Kdo je to?
Kdo byl Joseph Louis Gay-Lussac? Životopis Joseph Louis Gay-Lussac, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Joseph Louis Gay-Lussac

Kdo byl Joseph Louis Gay-Lussac? Životopis, informace, biografie, věda

Joseph Louis Gay-Lussac (1778-1850) byl francouzský chemik a fyzik, který se proslavil svými pracemi v oblasti chemické termodynamiky a fyzikální chemie. Studoval na École Polytechnique v Paříži a později pracoval jako profesor chemie na univerzitě v Bordeaux či v Národním přírodovědném muzeu.
Za své vědecké práce a objevy obdržel řadu ocenění a zařadil se mezi nejvýznamnější vědce své doby. Jeho práce měly velký vliv na rozvoj chemie a fyziky, jeho objevy pak pomohly vysvětlit mnoho jevů a zlepšily pochopení světa kolem nás. Joseph Louis Gay-Lussac vědu také aktivně popularizoval prostřednictvím knih o svých vědeckých objevech, které psal pro širokou veřejnost.
Mezi nejvýznamnější objevy Gay-Lussaca patří zákon o plynných směsích, který říká, že pokud se smíchají dva nebo více plynů, tak poměr jejich objemů je poměrem jejich molárních hmotností. Tento zákon byl později zahrnut do druhého zákona termodynamiky. Dalším důležitým objevem bylo prokázání, že různé plynné sloučeniny mají stejný molární objem, což je známé jako Gay-Lussacův zákon o stechiometrickém objemu. Tento objev pomohl vysvětlit chemickou rovnováhu a zlepšil pochopení chemických reakcí.
Joseph Louis Gay-Lussac také pracoval na studiu vlastností plynů a tekutin, jako jsou teplota a tlak, a objevil, že teplota a tlak plynů jsou úměrné. Toto bylo později formulováno jako Gay-Lussacův zákon o teplotě a tlaku. Věnoval se také výzkumu působení alkoholu a vody, díky němuž vznikly tzv. Gay-Lussacovy stupně. Ty se v mnoha zemích používají k měření alkoholu v nápojích.
Kromě svých prací v chemii a fyzice Gay-Lussac také prováděl experimenty v meteorologii a geologii. Podílel se také na objevu boru, identifikoval nový chemický prvek jód a popsal jeho vlastnosti. V roce 1804 společně s kolegou vystoupali v horkovzdušném balónu do výšky 4 km s cílem zkoumat atmosféru Země. Při druhém pokusu se mu podařilo vystoupat do výšky 7 kilometrů a mohl tak prokázat, že vzduch má i v této výšce stejné složení jako na povrchu Země.
Joseph Louis Gay-Lussac získal první školní vzdělání doma, poté byl poslán na studia do Paříže. Oženil se s Genevieve-Marie-Joseph Rojotovou, s níž měl pět dětí. Aktivně se angažoval také v politice. Roku 1831 byl zvolen poslancem za departement Haute-Vienne a v roce 1839 se stal senátorem.Kdo byl Joseph Louis Gay-Lussac? Životopis Joseph Louis Gay-Lussac, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Joseph Louis Gay-Lussac

Národnost: francouzská
Datum narození: 6. prosince 1778
Místo narození: Saint-Léonard-de-Noblat, departement Haute-Vienne, Francie
Datum úmrtí: 9. května 1850

Líbí se stručný životopis s osobou Joseph Louis Gay-Lussac? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Pohádka? Pamatujete si definici pojmu Utopené náklady? Rozumíte pojmu Chrabrost? Vzpomněli byste si co znamená slovo Loch?

Klíčová slova: osobnost, narození, lexikon, životopis, vysvětlení, kde se narodil Joseph Louis Gay-Lussac?, datum narození, osobnosti, Kdy zemřel Joseph Louis Gay-Lussac, wiki, kdo to je, biografie, popis, národnost, Joseph Louis Gay-Lussac, věda

Pojem Joseph Louis Gay-Lussac je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít heslo Joseph Louis Gay-Lussac ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Joseph Louis Gay-Lussac ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Joseph Louis Gay-Lussac na Youtube

Hledat termín Joseph Louis Gay-Lussac ve Wikislovníku

Hledat pojem Joseph Louis Gay-Lussac ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Joseph Louis Gay-Lussac například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Joseph Louis Gay-Lussac? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Joseph Louis Gay-Lussac? Kdy se narodil Joseph Louis Gay-Lussac? Kde se narodil Joseph Louis Gay-Lussac? Kdy zemřel Joseph Louis Gay-Lussac? Joseph Louis Gay-Lussac patří do sekce Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Joseph Louis Gay-Lussac kupříkladu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joseph Louis Gay-Lussac i v jiné kategorii než je věda.