Kdo je to?
Kdo byla Jane Austenová? Životopis Jane Austenová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Jane Austenová

Kdo byla Jane Austenová? Životopis, informace, biografie, literatura

Jane Austenová byla anglická spisovatelka, jedna z největších osobností 19. století a zakladatelka moderního anglického románu.
Jane se narodila do početné, ale chudé rodiny. Její otec byl venkovský farář, který si své děti vychovával i vzdělával sám. Její bratři byli díky tomu poměrně úspěšní, 2 se stali duchovními jako otec, ze dvou byli admirálové, jeden byl adoptován bohatším příbuzným. Její největší důvěrnicí však byla sestra Cassandra Elizabeth, díky které máme také Janinu podobu zachycenou v kresbě.
Jane sice navštěvovala krátce soukromé školy v Oxfordu a Readingu, nejvíce se ale literárně vzdělávala sama, a to četbou (Shakespeare, Milton, Addison, Radcliffová, z němčiny pak Goethe). Začala psát již v 15 letech, nejprve básně, později i prózu a drama. V osobním životě nebyla příliš šťastná, měla několik vztahů, které ale skončily nezdarem. Nikdy se nevdala. Ke konci života trpěla nevyléčitelnou nemocí, spekuluje se buď o tuberkulóze, nebo o Addisonově chorobě (selhání funkce nadledvin). Zemřela tedy poměrně mladá.
Její první román se původně jmenoval Elinor a Marianna, později byl vydán pod názvem Rozum a cit. Jak již název napovídá, všichni hlavní hrdinové se zmítají mezi rozumovou a citovou složkou, starší sestra Elinor je přitom více rozumová, mladší Marianna více citová. Nakonec najdou jakousi rovnováhu mezi oběma póly. Druhý román se jmenoval Susan, ale nebyl nakladatelem vydán, vyšel až posmrtně pod názvem Northangerské opatství, základním motivem je rozumové i citové zrání hlavní hrdinky. Nejznámějším románem je bezesporu Pýcha a předsudek (angl. Pride and Prejudice), který měl původně dopisovou verzi, ale později po přepracování se zde nejlépe krystalizuje nový Austenové styl: nevidíme již postavu autorského vypravěče, naopak dialogy jsou velmi živé a dramatické a povzbuzují čtenářovu představivost. Z díla také čiší jemná ironie, což může být způsobeno zráním autorky jako ženy. Román Mansfieldské sídlo pojednává o hrdince, která ačkoliv se dostane mezi bohatou společnost, dokáže si udržet svou skromnost a poctivost. Zajímavým je i román Emma, který vypráví o sobecké ženě, která se snaží ovládat jiné a řídit jejich životy. Poslední román je román Elliotovi (v češtině vyšel pod názvem Anna Elliotová), kde hlavní hrdinka Anna je donucena macechou odmítnout nabídku k sňatku, a po 7 letech se pracně snaží obnovit tento vztah, nakonec úspěšně, i když ji to stojí mnoho sil.
Ačkoliv Jane Austenová zemřela velmi mladá, zanechala po sobě moderní dílo, které v mnohém inspirovalo nejen ženskou část literárních tvůrců.Kdo byla Jane Austenová? Životopis Jane Austenová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jane Austenová

Národnost: česká
Datum narození: 16. 12. 1775
Místo narození: Steventon
Datum úmrtí: 18. 7. 1817

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jane Austenová s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Astigmatismus? Vzpomněli byste si na význam slova Felace? Znáte termín Podíl? Znáte definici termínu Předsudek?

Klíčová slova: datum narození, zajímavosti, národnost, popis, narození, kde se narodila Jane Austenová?, životopis, osobnosti, biografie, život, kdy se narodila Jane Austenová?, Kdy zemřela Jane Austenová, wikipedie, osobnost, datum úmrtí, místo narození

Pojem Jane Austenová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Jane Austenová

Najít heslo Jane Austenová na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Jane Austenová na Youtube

Vyhledat pojem Jane Austenová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Jane Austenová ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Jane Austenová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jane Austenová například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jane Austenová

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byla Jane Austenová? Kdy se narodila Jane Austenová? Kde se narodila Jane Austenová? Kdy zemřela Jane Austenová? Jane Austenová je v sekci Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Jane Austenová řekněme například v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jane Austenová i v jiné kategorii než je literatura.