Kdo je to?
Kdo je John Williams? Životopis John Williams, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo je John Williams?

Kdo je John Williams? Životopis, informace, biografie, hudba

John Towner Williams je americký skladatel, který se proslavil díky skládání hudby pro filmové projekty, kterých během života bylo doposud kolem sta. Za svůj život získal doposud dvacet pět cen Grammy a pětkrát Oscara. Williams se narodil v New Yorku. Když mu bylo 16 let, přestěhoval se s rodiči do Los Angeles, kde začal navštěvovat střední školu North Hollywood High School. Školu dokončil a začal studovat skladbu na University of California v Los Angeles. V 19 letech se připojil k armádě k leteckým jednotkám (1951), kde hrával na piano a jako součást smlouvy hrával pro vojáky různá hudební vystoupení. Roku 1955 se přestěhoval do New Yorku a začal studovat piano na Julliard School. Původně se chtěl stát pianistou, ale později se rozhodl pro skládání hudby. Peníze si vydělával v jazzových klubech. Po studiu na Julliard a Eastman School of Music se vrátil zpět do Los Angeles, kde začal pracovat ve filmovém studiu jako skladatel hudby pro orchestry.
Mezi jeho nejznámější filmovou hudbu patří skladby ke slavným filmům Šumař na střeše (1971), Dobrodružství Poseidonu (1972), Skleněné peklo (1974), Čelisti (1975), Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977), Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980), Dobyvatelé ztracené archy (1981), E.T. – Mimozemšťan (1982), Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983), Indiana Jones a chrám zkázy (1984), Čarodějky z Eastwicku (1987), Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989), Sám doma (1990), JFK (1991), Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992), Jurský park, Schindlerův seznam (1993), Zachraňte vojína Ryana (1998), Start Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999), Harry Potter 1, 2 a 3 (2001, 2002, 2004), Válka světů, Gejša, Mnichov (2005), Tintinova dobrodružství (2011) a mnoho dalších.
Nejčastěji spolupracoval s režisérem Stevenem Spielbergem. Složil hudbu ke všem jeho filmům kromě pěti.
Celkem získal pětkrát Oscara za film Šumař na střeše, Čelisti, Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje, E.T. – Mimozemšťan a Schindlerův seznam. Zlatý glóbus získal za Čelisti, Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje, E.T. – mimozemšťan a Gejša. Celkem osmkrát získal cenu BAFTA.
Roku 1984 se podílel na skládání hudby pro Letní Olympijské hry v Los Angeles.
Jeho syn zpívá v úspěšné americké kapele Toto.Kdo je John Williams? Životopis John Williams, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě John Williams

Národnost: americká
Datum narození: 8. 2. 1932
Místo narození: New York, USA

Zaujala vás biografie osobnosti John Williams? Potom se podělte s kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Stripovač? Znáte termín Avantgarda? Víte, co je to Fjord? Víte, co je to Recenze?

Klíčová slova: životopis, informace, vysvětlení, narození, zajímavosti, John Williams, biografie, wikipedie, kdy se narodil John Williams?, národnost, místo narození, kde se narodil John Williams?, lexikon, kdo je John Williams?, život, hudba

Pojem John Williams je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu John Williams

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem John Williams ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem John Williams ve Wikislovníku

Vyhledat výraz John Williams ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat slovo John Williams ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem John Williams ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo John Williams například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to John Williams?

Právě jste zjistili Kdo je to John Williams? Kdy se narodil John Williams? Kde se narodil John Williams? John Williams patří do sekce Hudba

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka John Williams kupř. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Williams i v jiné kategorii než je hudba.