Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Foglar? Životopis Jaroslav Foglar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jaroslav Foglar

Kdo byl Jaroslav Foglar? Životopis, informace, biografie, literatura

Jaroslav Foglar byl český spisovatel literatury pro mládež, osobnost českého skautingu a vychovatel.
Jaroslav se narodil 6. července 1907 v Praze. Otec mu zemřel, když mu byly 4 roky, od té doby žil jen s matkou a starším bratrem. Vystudoval obecnou, měšťanskou a dvouletou obchodní školu v Praze. Po studiu začal pracovat jako úředník. Současně od mládí chodil do skautu. Později pracoval v nakladatelství Melantrich, mimo jiné jako redaktor časopisu Mladý hlasatel. Po 2. světové válce byl redaktorem Junáka. Po nástupu komunistů k moci se věnoval jen literární práci. Mezitím si ještě vyzkoušel práci vychovatele v domovech pro mládež (v letech 1954-64). V časopisech vycházely jeho prózy na pokračování - Boj o první místo, Hoši od Bobří řeky, Historie Svorné sedmy, Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří. Seriál Rychlé šípy vycházel jako kreslený. Podle románu Záhada hlavolamu byl natočen film v roce 1993. Foglar spolupracoval i s rozhlasem a pro televizi napsal scénář Poklad černého delfína. Po roce 1989 se opět těšil velké přízni publika, nejen dětského. Foglar se nikdy neoženil a žil spolu s matkou svůj spokojený staromládenecký život. To zavdalo později příčinu k domněnkám o jeho homosexualitě. Nemáme to však nikde podloženo. Spisovatel zemřel v úctyhodném věku 91 let a pohřben je na Vinohradském hřbitově v Praze.
Foglarovo dílo se beze zbytku věnuje zejména dětským čtenářům a divákům. Příběhy plné dobrodružství mají děti naučit přátelství, smyslu pro čest, odpovědný přístup k životu i práci. Nejvíce děti oslovila forma komiksů, kde se mohli se svými hrdiny ztotožnit i ti, kteří zrovna nebyli fanoušky rozsáhlých knih a dlouhého čtení. Ostatně komiksy jsou oblíbenou součástí literatury pro děti dodnes a jsou většinou uznávány i učiteli jako "knihy" ke splnění povinné četby na základní škole apod. Záhada hlavolamu přináší dětem hlavolam s názvem ježek v kleci, který si také dodnes mohou koupit a vyzkoušet si svůj um. V díle jde o dvě party kluků - typicky "hodní" a "zlí", kteří mezi sebou bojují. Ty "hodné" vede Mirek Dušín, ty "zlí" jsou tajemní Vontové. Kromě toho, že tento román a reálie v něm obsažené se dostaly do obecného povědomí, i dnes si všichni můžeme udělat vycházku po Praze (třeba i komentovanou) po stopách Rychlých šípů.Kdo byl Jaroslav Foglar? Životopis Jaroslav Foglar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jaroslav Foglar

Národnost: česká
Datum narození: 6. 7. 1907
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 23. 1. 1999

Zaujala vás biografie osobnosti Jaroslav Foglar? Potom se podělte s kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Pohanka? Víte co je Ambulance? Vzpomenete si na definici slova Průliv? Vzpomněli byste si co označuje výraz Tiráž?

Klíčová slova: místo narození, wikipedie, životopis, vysvětlení, život, popis, datum narození, národnost, informace, biografie, literatura, kdo to je, narození, lexikon, kde se narodil Jaroslav Foglar?, datum úmrtí

Pojem Jaroslav Foglar je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jaroslav Foglar ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Jaroslav Foglar ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Jaroslav Foglar ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz Jaroslav Foglar na Google obrázcích

Vyhledat heslo Jaroslav Foglar ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Foglar například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Jaroslav Foglar?

Právě jste zjistili Kdo byl Jaroslav Foglar? Kdy se narodil Jaroslav Foglar? Kde se narodil Jaroslav Foglar? Kdy zemřel Jaroslav Foglar? Jaroslav Foglar je v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Foglar dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Foglar i v jiné kategorii než je literatura.