Kdo je to?
Kdo byl Jiří Lír? Životopis Jiří Lír, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Jiří Lír?

Kdo byl Jiří Lír? Životopis, informace, biografie, herectví

Jiří Lír byl český filmový, divadelní, rozhlasový a seriálový herec. Lír se narodil v Pelhřimově. Jeho spolužákem ze školy byl herec Lubomír Lipský. Po studiích herectví se stal Lír spoluzakladatelem (s Lubomírem a Oldřichem Lipkým) pražského Divadla satiry, kde později vystupoval např. herec Miloš Kopecký nebo herečka Stella Zázvorková.
Lír se proslavil zejména jako filmový herec. Během svého života ztvárnil většinou vedlejší role ve více než 200 filmech. Debutoval ve filmu Posel úsvitu z roku 1950. Od té doby vytvořil role v úspěšných filmech jako Dobrý voják Švejk (1956), Limonádový Joe a Koňská opera, Kdyby tisíc klarinetů (1964), Spalovač mrtvol (1968), Světáci, Kladivo na čarodějnice (1969), „Pane, vy jste vdova!“ (1970), Dívka na koštěti (1971), Noc na Karlštejně (1973), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), „Marečku, podejte mi pero!“ (1976), Což takhle dát si špenát, Honza málem králem, Jak se budí princezny (1977), Láska mezi kapkami deště (1979), Vrchní, prchni! (1980), Fešák Hubert, Amadeus (1984), Vesničko má středisková (1985), Konec starých časů (1989) a mnoho dalších.
Lír se objevil také v televizních seriálech Tři chlapi v chalupě (1962), Fantom operety (1970), Pan Tau (1972), Chalupáři (1975), Arabela (1980), Křeček v noční košili (1987), Cirkus Humberto (1988) nebo Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993).
Lír byl vášnivým malířem a byl také členem spolku Herci malují.
Jiří Lír zemřel v roce 1995 ve věku 72 let. Zůstala po něm dcera Kateřina Lírová.Kdo byl Jiří Lír? Životopis Jiří Lír, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jiří Lír

Národnost: česká
Datum narození: 19. 6. 1923
Místo narození: Pelhřimov, Československo
Datum úmrtí: 20. 8. 1995

Tento text (Jiří Lír) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Drahma? Vzpomněli byste si na význam slova Superpočítač? Pamatujete si definici pojmu Melancholie? Znáte definici termínu Etnikum?

Klíčová slova: zajímavosti, vysvětlení, informace, životopis, wikipedie, datum úmrtí, osobnosti, kdy se narodil Jiří Lír?, lexikon, popis, herectví, Jiří Lír, místo narození, národnost, Kdy zemřel Jiří Lír, kde se narodil Jiří Lír?

Pojem Jiří Lír je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledat termín Jiří Lír ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Jiří Lír ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Jiří Lír ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Jiří Lír ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Jiří Lír ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Lír například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Jiří Lír?

Nyní již víte Kdo byl Jiří Lír? Kdy se narodil Jiří Lír? Kde se narodil Jiří Lír? Kdy zemřel Jiří Lír? Jiří Lír je v kategorii Herectví

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Lír třeba na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Lír i v jiné kategorii než je herectví.