Kdo je to?
Kdo byl Franklin Pierce? Životopis Franklin Pierce, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Franklin Pierce

Kdo byl Franklin Pierce? Životopis, informace, biografie, politici

Franklin Pierce byl právník, politik a 14. prezident Spojených států amerických. Jelikož byl prezidentem pouze jedno funkční období, nezanechal po sobě v americké historii silnou stopu. Jeho administrativa totiž čelila mnoha výzvám, včetně sporů kolem rozšiřování otroctví na nová území, probíhající debaty o právech států a stupňujícího se napětí mezi Severem a Jihem, které nakonec vyústilo v občanskou válku.
Franklin Pierce se narodil 23. listopadu 1804 v Hillsborough ve státě New Hampshire. Jeho otec Benjamin Pierce byl veteránem americké revoluční války a důležitým politikem ve státě New Hampshire. Franklin Pierce navštěvoval Bowdoin College v Maine, vystudoval práva a krátce po škole si vybudoval úspěšnou advokátní praxi. V době mexicko-americké války přerušil kariéru a nastoupil na frontu jako brigádní generál. Po návratu se zapojil do politiky, působil v zákonodárném sboru státu New Hampshire a později také jako senátor.
V roce 1852 byl Franklin Pierce jako demokrat zvolen prezidentem Spojených států, když porazil kandidáta strany whigů Winfielda Scotta. Jako prezident se snažil udržet křehkou rovnováhu mezi Severem a Jihem v otázce otroctví. Podporoval kontroverzní Kansas-Nebraska Act, který umožňoval osadníkům v těchto teritoriích, aby se sami rozhodli, zda povolí otroctví, ale jeho podpora tohoto zákona vedla k rozsáhlým protestům a násilnostem v Kansasu. Piercova snaha o zachování statu quo v otázce otroctví nakonec ztroskotala a jeho prezidentství bylo zastíněno stupňujícím se napětím mezi Severem a Jihem, které nakonec vedlo k občanské válce.
Navzdory své snaze už na další funkční období nebyl demokratickou stranou nominován na pozici prezidenta, za což mohla zejména jeho nepopularita na severu země. Po odchodu z úřadu se stáhl z politiky a vrátil se ke své právnické praxi v New Hampshire. O čtyři roky později dostal znovu nabídku kandidovat za demokratickou stranu, tu už však odmítl, mimo jiné kvůli zdravotním problémům, které mu způsobila mnoholetá závislost na alkoholu. Zemřel v roce 1869 ve věku 64 let na cirhózu jater. Byl ženatý a měl tři děti.Kdo byl Franklin Pierce? Životopis Franklin Pierce, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Franklin Pierce

Národnost: americká
Datum narození: 23.11.1804
Místo narození: Hillsborough, New Hampshire, USA
Datum úmrtí: 8.10.1869

Popis osobnosti Franklin Pierce můžete sdílet s přáteli a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Norma? Znáte termín Adware? Vzpomněli byste si co označuje výraz Meteorit? Víte, co je to Ochranná lhůta?

Klíčová slova: biografie, popis, datum narození, wiki, wikipedie, narození, Franklin Pierce, osobnost, kdo to je, datum úmrtí, osobnosti, Franklin Pierce, kde se narodil Franklin Pierce?, vysvětlení, politici, národnost

Pojem Franklin Pierce je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Vyhledat heslo Franklin Pierce na Google.cz

Najít výraz Franklin Pierce ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi Franklin Pierce ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Franklin Pierce ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Franklin Pierce ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Franklin Pierce například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Biografie, životopis, kdo je to Franklin Pierce?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Franklin Pierce? Kdy se narodil Franklin Pierce? Kde se narodil Franklin Pierce? Kdy zemřel Franklin Pierce? Franklin Pierce je v sekci Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Franklin Pierce třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Franklin Pierce i v jiné kategorii než je politici.