Kdo je to?
Kdo byl Charles Dickens? Životopis Charles Dickens, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Charles Dickens?

Kdo byl Charles Dickens? Životopis, informace, biografie, literatura

Charles Dickens, celým jménem Charles John Huffam Dickens, byl anglický prozaik.
Jeho otec byl úředníkem finanční správy vojenského námořnictva, ovšem otec i matka byli dost rozhazovační a jen stěží udržovali středostavovské postavení. Dickens pocházel z osmi dětí, relativně šťastné dětství prožil v Chathamu v Kentu, kde také chodil do školy. Poté, co byl otec uvržen do vězení pro dlužníky, byl malý Charles (ve věku 12 let) nucen jít poprvé do práce, našel ji v továrně na leštidla. Potom navštěvoval střední školu, pracoval jako advokátní písař (uměl výborně těsnopis), dále se vzdělával. Jeho kariéra postupovala přes soudního zapisovatele až po parlamentního zpravodaje a novináře. Chvíli to vypadalo, že se stane hercem, ale pak přece jen zakotvil naplno v literatuře. V roce 1836 se oženil s Catherine Hogarthovou, manželství bylo dlouho šťastné a vzešlo z něj 9 dětí. Ačkoliv byl Dickens milující manžel i otec, choval se k dětem přísně. Po 22 letech došlo k rozvodu. Kromě psaní se angažoval ve veřejném životě, amatérsky hrál divadlo, zabýval se spiritismem, ale také se zajímal o geologii a paleontologii, rád se procházíval Londýnem, o kterém měl neuvěřitelné znalosti. Podnikl také cestu po Spojených státech a Kanadě. V soukromí však býval svárlivý, sebelítostivý a někdy až hysterický.
Mezi jeho první významnější díla patří Kronika Pickwickova klubu (1937), jedná se o román, který ale vznikl původně z povídek uveřejňovaných na pokračování časopisecky, má humoristické rysy a pojednává o cestách pana Pickwicka a jeho sluhy Sama Wellera (ten je někdy přirovnáván k Sanchu Panzovi). Dalším románem byl proslulý Oliver Twist, který vychází z autorova dětství, vypráví o nuzném chlapci z chudobince, který je zneužit loupeživou bandou pro jejich účely. Chlapec je nakonec zachráněn bohatou rodinou, získává postavení i peníze, naopak zločinci jsou potrestáni. Soudobou i dnešní kritikou je tento román nejvíce kritizován za sentimentální idealizaci - zejména Oliverových zachránců. I Starožitníkův krám můžeme vidět jako odraz autorových životních zkušeností. Majitel londýnského obchodu se starožitnostmi na jednu stranu miluje svou vnučku Nell, na druhou stranu nedokáže ovládnout svou touhu po hazardu. Nesplacené půjčky od lichváře jej donutí opustit Londýn i s vnučkou. Americké poznámky vznikly právě z jeho cesty po Spojených státech - důkladný čtenář z nich vyčte jak obdiv k tamní demokracii, tak také kritiku jejích nedostatků. Alegorickou povídkou je Vánoční koleda, která opět pojednává o lichváři, jenž je chamtivý a zlý, ale když se mu na Štědrý den zjeví tři duchové, kteří jej varují před jeho dalším osudem, lichvář se nakonec polepší. Románem s nejvíce autobiografickými rysy je určitě David Copperfield, kde najdeme výborně zkomponované zápletky, dokonale propracované charakterové typy, složitější výstavbu syžetu a také poprvé v Dickensových dílech použitou ich-formu. I román Malá Dorritka vychází částečně z autorových zážitků, dívenka vyrůstá ve vězení pro dlužníky, potom však získává bohatství, lásku i štěstí. Nadějné vyhlídky je posledním dokončeným románem, kde vystupuje chudý chlapec Pip, který nejprve zažívá naději díky finanční odměně za pomoc prchajícími trestanci, dostane se do vysoké společnosti, bohatě se ožení, ale nakonec vystřízliví, protože bohatí lidé automaticky neznamenají lepší lidé. Nedokončeným románem pak zůstal Náš společný přítel.
Dickens zemřel druhý den poté, co jej ranila mrtvice, a je pochován ve Westminsterském opatství. Do dnešních dní je uznáván jako jeden z největších realistických spisovatelů a tvůrce tzv. viktoriánského románu.Kdo byl Charles Dickens? Životopis Charles Dickens, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Charles Dickens

Národnost: anglická
Datum narození: 7. 2 1812
Místo narození: Landport (dnes Portsmouth)
Datum úmrtí: 9. 6. 1870

Popis osobnosti Charles Dickens můžete sdílet s přáteli a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Prekluze? Pamatujete si definici pojmu Konvolut? Víte co je Fungicid? Vzpomněli byste si co znamená slovo Vánočka?

Klíčová slova: wiki, narození, Charles Dickens, životopis, národnost, život, wikipedie, nežijící, místo narození, kdo to je, Charles Dickens, literatura, Kdy zemřel Charles Dickens, národnost, kdy se narodil Charles Dickens?, popis

Pojem Charles Dickens je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Charles Dickens lze najít v následujících zdrojích

Najít slovo Charles Dickens na Google obrázcích

Vyhledat slovo Charles Dickens v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít slovo Charles Dickens na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Charles Dickens ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Charles Dickens ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Charles Dickens například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Charles Dickens? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Charles Dickens? Kdy se narodil Charles Dickens? Kde se narodil Charles Dickens? Kdy zemřel Charles Dickens? Charles Dickens patří do sekce Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Charles Dickens kupříkladu na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Charles Dickens i v jiné kategorii než je literatura.