Kdo je to?
Kdo byl Vilém Závada? Životopis Vilém Závada, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Vilém Závada?

Kdo byl Vilém Závada? Životopis, informace, biografie, literatura

PhDr. Vilém Závada byl český básník, spisovatel a překladatel, jehož dílo je specifické pesimistickým pojetím a silným vztahem k rodnému moravsko-slezskému kraji. Byl nositelem několika ocenění a státních cen za literaturu.
Vilém Závada se narodil v roce 1905 v obci Hrabová u Ostravy do rodiny valcíře vítkovických hutí. Jeho otec padl během bojů v první světové válce, což ze spisovatele v pouhých deseti letech učinilo polovičního sirotka. Vystudoval Matiční gymnázium v Ostravě, poté studoval slovanskou filologii, češtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově v Praze. Po úspěšné promoci si vzdělání doplil ještě státní knihovnickou školou. Během prvorepublikového období byl redaktorem v několika časopisech a stal se členem Moravského kola spisovatelů.
Jeho první kniha Panychida vyšla již v roce 1927. Dílo Viléma Závady bylo vcelku pesimistické a jeho knihy odrážely nepříliš dobré zkušenosti z dětství a stejně tak i silný vztah k rodnému kraji, jelikož mládí trávil v nehostinných podmínkách ostravských dolů. V podobném duchu vydal několik dalších sbírek (Cesta pěšky, Hradní věž, Siréna), jeho tvorbu pak ale mírně ovlivnil konec druhé světové války a spisovatelův vstup do KSČ. Tehdy začaly mít jeho básně větší politický a budovatelský kontext. V roce 1948 byl Závada jmenován ředitelem národní a univerzitní knihovny, této práci se však věnoval pouze rok a poté se vrátil zpět k psaní a překladatelství. Knihy, převážně poetické, překládal z jedenácti jazyků. Napsal také několik básní pro děti, například Jdou vojáci jdou, Mám rád svou maminku či Půjdu do mateřské školky. Za svou spisovatelskou činnost byl několikrát oceněn státní cenou za literaturu.Kdo byl Vilém Závada? Životopis Vilém Závada, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Vilém Závada

Národnost: česká
Datum narození: 22.5.1905
Místo narození: Hrabová u Ostravy, Česká republika
Datum úmrtí: 30.11.1982

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Vilém Závada s jinými lidmina specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Florbal? Vzpomněli byste si co znamená slovo 7-Zip? Pamatujete si definici pojmu Vitamín A? Víte co je Děropáč?

Klíčová slova: Vilém Závada, osobnost, místo narození, literatura, datum narození, národnost, informace, nežijící, životopis, národnost, život, vysvětlení, Vilém Závada, kdo to je, kdo je Vilém Závada?, Kdy zemřel Vilém Závada

Pojem Vilém Závada je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Vilém Závada doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat termín Vilém Závada ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Vilém Závada ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Vilém Závada na Google.cz

Zkusit najít výraz Vilém Závada ve Wikipedii

Hledat frázi Vilém Závada ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Vilém Závada například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Vilém Závada?

Právě jste zjistili Kdo byl Vilém Závada? Kdy se narodil Vilém Závada? Kde se narodil Vilém Závada? Kdy zemřel Vilém Závada? Vilém Závada je v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Vilém Závada třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vilém Závada i v jiné kategorii než je literatura.