Kdo je to?
Kdo byl Vlastimil Brodský? Životopis Vlastimil Brodský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Vlastimil Brodský?

Kdo byl Vlastimil Brodský? Životopis, informace, biografie, herectví

Vlastimil Brodský byl český herec.
Jeho herecké začátky se pojí s Hereckou školou při D40 E. F. Buriana. Zde však nemohl zůstat dlouho, neboť divadlo bylo nacistickou okupační garniturou zavřeno. Stal se jedním ze spoluzakladatelů divadla Větrník, ve kterém strávil většinu války. Ve druhé polovině 40. let nakonec přešel do Divadla na Vinohradech, kde prožil dalších více než 40 let své kariéry.
V prvních filmových rolích se objevoval už na konci 30. let, v dalších dvou dekádách získával vedlejší role ve velkých filmech té doby (Tajemství krve, Psohlavci, Jan Hus, Jan Žižka aj.). V 60. letech se mu dál nevyhýbaly možnosti podílet se ve vedlejších rolích na známých snímcích (Transport z ráje, Kdyby tisíc klarinetů...), zároveň už se ale začal prosazovat i v hlavních a výrazných úlohách. Především ve druhé polovině dekády byl Vlastimil Brodský snad u všeho významného, co se v československém filmu dělo: hrál v oscarových Ostře sledovaných vlacích (1966) i oceňovaném Rozmarném létu (1967), nezapomenutelný výkon podal ve snímku Všichni dobří rodáci (1968), představil se ve Světácích (1966) i komunisty zakázaných Skřiváncích na niti (1969).
Zároveň s tím se do 60. let datují i počátky touhy režisérů obsazovat jej do hlavních rolí v komediích - v tomto období to bylo ve snímcích Ztracená tvář (1965) či Bílá paní (1965).
V 70. letech pak přichází například role v české komedii Smrt černého krále (1971), v oblíbené Noci na Karlštejně (1973) či filmu pro děti Ať žijí duchové! (1977). Především však Brodský ztvárnil hlavní roli v německém snímku Jakub lhář (1974), čímž si získal mezinárodní renomé a mimo jiné hlavní cenu na festivalu Berlinale.
V další dekádě se objevil například v komediích: Rozpuštěný a vypuštěný (1984), Šašek a královna (1988), Utopím si ho sám (1989) a dalších. Po roce se z filmu pomalu stahoval, přesto však ještě na sklonku života zahrál jednu ze svých mistrovských rolí - hlavní charakter ztvárnil v tragikomedii Babí léto (2001) a za herecký výkon v tomto snímku byl oceněn Českým lvem.
Posluchači jej velmi často mohli slýchat na vlnách rozhlasu, kde mimo jiné dlouho namlouval skřítka Hajaju. Jeho hlas také často zazníval z pohádek a večerníčků.
Jeho manželkami byly tanečnice Božena Křepelková a herečka Jana Brejchová. Jeho dětmi jsou hudebník Marek Brodský a herečka Tereza Brodská.
Mistrovství Vlastimila Brodského se ukazuje v tom, že nesbíral jenom česká herecká ocenění, ale i ta mezinárodní. Z domácích cen získal například Českého lva, Thálii za celoživotní mistrovství v činohře a cena za mimořádný přínos světovému filmu mu byla in memoriam udělena i na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. O Stříbrném medvědu z Berlínského mezinárodního filmového festivalu jsme se již zmiňovali, byl však též držitelem Zlaté nymfy z Monte Carla. V roce 2001 mu byla též prezidentem republika udělena medaile Za zásluhy.Kdo byl Vlastimil Brodský? Životopis Vlastimil Brodský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Vlastimil Brodský

Národnost: česká
Datum narození: 15. prosince 1920
Místo narození: Hrušov nad Odrou, Ostravsko
Datum úmrtí: 20. dubna 2002

Popis osobnosti Vlastimil Brodský můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Nuda? Znáte termín Paintball? Vzpomněli byste si co znamená slovo Mumio? Víte, co je to Podnikatelský účet?

Klíčová slova: národnost, život, herectví, datum narození, nežijící, kdo je Vlastimil Brodský?, wikipedie, vysvětlení, informace, kdy se narodil Vlastimil Brodský?, herectví, životopis, kde se narodil Vlastimil Brodský?, osobnosti, Vlastimil Brodský, Vlastimil Brodský

Pojem Vlastimil Brodský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Vlastimil Brodský v následujících vyhledávačích

Vyhledat výraz Vlastimil Brodský na Google.cz

Hledat frázi Vlastimil Brodský ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Vlastimil Brodský ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Vlastimil Brodský ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Vlastimil Brodský ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlastimil Brodský například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vlastimil Brodský

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Vlastimil Brodský? Kdy se narodil Vlastimil Brodský? Kde se narodil Vlastimil Brodský? Kdy zemřel Vlastimil Brodský? Vlastimil Brodský je v sekci Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Vlastimil Brodský řekněme na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vlastimil Brodský i v jiné kategorii než je herectví.