Kdo je to?
Kdo byl Jiří Šotola? Životopis Jiří Šotola, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jiří Šotola

Kdo byl Jiří Šotola? Životopis, informace, biografie, literatura

Jiří Šotola byl český spisovatel, básník, dramatik, překladatel, scénárista, režisér a herec.
Jiří Šotola se narodil do rodiny středoškolského učitele češtiny. Základní školu vystudoval v Litomyšli, klasické gymnázium pak v Hradci Králové, po maturitě krátce studoval na konzervatoři v Praze, ale jeho studia přervala druhá světová válka. Byl nasazen jako pomocný dělník ve slévárně v Plotišti nad Labem. Po válce konzervatoř dokončil, kromě toho vystudoval činoherní režii a také pár semestrů navštěvoval na FFUK kurzy estetiky a filozofie. Od 1949 pracoval jako režisér a dramaturg v různých divadlech (Hradec Králové, Trutnov, Šumperk). Pak absolvoval základní vojenskou službu. Potom pracoval jako redaktor - v časopisech Československý voják, Kultura, Kulturní tvorba. Jako zastupující šéfredaktor vedl krátce i Literární noviny. Od roku 1967 se věnoval pouze literární tvorbě. Po 1970 nesměl několik let publikovat (do doby, dokud v roce 1975 nerevidoval své názory). Během novinářské činnosti navštívil mnoho evropských zemí - Polsko, SSSR, Jugoslávii, Řecko... Byl ženatý a měl tři děti: Jovanku, Jitku a Jana.
Šotola debutoval básní Pohádka se šťastným koncem ve Studentském časopise v roce 1941. Dalšími sbírkami pak byly Náhrobní kámen a Čas dovršený - inspirované předválečným obdobím a válkou. První prozaickou knihou autora se stal román Tovaryšstvo Ježíšovo, který vychází z historických událostí rekatolizace a nastoluje otázku, jak moc je člověk ovlivněn ideologií a jaká je hranice mezi nevědomou svobodou a vědomou nesvobodou. Ale skutečnou pozornost si vysloužil románem Kuře na rožni, který vyšel samizdatově v roce 1974. Jde o historický, resp. kvazihistorický román, v němž hlavní postava českého loutkáře bloudí po Evropě v době napoleonských válek. Zde vidíme Šotolovo hlavní téma: jak je jedinec ve své malé historii vláčen v životě velkými dějinami. Filozofické myšlenky se tu potkávají a střetávají s pikareskním popisem postaviček a událostí. Přes různou ironii a satiru je dílo mnohovrstevnaté a docela složité, ponechává na čtenáři, jak si jednotlivé otázky zodpoví, protože nenabízí jednotnou a jasnou odpověď. Podobně z historie vychází román Svatý na mostě, který zase líčí osudy svatého Jana Nepomuckého. Dalším z podobných románů je pak Osmnáct Jeruzalémů. K historii první a druhé světové války a otázce poválečného uspořádání se vrací v trilogii Malovaný děti, Róza Rio a Podzim v zahradní restauraci. Dramatická tvorba Jiřího Šotoly vychází jednak z historických událostí jako próza, sem patří např. Cesta Karla IV. do Francie a zpět, Bitva u Kresčaku, na druhé straně z pojmenování pocitů, které jej „přepadly“ po nástupu normalizace - Ajax, Pěší ptáci nebo Možná je na střeše kůň. Pocity jsou však natolik skryté v alegoriích, že hry směly vyjít i být hrány na jevišti.Kdo byl Jiří Šotola? Životopis Jiří Šotola, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jiří Šotola

Národnost: česká
Datum narození: 28. 5. 1924
Místo narození: Smidary u Hradce Králové
Datum úmrtí: 8. 5. 1989

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jiří Šotola sdílet s kolegy na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Submisivita? Vzpomenete si na definici slova Zumba? Rozumíte pojmu Patentka? Vzpomněli byste si na význam slova Chromofobie?

Klíčová slova: wikipedie, Jiří Šotola, literatura, život, kdo to je, Kdy zemřel Jiří Šotola, Jiří Šotola, biografie, datum úmrtí, informace, národnost, zajímavosti, nežijící, kdy se narodil Jiří Šotola?, kde se narodil Jiří Šotola?, literatura

Pojem Jiří Šotola je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo Jiří Šotola ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Jiří Šotola ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Šotola ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Jiří Šotola ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Jiří Šotola ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Šotola například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Jiří Šotola? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jiří Šotola? Kdy se narodil Jiří Šotola? Kde se narodil Jiří Šotola? Kdy zemřel Jiří Šotola? Jiří Šotola je v kategorii Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Šotola dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Šotola i v jiné kategorii než je literatura.