Kdo je to?
Kdo byl Alfons Mucha? Životopis Alfons Mucha, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Alfons Mucha

Kdo byl Alfons Mucha? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Alfons Maria Mucha byl český malíř, grafik a designér. Mucha se narodil na Moravě v Ivančicích u Brna do rodiny soudního zaměstnance. Měl dalších 5 sourozenců. Od malička jej bavilo kreslení, řemeslné práce, hraní na housle a zpěv. Kvůli nedostatku peněz rodičů nemohl Mucha po dokončení obecné školy začít studovat na gymnáziu. Jeho učitel hudby vymyslel, aby Alfons byl v 11 letech poslán do blízkého Brna, kde měl pracovat jako fundatista ve Starobrněnském klášteře. Místo však získal mladý Leoš Janáček a Mucha tak vzal za vděk sboru v Petrovské katedrále. Se zpěvem v pubertě přestal (kvůli mutování) a hrál pouze druhé housle.
Jako členovi sboru platili peníze a Mucha tak mohl začít studovat na Slovanském gymnáziu (1872). Na gymnáziu se mu nedařilo (opakoval druhý a třetí ročník) a nakonec byl roku 1877 vyhozen. Když se Mucha vrátil do rodných Ivančic, začal pracovat u okresního soudu (písař). Jednoho dne Muchu vyhodili, protože místo zapisování si kreslil obžalované. V roce 1879 se přestěhoval do Vídně, kde pracoval pro divadelní firmu. 2 roky na to shořelo divadlo Ringtheater (Muchova firma byla právě největším odběratelem tohoto divadle). Firma se dostala do finančních potíží a Mucha byl z práce propuštěn (1881). Poté chvíli maloval v Mikulově pro hraběte Eduarda Khuen-Belasiho z Hrušovan a půl roku pobýval v Tyrolsku.
Později v letech 1885-87 studoval v Mnichově na Akademii výtvarných umění a v letech 1887-94 studoval v Paříži na Académia Julian. Později působil jako grafik a ilustrátor. Roku 1892 založil vlastní kurz s názvem Cours Mucha. Alfons Mucha podepsal smlouvu na 6 let s tiskárnou Lemercier na základě vytvoření plakátu pro slavnou divadelní herečku Sarah Bernhardtovou. V New Yorku půl roku (duben – listopad 1900) probíhala Světová výstava Muchových obrazů, kterou během té doby navštívilo skoro 50 milionů lidí. Poté chvíli s manželkou pobýval v USA, kde v Chicagu přednášel na místním Institutu umění. Kromě Chicaga přednášel i v New Yorku a ve Filadelfii.
Po návratu do ČR začal pracovat na jeho nejslavnějším díle s názvem Slovanská epopej (zachycení dějin Slovanů od pravěku až do dnešní doby). Mucha v letech 1910-28 nakreslil celkem 20 velkoformátových obrazů.
Od roku 1932 bydlel 2 roky s rodinou v jihofrancouzském městě Nice, kde byl francouzským prezidentem roku 1934 povýšen do hodnosti důstojníka Čestné legie.
Po začátku 2. světové války byl Mucha zatčen a vyslýchán gestapem (1939). Ve stejném roce zemřel po těžkém zápalu plic. Bylo mu 78 let.Kdo byl Alfons Mucha? Životopis Alfons Mucha, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní údaje o osobě Alfons Mucha

Národnost: česká
Datum narození: 24. 7. 1860
Místo narození: Ivančice, Morava, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 14. 7. 1939

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alfons Mucha s bližními prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Sklářská píšťala? Znáte definici termínu Mytologie? Znáte pojem IQ? Pamatujete si definici pojmu Touha?

Klíčová slova: lexikon, národnost, osobnosti, wiki, Kdy zemřel Alfons Mucha, vysvětlení, Alfons Mucha, umělci, zajímavosti, místo narození, datum narození, Alfons Mucha, narození, informace, osobnost, kdy se narodil Alfons Mucha?

Pojem Alfons Mucha je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Alfons Mucha v následujících zdrojích

Najít termín Alfons Mucha ve vyhledávači Qwant

Najít termín Alfons Mucha ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Alfons Mucha na Google.cz

Hledat pojem Alfons Mucha na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Alfons Mucha ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Alfons Mucha například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Alfons Mucha? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Alfons Mucha? Kdy se narodil Alfons Mucha? Kde se narodil Alfons Mucha? Kdy zemřel Alfons Mucha? Alfons Mucha se nachází v sekci Umělci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Alfons Mucha dejme tomu v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alfons Mucha i v jiné kategorii než je umělci.