludvík Aškenazy na Google.cz

Najít pojem Ludvík Aškenazy ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Ludvík Aškenazy ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ludvík Aškenazy například v metavyhledávači Info.com, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Ludvík Aškenazy?

Teďka už zajisté víte Kdo byl Ludvík Aškenazy? Kdy se narodil Ludvík Aškenazy? Kde se narodil Ludvík Aškenazy? Kdy zemřel Ludvík Aškenazy? Ludvík Aškenazy patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, básník přednáší, ludvík Aškenazy, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Ludvík Aškenazy kupř. na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ludvík Aškenazy i v jiné kategorii než je literatura.