Kdo je to?
Kdo byl Alfons Mucha? Životopis Alfons Mucha, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo byl Alfons Mucha?

Kdo byl Alfons Mucha? Životopis, informace, biografie, umělci

Alfons Maria Mucha byl český malíř, grafik a designér. Mucha se narodil na Moravě v Ivančicích u Brna do rodiny soudního zaměstnance. Měl dalších 5 sourozenců. Od malička jej bavilo kreslení, řemeslné práce, hraní na housle a zpěv. Kvůli nedostatku peněz rodičů nemohl Mucha po dokončení obecné školy začít studovat na gymnáziu. Jeho učitel hudby vymyslel, aby Alfons byl v 11 letech poslán do blízkého Brna, kde měl pracovat jako fundatista ve Starobrněnském klášteře. Místo však získal mladý Leoš Janáček a Mucha tak vzal za vděk sboru v Petrovské katedrále. Se zpěvem v pubertě přestal (kvůli mutování) a hrál pouze druhé housle.
Jako členovi sboru platili peníze a Mucha tak mohl začít studovat na Slovanském gymnáziu (1872). Na gymnáziu se mu nedařilo (opakoval druhý a třetí ročník) a nakonec byl roku 1877 vyhozen. Když se Mucha vrátil do rodných Ivančic, začal pracovat u okresního soudu (písař). Jednoho dne Muchu vyhodili, protože místo zapisování si kreslil obžalované. V roce 1879 se přestěhoval do Vídně, kde pracoval pro divadelní firmu. 2 roky na to shořelo divadlo Ringtheater (Muchova firma byla právě největším odběratelem tohoto divadle). Firma se dostala do finančních potíží a Mucha byl z práce propuštěn (1881). Poté chvíli maloval v Mikulově pro hraběte Eduarda Khuen-Belasiho z Hrušovan a půl roku pobýval v Tyrolsku.
Později v letech 1885-87 studoval v Mnichově na Akademii výtvarných umění a v letech 1887-94 studoval v Paříži na Académia Julian. Později působil jako grafik a ilustrátor. Roku 1892 založil vlastní kurz s názvem Cours Mucha. Alfons Mucha podepsal smlouvu na 6 let s tiskárnou Lemercier na základě vytvoření plakátu pro slavnou divadelní herečku Sarah Bernhardtovou. V New Yorku půl roku (duben – listopad 1900) probíhala Světová výstava Muchových obrazů, kterou během té doby navštívilo skoro 50 milionů lidí. Poté chvíli s manželkou pobýval v USA, kde v Chicagu přednášel na místním Institutu umění. Kromě Chicaga přednášel i v New Yorku a ve Filadelfii.
Po návratu do ČR začal pracovat na jeho nejslavnějším díle s názvem Slovanská epopej (zachycení dějin Slovanů od pravěku až do dnešní doby). Mucha v letech 1910-28 nakreslil celkem 20 velkoformátových obrazů.
Od roku 1932 bydlel 2 roky s rodinou v jihofrancouzském městě Nice, kde byl francouzským prezidentem roku 1934 povýšen do hodnosti důstojníka Čestné legie.
Po začátku 2. světové války byl Mucha zatčen a vyslýchán gestapem (1939). Ve stejném roce zemřel po těžkém zápalu plic. Bylo mu 78 let.Kdo byl Alfons Mucha? Životopis Alfons Mucha, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Alfons Mucha

Národnost: česká
Datum narození: 24. 7. 1860
Místo narození: Ivančice, Morava, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 14. 7. 1939

Popis osobnosti Alfons Mucha můžete sdílet s vašimi kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Enduro? Víte co je Hemangiom? Znáte pojem Pivní polévka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Krav maga?

Klíčová slova: umělci, nežijící, osobnosti, Alfons Mucha, kde se narodil Alfons Mucha?, lexikon, osobnost, Kdy zemřel Alfons Mucha, životopis, místo narození, národnost, umělci, narození, informace, kdo je Alfons Mucha?, datum narození

Pojem Alfons Mucha je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Alfons Mucha v dalších zdrojích

Hledat pojem Alfons Mucha ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Alfons Mucha ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Alfons Mucha ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Alfons Mucha na Youtube

Hledat frázi Alfons Mucha ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Alfons Mucha například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alfons Mucha

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Alfons Mucha? Kdy se narodil Alfons Mucha? Kde se narodil Alfons Mucha? Kdy zemřel Alfons Mucha? Alfons Mucha patří do kategorie Umělci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Můžete též vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Alfons Mucha dejme tomu třeba ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alfons Mucha i v jiné kategorii než je umělci.