Kdo je to?
Kdo je Roy Orbison? Životopis Roy Orbison, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Roy Orbison

Kdo je Roy Orbison? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Roy Kelton Orbison byl americký zpěvák, tenorista, skladatel, kytarista a držitel několika cen Grammy. Orbison se narodil v texaském Vernonu do rodiny dělníka a zdravotní sestry a měl další 2 sourozence. Rodina se musela několikrát stěhovat kvůli práci. Nejprve se roku 1943 přestěhovali do Fort Worth a roku 1946 do města Wink. Již v dětství se Roy zamiloval do hudby a v 8 letech mu otec koupil kytaru. Ve 13 letech založil kapelu The Wink Westerners (1949), která se později přejmenovala na The Teen Kings.
Po střední škole v roce 1954 započal Roy studium na North Texas State College v Dentonu. O rok později studium ukončil a odešel na Washington State University ve státě Washington. Na této univerzitě však vydržel opět jeden rok a místo toho se rozhodl pro hudební dráhu.
Nejvíce se Orbison proslavil díky písním Blue Angel (1960), Running Scared, Crying (1961), Dream Baby (1962), In Dreams, Blue Bayou, Pretty Paper (1963), It’s Over nebo Oh, Pretty Woman (1964). Skladby Blue Bayou a Oh, Pretty Woman zaznamenaly více než 7 miliónů prodaných kopií.
Orbison si roku 1956 vzal za ženu Claudette Fraddy a v následujícím roce se přestěhovali do Nashvillu. Páru se v průběhu dalších let narodili 3 synové – Roy (*1958), Antony (*1962) a Wesley (*1965). Orbison nebýval často doma, a to vedlo k rozvodu. V roce 1966 se však dal s Claudette opět dohromady a vyrazili na společnou dovolenou na motocyklech. Dovolená však skončila tragicky. Claudette měla dopravní nehodu a na následky zranění následně zemřela.
V roce 1968, když byl Orbison na turné v Anglii, vyhořel jeho dům a při požáru zemřeli dva synové – Roy a Antony. Tříletého Wesleyho z hořícího domu zachránili prarodiče.
Podruhé se Orbison oženil v květnu 1969. Se svou druhou ženou měl později dva syny – Roye Keltona (*1970) a Alexandera Lee (*1975).
Kvůli velkému pracovnímu nasazení mu hrozil infarkt, a tak musel roku 1978 podstoupit srdeční operaci.
Spolu s Bobem Dylanem, Georgem Harrisonem, Jeffem Lynnem a Tomem Pettym vytvořil kapelu Traveling Wilburys, se kterou vydal úspěšnou desku Traveling Wilburys Vol. 1 (1988).
V roce 1988 nahrál svou poslední desku Mystery Girl, která vyšla až po jeho smrti.
Roy Orbison zemřel 6. prosince 1988 na následky infarktu ve věku 52 let.
Během kariéry získal Orbison celkem 5 cen Grammy. Roku 1998 mu byla posmrtně udělena cena Grammy za celoživotní dílo.
Roku 1987 byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame. V síni slávy se od roku 1999 nachází také jeho skladba Oh, Pretty Woman. V roce 2011 jej časopis Rolling Stone umístil na 37. místo největšího umělce v historii.Kdo je Roy Orbison? Životopis Roy Orbison, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Roy Orbison

Národnost: americká
Datum narození: 23. 4. 1936
Místo narození: Vernon, Texas, Spojené státy americké

Tento text (Roy Orbison) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Francouzák? Víte co je Amoniak? Vzpomenete si na definici slova Julmust? Vzpomněli byste si co označuje výraz Oportunismus?

Klíčová slova: vysvětlení, informace, datum narození, kdy se narodil Roy Orbison?, národnost, kde se narodil Roy Orbison?, místo narození, kdo je Roy Orbison?, Roy Orbison, osobnost, popis, život, biografie, hudba, hudba, wikipedie

Pojem Roy Orbison je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít slovo Roy Orbison ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Roy Orbison ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Roy Orbison ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Roy Orbison ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Roy Orbison ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Roy Orbison například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Roy Orbison?

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Roy Orbison? Kdy se narodil Roy Orbison? Kde se narodil Roy Orbison? Roy Orbison patří do kategorie Hudba

Kategorie hudba, triangl moderní, roy Orbison, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Roy Orbison například na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Roy Orbison i v jiné kategorii než je hudba.