Kdo je to?
Kdo byl Albert Pražák? Životopis Albert Pražák, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Albert Pražák

Kdo byl Albert Pražák? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Albert Pražák byl český literární historik navazující na školu J. Vlčka, orientovaný pozitivisticky.
Albert Pražák se narodil 11. června 1880 v Chroustovicích u Vysokého Mýta, otec byl zahradníkem na zámku u řezenského knížete Alberta Thurna-Taxise. Rodina byla početná, Albert měl dalších 5 sourozenců. Všichni nějakým způsobem tíhli k umělecké a literární práci (František Pražák byl spisovatel a pedagogický organizátor, Vilém Pražák byl spisovatel a etnograf, otcova druhá manželka /Albertova maminka Klára Pražáková byla též spisovatelkou). Pražák studoval na klasickém gymnáziu v Hradci Králové. Během studia mu předčasně zemřel otec. Upnul se pak na profesory, z nichž na něj nejvíce zapůsobil J. Vančura (historik a překladatel E. Denise), a kromě toho četl T. G. Masaryka a realistický tisk. Po maturitě se zapsal na Filozofickou fakultu UK, kde studoval germánskou a slovanskou filologii, chodil na přednášky z české literatury od J. Vlčka, dále na přednášky o světových literaturách, které vedl J. Vrchlický, a konečně na přednášky TGM, O. Hostinského a F. Krejčího. Studia zakončil nejen státní zkouškou, ale i doktorátem. V roce 1906 se oženil. Učil na různých pražských gymnáziích, působil v redakci Hlídky Času a od roku 1900 také publikoval své první literární kritiky. První světovou válku prožil na frontě v Haliči, potom v Košicích a v Maďarsku. Po válce působil na ministerstvu školství, kde dostal na starost slovenské střední školy. Současně pracoval na své habilitační práci a byl jmenován řádným profesorem české a slovenské literatury na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Později vyučoval i na FFUK v Praze. Dále se autorsky podílel na různých literárněvědných i encyklopedických projektech - Česká literatura 19. století, Masarykův slovník naučný, Ottův slovník naučný nové doby aj.). Byl až horečnatě organizačně činný - stal se například spoluzakladatelem Jednoty Svatopluka Čecha, Slovanského ústavu, předsedou literárněhistorického odboru Matice slovenské, členem Umělecké besedy a dalších. Během svého života také dost cestoval - navštívil Francii, Německo, Rakousko, Dánsko, Švédsko, Itálii a Litvu. Na konci druhé světové války byl předsedou Československé národní rady, která řídila Pražské povstání. Pak byl ale zlomen komunisty, v roce 1951 odešel do dobrovolného důchodu a v chatrném zdraví dožil dalších pět let, než zemřel. Pohřben je na Vinohradském hřbitově.
Albert Pražák jako literární historik vyšel z díla J. Vlčka a zajímal se zejména o českou a slovenskou literaturu 19. století. Zabýval se hlavně národním obrozením, z osobností pak celoživotně zkoumal J. Nerudu, J. Vrchlického, J. Zeyera... Slovenskou literaturu důkladně popsal v dílech Literární Slovensko let padesátých až sedmdesátých, Dějiny slovenské literatury (nedokončeno), Duchová podstata slovenské slovesnosti a Češi a Slováci (o vzájemných vztazích). Protože byl založením pozitivista, snažil se vždy shromáždil všechna fakta, vše dokonale vysvětlit, ale někdy to s sebou neslo i přílišnou složitost výrazů či mnohomluvnost. Vztahy české a slovenské literatury pak viděl jako snahy o jednotu mezi těmito národy. Knihy s tématem národního obrození vznikly zejména mezi válkami a nesou názvy Obrozenské tradice, Duch naší obrozenské literatury a České obrození. Za druhé světové války pak sebral všechny dostupné „obrany jazyka českého“ a uspořádal je do komentovaného vydání Národ se bránil.Kdo byl Albert Pražák? Životopis Albert Pražák, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Albert Pražák

Národnost: česká
Datum narození: 11. 6. 1880
Místo narození: Chroustovice u Vysokého Mýta
Datum úmrtí: 19. 9. 1956

Líbí se stručný životopis s osobou Albert Pražák? Pak se podělte s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Hypertenze? Vzpomněli byste si na význam slova Rýmovník? Znáte definici termínu Gospel? Znáte definici termínu Promlčený dluh?

Klíčová slova: vysvětlení, životopis, kdo to je, datum narození, Albert Pražák, literatura, místo narození, narození, popis, Kdy zemřel Albert Pražák, zajímavosti, národnost, nežijící, kde se narodil Albert Pražák?, biografie, lexikon

Pojem Albert Pražák je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Albert Pražák v následujících zdrojích

Zkusit najít frázi Albert Pražák ve vyhledávači Yandex

Najít termín Albert Pražák ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Albert Pražák ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Albert Pražák ve Wikislovníku

Vyhledat termín Albert Pražák ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Albert Pražák například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Albert Pražák? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Albert Pražák? Kdy se narodil Albert Pražák? Kde se narodil Albert Pražák? Kdy zemřel Albert Pražák? Albert Pražák je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, spisovatelka kudrnatá, albert Pražák, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Albert Pražák třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Albert Pražák i v jiné kategorii než je literatura.